AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİNDE DENEY HAYVANLARIYLA İLGİLİ BİR İLK

22 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
396 defa okundu.
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİNDE DENEY HAYVANLARIYLA İLGİLİ BİR İLK

deney1                AEÜHADYEK Başkanlığı ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü Beraberliğinde Deney Hayvanları Kullanım Sertifika Programını Başlattı

Sürekli gelişme ve yenilenmeyi ilke edinen Ahi Evran Üniversitesi, bölgesel anlamda büyük bir eksiği gidermek için çalışmalarına başladı. Ahi Evran Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Ahi Evran Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (AEÜHADYEK) Başkanlığı ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortak bir çalışma düzenleyerek Deney Hayvanları Kullanım Sertifika Programını başlattı.

20 Haziran 2016 tarihinde başlayan ve 9 gün sürecek olan eğitim programı 40 saat teorik, 40 saat pratik olmak üzere 80 saatlik bir kursla tamamlanabileceği bildirildi

Proje değerlendirmesi yapan ve katılımcıların deney hayvanları kullanım sertifikasına sahip olacağı program hakkında bilgi veren AEÜHADYEK Başkanı Doç. Dr. Ergin Kariptaş, bu faaliyeti önemsediklerini ve bu konuda hassasiyetle çalıştıklarını belirtti.

Ayrıca Doç. Dr. Ergin Kariptaş, Ahi Evran Üniversitesi akademik kadroları tarafından gerçekleştirilen eğitim programının amacı ile ilgili şunları söyledi. “Deney hayvanları ile yapılacak olan bilimsel araştırma, test, sağlık hizmetleri uygulamaları, eğitim-öğretim ve yayın gibi temel etkinliklerde yer alacak kişilerin kullanılacak yöntem ve materyaller ile ilgili etik standartları uygulayabilecek ve etik ilkeler doğrultusunda çalışacak ehliyete sahip olmalarının sağlanmasıdır.”

Kendisi ile yaşıt olan üniversitelerle işbirliği içinde bulunan ve aynı zamanda farklılıklar yaratmak için her geçen gün gücüne güç katan Ahi Evran Üniversitesi, AEÜHADYEK tarafından katılımcılarına verilen sertifika ile bölge üniversiteleri içerisinde de önemli çalışmalara imza atmaya hazırlandığı belirlendi.

Eğitim sonunda katılımcıların kazanımlarını değerlendiren Doç. Dr. Ergin Kariptaş sözlerine şöyle devam etti: “Araştırmacılara deney hayvanları ile çalışırken uymaları gereken mevzuat, etik kurallar, hayvanların anatomi, fizyoloji, histolojileri ve biyokimyasal özellikleri gibi derslerin yanı sıra, hastalıkları, bakım besleme ve üremeleri ile ilgili bilgiler, temel ve özel çalışma modelleri ile denemelerde uygulanan yöntemler uygulamalı olarak verilecektir.

Başarılı olanlar “Deney Hayvanı Kullanım Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır.” Doç. Dr. Ergin Kariptaş, bu eğitim programının hazırlanmasında kendilerine destek veren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve üniversite yönetimine teşekkür etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN