Ahi Esnafı Zor Durumda

19 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
326 defa okundu.
Ahi Esnafı Zor Durumda

Kırşehir’in en işlek noktalarından biri olan Ankara Caddesi Ahi çarşısı, Ahiliğin başkenti Kırşehir’de asırlardır esnaf tarafından kullanılıyor. Cumhuriyetin ilk alışveriş merkezi olan Ahi çarşısı esnafı son zamanlarda iş yapamıyor. Çarşı Kırşehirlilerin uğrak yerleri arasındaydı. Zaman içerisinde konfeksiyon tuhafiye ve diğer ürünlerin yer aldığı dükkânlarla ağırlık kazanmaya başlayan çarşı, diğer büyük kentlerde olduğu gibi sayısı gittikçe artan alışveriş merkezlerine yenik düşerek eski yoğunluğunu kaybetti.

Eskiden insanların alışveriş için ilk tercihi pasajlar ve çarşılar olurdu. Günümüzde ise çarşı ve pasajlar eski popülerliğini kaybetti. Hal böyle olunca çarşı ve pasaj esnafı eskisi gibi iş yapamaz oldu. Ankara caddesinin en işlek noktasında bulunan Ahi Çarşısı, eski yoğunluğunu kaybeden pasajlar arasında yerini aldı. 

Hâlbuki pasajlar ve çarşılar, Türk kültüründe tarihi bir öneme sahiptir. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan ve geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren, sürdürmeye de devam eden çarşılar birçok insanın alışveriş tercihine katkı sunmuştur.

Kırşehir’in bilindik ve merkez çarşılarından birisi olan Ahi Çarşısı tarihi eskilere dayanır. Cumhuriyet döneminin ilk alışveriş merkezi olan Ahi çarşısı günümüzde her geçen gün artan ulusal mağazalar yüzünden daha az insan tarafından tercih ediliyor. 

Ulusal mağazaların çoğalması küçük esnafın işini olumsuz etkiledi. Ancak esnaf geçmişten günümüze kendini ve mağazalarını yenileyerek her kesime uygun alışveriş olanağı sunmaya devam ediyor. Ancak günümüzde insanların alışveriş için AVM’yi ya da farklı noktaları tercih etmeye başlamasıyla, hem çarşıların ziyaretçileri azaldı hem de çarşı içerisinde bulunan dükkânlarda bulunan esnaf, eskisi kadar iş yapamaz hale geldi.

Vatandaşın alım gücü düşük 

Ancak günümüzde vatandaşın alım gücünün düşmesi ve ekonomik sorunlar pasajların ve çarşıların eski popülerliğini kaybetmesine neden oldu. Bu durum ayrıca, en çok çarşı ve pasajlar içerisinde yer alan esnafı mağdur etti. Ahi çarşısı esnafı, vatandaşın çarşıya gelmemesinden dert yanarak, pasajların eski önemini yitirdiğini belirtiyor.  

İşler kötü ama internet satışları da bizi kötü etkiliyor 

Çarşı esnafı, geçtiğimiz yıllarda ticaretin kalbinin pasajlarda attığını belirterek, alışveriş merkezi olan pasajların artık son demlerini yaşadığını ifade ediyor. 

Çarşı esnafı, “İş yapamaz hale geldik. 20 yıldır pasajda esnaflık yapıyorum her sene işlerim düşüyor. Ahi çarşısının önemini kaybetmesinin birçok nedeni var. Teknolojinin gelişmesi, ulusal açılması ve daha birçok sebep pasajlardaki esnafı mağdur etti. Ama son yıllarda internet üzerinden yapılan satışlar da bizi kötü etkiliyor” dedi. 

20 senedir piyasa kötü 

Yıllardır esnaflık yapan Çarşı esnafı, vatandaşların çarşıya uğramadığından dert yanarak, pasaj kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı kaşıya kaldığını da söyledi.

Pasaj esnafı, ekonomik krizin esnafı zor durumda bıraktığına da dikkati çekti. Bir dükkan sahibi, “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisindeyim. Son 20 senedir piyasa çok kötü. Ticaretin en güzel zamanı teknolojinin gelişmediği zamanlardı. Vatandaşın alım gücü vardı. Piyasada para vardı. Piyasada o günden itibaren işler daha kötüye gitti” ifadesini kullandı. 

Pasaj esnafı, İstanbul’da pasaj müzayedelerinin olduğunu söyleyerek, Kırşehir’de olmadığını belirtti. Kırşehir’in Ahiler şehri olmasının yanı sıra kültür merkezi haline gelmesi gerektiğini söyleyen çarşı esnafı, esnaf olarak zor günlerden geçtiklerini ifade etti.  

Esnaf, “Çarşıda iş yok.  Şu an hiçbir esnafın kar yaptığını düşünmüyorum. Ben kar yapmıyorum. Çoğu esnaf kredi çekerek ayakta kalıyor. Krediye başvuruyoruz. Esnafın ayakta kalmasının tek sebebi kemikleşmiş esnaf olması. Müşterilerinin belli olması…  Örneğin; yoldan geçen pasajı merak edip, içerisini gezen adam bizim müşterimiz olmuyor” şeklinde konuştu. 

Çarşı esnafı, devletin el sanatlarına sahip çıkması gerektiğini de belirterek, yurt dışından getirilen ithal ürünlerin ülkeye girmemesi gerektiğini söyledi. 

Çarşı esnafı, “Üretim şart… Artık günümüzde kalaycı ve bakırcı bulmak çok zor… El sanatları yok oluyor. Devletin bir an önce zanaatkârı ve el sanatlarını desteklemesi lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.  

Haber Nurten Ceylan

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On