AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE  İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ BİRİMİ KURULDU

2 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
291 defa okundu.
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE  İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ BİRİMİ KURULDU

FOTOĞRAF ALTI: AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİNDE TOPLANAN BİR GRUP EGE ÜNİVERSİTESİNDE YAŞANAN OLAYLARDA HAYATINI KAYBEDEN FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN EYLEM DÜZENLEDİ.(EYLEM) (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Göreve Yeni Başlayan Personellere Oryantasyon Eğitimleri Kapsamında İş Güvenliği Eğitimleri Verilecek

Ahi Evran Üniversitesi’nde, iş sağlığı ve iş yeri hekimliği faaliyetlerini yönetmek üzere “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Birimi” kuruldu. 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, 2016 Haziran ayı itibariyle kamu kurumlarında zorunlu olarak faaliyetlerine başlaması gereken birim, personelin iş güvenliği ve sağlığını önemseyen Ahi Evran Üniversitesi bu tarihten önce kurularak faaliyetlerine başladı.

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince, çalışanların sayısına ve işyeri türüne bakılmaksızın her işyerinde varsa çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile on ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde diğer sağlık personelinin görev yapması zorunlu oluyor.

Genel Sekreter Yardımcısı koordinatörlüğünde iki iş güvenliği uzmanı, bir iş yeri hekimi ve hemşireden oluşan “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Birimi”, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemeye yönelik faaliyet gösterecek. Birimde iş güvenliği ile iş yeri hekimi olarak görevlendirilen personel, mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak, İSG ile ilgili aksaklıkları belirleyecek ve gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalar yapacak. İş güvenliği uzmanları tarafından, risk değerlendirmesi işyerlerinin tehlike sınıfına göre periyodik olarak yenilenecek. Yapılan risk değerlendirmesi sonuçlarına göre gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak.

İşyeri hekimi tarafından personelin hassasiyetlerinin saptanması ve riskli durumların belirlenebilmesi amacıyla tüm çalışanlar sağlık taramasına tabi tutulacak. Çalışanların sağlık muayeneleri; işe girişlerinde, iş değişikliğinde, iş kazası ve meslek hastalığı ile sağlık nedeniyle verilen aralardan sonra tekrarlanacak.

İlk yardım, yangınla mücadele, kişilerin tahliyesi, ciddi ve yakın tehlikeyle karşılaşılması gibi durumlar için önceden acil durum planı hazırlanacak, acil durumlara hazırlık amacıyla tüm çalışanların katılacağı eğitim ve tatbikatlar yapılacak. Ayrıca göreve yeni başlayan personellere oryantasyon eğitimleri kapsamında iş güvenliği eğitimleri verilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN