Ahi Evran Üniversitesi öğrenci 18 bin 500’e ulaştı

19 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2142 defa okundu.

1 (1724)

Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci kayıt yaptırırken, ek yerleştirmelerle birlikte 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ahi Evran’a katılan öğrenci sayısının 5 bine yaklaşması beklenirken, ek yerleştirme tercihleri de bugünden itibaren 25 Eylül Perşembe gününe kadar alınacak.

Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam:

“Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir’de bir bölge üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”

Ahİ Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci daha eklendi.

2014 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 yeni öğrenci yerleştirilirken, yeni akademik yılda öğrenci sayısı 18 bin 500’e ulaştı.

Ahi Evran Üniversitesi’ne 2014-2015 akademik yılında 4 bin 700 öğrenci yerleşti.

1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan üniversite kayıtları ile 5 bin kontenjanı bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci kayıt yaptırdı.

Kontenjanlarının büyük bölümünü dolduran Ahi Evran Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından lisans ve önlisans programlarına 4 bin 700 öğrenci yerleştirilirken, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, ek yerleştirmelerle de kontenjanın dolacağını söyledi.

Kayıtların tamamlanmasıyla birlikte kontenjan durumuna ilişkin haber ekibimize bilgiler veren Rektör Kudret Saylam, her geçen yıl öğrenci sayısının arttığı Ahi Evran Üniversitesi’nin kendi ölçeğindeki üniversitelere göre bu yıl da kayıtta yine beklenenin olduğunu dile getirdi.

Öğretim üyesi ve öğrenci sayısı artan, fiziki olarak da büyümeye devam eden Ahi Evran Üniversitesi’nin Kırşehir’de bir bölge üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Rektör Saylam, şöyle konuştu:

“Bizim 5 bin civarında kontenjanımız vardı.

Ve yaklaşık olarak bunun 4 bin 700 civarında bir tercih söz konusu idi bu kontenjanlarımıza.

4 bin 700 öğrenci yerleştirilmişti. Kayıtlar 5 Eylül itibariyle tamamlandı. 4 binin üzerinde öğrenci kayıt yaptırdı. Eksik kalan kontenjanlarımız için de ek yerleştirmeler yapılacak.

Biz ayın 8-9’u itibariyle Yükseköğretim Kurumu’na eksik kalan kontenjanlarımızı bildirdik.

Ek yerleştirme kılavuzu yayınlanacak.

Bu kılavuzda öğrenciler aynen birinci yerleştirmede olduğu gibi tercihlerini yapıp, yerleşecekler. Yaklaşık bu birinci yerleştirmeden 3 hafta sonra gerçekleşen bir durumdur.

Bizim ek yerleştirmeler yapıldıktan sonra kontenjanlarımızın büyük bir kısmının dolacağını tahmin ediyoruz, öyle bir gelişme söz konusu.

Ek yerleştirmeler de bittikten sonra yaklaşık 5 bine yakın, yani 4 bin 800 veya 5 bin civarındaki bir yeni öğrenci de 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kırşehir’de öğretime başlamış olacaklar.

“Bu sene özellikle gerek merkezdeki, gerekse ilçelerdeki meslek yüksekokullarımızda talep gören yeni bölümlerimizi açtık. Çok farklı bölümler açtık.

Bu bölümlerimize de öğrencilerimiz geldi. Özellikle sağlık alanındaki bölümlerimize öğrenciler oldukça yüksek oranda talep gösteriyor. 18 bin 500 civarında bir öğrenciye ulaşacağız.

Bu da tabi bizim ölçeğimizdeki bir üniversite için oldukça iyi bir rakam.

Bu kadar öğrencinin Kırşehir’de bulunmasının Kırşehir ekonomisine katkısını göz önüne aldığımız zaman olağanüstü bir ekonomik katkı, sosyal ve kültürel anlamda da bir katkının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Hem öğretim üyesi sayımız artıyor, hem öğrenci sayımız artıyor, hem fiziki olarak büyümeye devam ediyoruz.

Üniversitemiz Kırşehir’de bir bölge üniversite olma yolunda inşallah emin adımlarla ilerlemekte.”

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversitelere yapılacak ek yerleştirmeler için tercihlerin 18 Eylül’de alınmaya başlandığınıı, 25 Eylül’de de sona ereceğini bildirdi.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2014-2015 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarına göre Merkez tarafından ek yerleştirme yapılacak.

Adaylar, 2014-ÖSYS ek yerleştirme tercihlerini, 18-25 Eylül tarihleri arasında internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacak.

Başvuru merkezlerinden veya ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden tercih işlemi yapılmayacak.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler işleme alınacak. Postayla ÖSYM’ye gönderilen veya elden verilmek istenen tercih formları işleme alınmayacak.

Ek yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak. Adaylar, 2014-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu’na 18 Eylül’den itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek.

Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacak.

Ek yerleştirme işlemleri, 2014 ÖSYS Kılavuzu, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda belirtilen esaslara göre yapılacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN