Ağustos 2014 Sanayi Ciro Endeksi, açıklandı

16 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2346 defa okundu.

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Üzeyir KARAKUŞ tarafından yapılan açıklamaya göre,

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,7 azaldı,

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi aynı kalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise %0,8 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %11,7 arttı,

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %9,5, imalat sanayi sektörü endeksi ise %11,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş enerjide gerçekleşti,

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %5,1 ile enerjide gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti,

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %9,1 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %8,7 ile giyim eşyalarının imalatı ve %5,9 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti,

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %24,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı %17,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve %11,0 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etti.

Detaylı bilgiye http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=15918 linkinden ulaşılabilmektedir.

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 14 Kasım 2014’tür

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN