AHİ KADINLARI İSTANBUL’DAYDI

27 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
359 defa okundu.
AHİ KADINLARI İSTANBUL’DAYDI

ahi kadınları

Ahilik Haftası kutlamalarında yer alan Ahi Kadınları İstanbul gezisiyle stres attı.

 

Kırşehir’de 28’incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarının ardından geleneksel hale gelen Ahi Kadınları gezisinin ikincisi düzenlendi.

Kutlamaların ardından Ahilik Haftası kutlamalarında yer alan Ahi Kadınları gezisinin ikincisi, Çilem Güldellal ve Ümüş Özdemir tarafından organize edilen gezi ile İstanbul turu yapıldı. Tarih ve kültürün bir arada yaşandığı İstanbul gezisinde Ahi Kadınları, İstanbul’da Ahilik Kültürünü anlattı. Adalar turu ile başlayan gezide Ahi Kadınları İstanbul’da fayton gezisi yaparak, Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Ahi Kadınları Osmnalı padişahlarının kaldığı tarih kokan meydanlardan olan Dolmabahçe Sarayı’nda gezi ve incelemelerde bulunarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün son nefesini verdiği odada dua etti.
Ayasofya ve Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ruhban Okulu gezilerinin ardından tarihi Mısır Çarşısı’nda alış veriş yapan Ahi Kadınları boğaz keyfinin ardından Kırşehir’e dönüş yaptı.
Geziyi organize eden Çilem Güldellal ve Ümüş Özdemir; “Kırşehirli hanımlar olarak ikincisini düzenlediğimiz gezi ile hanımların tarihi öğrenmelerini ve kültürel etkileşim yaşamalarını sağladık. Geleneksel hale getirdiğimiz gezi çalışmalarımızın yenisini de inşallah bir sonra ki dönemde yine organize edeceğiz. Kendi kültürümüzle birlikte başka kültürleri de tanıyarak etkileşim halinde olmanın ahi kadınları olarak hazzını yaşadık.” ifadeleriyle gezilerini değerlendirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN