“Ahi Baba” Karagüllü’yü 5 yıl önce kaybetmiştik

18 Mayıs 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
336 defa okundu.
“Ahi Baba” Karagüllü’yü 5 yıl önce kaybetmiştik

Ömrünü ve varlığını Ahiliğe ve esnaf teşkilatlarına vakfetmiş, Türkiye’de Ahilik kavramını ve Kırşehir’le ilgisini Esnaf ve tüccar teşkilatlarına, devlet büyüklerine, siyasetçilere ve tüm dünyaya tanıtarak Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu, Ahi Evran’ın Kırşehir’de yerleşip teşkilatlandığını, türbesinin Kırşehir’de olduğunu Türkiye gündemine ve zihinlere nakşetmiş, Kırşehir’e önemli bir ekonomik, sosyal ve kültürel kazançlar sağlayacak Ahilik törenleri gibi, Ahilik trenleri gibi Ahilik Haftası’nın Türkiye genelinde hatta uluslararası boyutta kutlanmasına öncülük eden Kırşehir’in “Ahi Babası” Mustafa Karagüllü’yü 5 yıl önce kaybetmiştik.

Kırşehir’de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ni kuran ve 50 yıldan fazla bir süre her iki kurumun da başkanlığını yapan, Ahilik Esnaf Bayramı ve Haftası’nın kutlanmasına öncülük eden Mustafa Karagüllü, 17 Mayıs 2018 tarihinde aramızda ayrılmış ve 18 Mayıs 2018 tarihinde Kümbetaltı Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

“Kırşehir Çiğdem” gazetesi olarak “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’yü rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyoruz. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN