Ahi Evran Üniversitesi’nde “Cami ve Gençlik” konulu konferans düzenlendi

23 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
373 defa okundu.

Ahi Evran Üniversitesi’nde “Cami ve Gençlik” Konulu Konferans DüzenlendiAhi Evran Üniversitesi’nde “Cami ve Gençlik” konulu konferans verildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Kırşehir İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında 16 Ekim 2014 tarihinde düzenlenen konferansa, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin, dekanlar, müdürler, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından verilen “Cami ve Gençlik” konulu konferans Hayriye Kımçak Cami İmam Hatibi Murat Özmerdivenli’nin Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Müftü Şahin konuşmasında Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Kampüsü’nde inşaatı devam eden camiden de bahsederek ibadete açılacağı günü sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

Mehmet Şahin Birlik ve Beraberliğimiz Açısından Camilerimiz ve Din Görevlilerimiz

Yaşamın başlangıcıyla beraber Dinlerin başlangıcı gerçekleşmiştir.

Yüce Yaratan yaratmış olduğu kulları için dünyada ve ahirette mutluluğa erecekleri, kendi akıllarıyla doğru ve yanlışları bulabilecekleri ilahi nizamlar (dinler) göndermiştir. İnsanlığa gönderilen dinler içerisinde itikat, ibadet ve ahlak ilkeleri mevcuttur.

Bu ilkeler ile beraber insanların topluca ibadet etmeleri gereken yerler (mabetler) tarih sahnesinde yerini alan bütün dinlerde mevcuttur.

İster ilkel kabile dinleri olsun, isterse insanlığı derinden etkilemiş olan ve günümüzde milyarlarca müntesibi bulunan dinler olsun insanların tapındıkları mabetler her dinde olagelmiştir.

Günümüzde yaşayan bütün dinlere baktığımız zaman mabetler insanların en vazgeçilmez kutsal mekanları olarak göze çarpmaktadır.

Her bir yerleşim alanının temelinde mabet mevcuttur.

Mabetler, şehirleşmenin ana unsuru olarak her zaman olmuş ve her zaman olacak olan ana unsurlardır.

Müntesibi olmakla şeref duyduğumuz, Yüce Allah’ın kullarına göndermiş olduğu son din İslam Dininde bulunan mabetler ilk dönemlerde mescit olarak zikredilmiş, günümüzde ise bu mabetler hem “mescit” hem de “cami” olarak ifade edilmektedir

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN