Ahi Evran Üniversitesi Açıkladı

13 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
201 defa okundu.
Ahi Evran Üniversitesi Açıkladı

FOTOĞRAF ALTI: AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİNDE TOPLANAN BİR GRUP EGE ÜNİVERSİTESİNDE YAŞANAN OLAYLARDA HAYATINI KAYBEDEN FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN EYLEM DÜZENLEDİ.(EYLEM) (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Ahi Evran Üniversitesi YGS Bilgilendirmesi Yaptı

Ahi Evran Üniversitesi YGS hakkında açıklama yaptı. Ahi Evran Üniversitesi yaptığı açıklamada: “Öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi, öğrencileri seçmek ve alacakları puanların belirleyeceği bir yükseköğretim kurumuna yerleştirmek amacı ile uygulanan bir sınav sistemidir.

Ülkemizde 1974 yılında uygulanmaya başlanan merkezi sistemle üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri, çeşitli yıllarda değişikliğe uğramakla birlikte 2010 yılında uygulamaya konulan yeni sistemle 2 aşamalı ve 6 ayrı sınavdan oluşan bir yapıya kavuşmuştur.

Buna göre ilk olarak 12 Mart 2017 tarihinde saat 10:00’da başlayıp 160 dakika sürecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) adı altında ve tek oturumda gerçekleştirilecek olan bir sınav yapılması, ikinci olarak da;

-10 Haziran 2017 tarihinde saat 10:00’da başlayıp 135 dakika sürecek olan LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı,

-11 Haziran 2017 Tarihinde saat 10:00 başlayıp 135 dakika sürecek olan LYS-1 Matematik Sınavı,

-17 Haziran 2017 Tarihinde saat 10:00 başlayıp 135 dakika sürecek olan LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı,

-17 Haziran 2017 Tarihinde saat 14:30 başlayıp 120 dakika sürecek olan LYS-5 Yabancı Dil Sınavı,

18 Haziran 2017 Tarihinde saat 10:00 başlayıp 120 dakika sürecek olan LYS-3 Edebiyat Coğrafya Sınavı, gerçekleştirilecektir.

İlk sınav olan YGS’de öğrencilere ortak alan derslerinden sorular yöneltilip bütün soruların verilen toplam sürede cevaplanması beklenirken ikinci sınav olan LYS’de her dersin sorularının ayrı ayrı testlerde ve her test için ayrıca tanımlanan sürede cevaplanması beklenmektedir.

YGS’den en az 150 puan alan adaylar Meslek Yüksekokullarına yerleştirilmek üzere müracaat edebilmektedirler. YGS’den 180 ve daha üzeri puan alan adaylar ise Lisans Yerleştirme Sınavları’na girmeye hak kazanmaktadır.

2010 yılından itibaren uygulamaya konulan bu yeni sisteme göre ilk sınav olan YGS tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de 12 Mart 2017 Pazar günü saat 10:00’da başlayacak ve 160 dakika sürecektir.

T.C. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ (Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği)

Türkiye genelinde 2017-ÖSYS’ye 2.265.908 aday başvurmuştur.

Kırşehir’de ise 7.704 adayın katılacağı YGS, ilimizde üniversitemiz akademik birimlerine ait binalar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na ait binalarda gerçekleştirilecektir. Ayrıca Kırşehir E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Kırşehir Yarı Açık Ceza İnfaz Kurumunda da sınav yapılacaktır.

YGS, 27 binada ve toplam 415 salonda gerçekleştirilecektir. 2017-YGS’de toplam 1080 personel görev yapacaktır.

ÖSYM tarafından yayımlanan “Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınacaklardır.

Sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınacaktır.

Adayların sınava gelirken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Yanında her türlü delici, kesici alet ve ateşli silah, anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik cihaz, her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araç bulunduran adaylar sınav binasına alınmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN