AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE TATBİKATI

15 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
526 defa okundu.
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE TATBİKATI

dsc_3535Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde KBRN (Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer) konulu tatbikat gerçekleştirildi.

 

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen tatbikat senaryosu gereği; Kırşehir ve bölgesinde meydana gelebilecek Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer olaylarına karşı alınacak önlemleri planlamak ve farkındalık oluşturmak üzere  Kırşehir Petlas Fabrikasında kimyasal bir madde üretimi yapan kazanın aşırı ısınma sonucu bir patlama meydana gelmiştir.

Bu patlama esnada bu alanda görevli bir personel kimyasal maddeye maruz kalmıştır. Acil servise getirilen hasta KBRN timinde görevli personel tarafından karşılanarak kimliklendirme (fotoğraf çekilerek) ve gerekli triaj yapılarak arındırma ünitesine alındı. Ambulasla hastaneye gelen bu hastaya acil servis kısmında bulunan Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer odasında Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer ekipleri tarafından müdahale edilmiştir. Bu tatbikata Başhekim Yardımcılarından Uz.Dr.Süleyman ERSOY, Uz.Dr.Bilal İLANBEY, Genel Sekreterlik Afet Birim Sorumlusu, Sivil Savunma Uzmanı Bayram Öztürk, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekibi, Hastanemiz Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer ekibi ve Acil Çalışan Personelleri katılmışlardır.

Hasta arındırma tekniklerine uygun olarak yıkandıktan sonra, muayenesi yapılarak hasta gözetim altına alınmıştır.

Tatbikatla ilgili bilgi veren Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yetiş “Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Kırşehir’de içinde Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer ünitesi olan tek hastanesidir. Ortadoğu’nun içinde bulunduğu savaş ortamı olası kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikelere karşı gerekli tedbirlerin alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Ayrıca Kırşehir’de Petlas Fabrikasının bulunması ve sanayinin hızla gelişmesi ve bu da çeşitli tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Kimyasal, Biyolojik,Radyolojik,Nükleer tatbikatıyla halkımızın güvenliğini sağlamak noktasında; Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer olaylara müdahalede durumumuzu tespit edebilmek ve eksikliklerimizin giderilmesi amaçlanmıştır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN