Aflak Baba Türbesi İlgi Odağı

14 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4171 defa okundu.
Aflak Baba Türbesi İlgi Odağı

aflak-baba-turbesi-altinyazi-koyuKırşehir’in Mucur İlçesi’nde bulunan Aflak Baba Türbesi vatandaşların ilgi odağı haline geldi.

Mucur İlçesinin 10 km güney doğusunda şirin bir köyünde, eski adı Aflak olan Altınyazı Köyü’nde,  Aflak baba adıyla bir türbe bulunmaktadır. Aflak Baba ,halktan bir derviş ve dini yönü ağır basan  tarikat ehli olarak  bilinmektedir.
Türbenin köye ayrı bir güzellik verdiğini söyleyen köylüler çevre illerden de türbeyi ziyarete gelen vatandaşların olduğunu belirtti.  Türbenin yanında el yazması yazılı mermer bir taş olduğu ve köyün yakınından geçen Aflak özü boyunca uzanan bağ ve bahçeler uzanmakta olduğunu belirten vatandaşlar Aflak Baba’nın anısını yaşatmak için ölümünden kısa bir süre sonra, belki de ekonomik nedenlerle çok sade ve ufak boyutlu kümbetler örnek alınarak, 14.yüzyılın ilk çeyreğinde, Aflak Baba Türbesi’nin yapılmış olduğunu ifade ettiler.
1968 yılına kadar moloz taş yığıntısı ve sandukadan ibaret olan Aflak Baba Türbesi, aynı yıl Selçuklu kümbet mimarisine uygun olarak yeniden yaptırılmıştır. Kare planlı ve taştan yapılan türbe, köşe pahlarıyla sekizgene dönüşerek, en üstte de külahla örtülmüştür.

Türbenin çevresinde mezar taşlarına rastlandığı ve zaman zaman türbeyi ziyarete gelenler köyün muhtarından ve bazı yaşlılardan bilgi aldıkları belirtildi.

Türbe ile ilgili anlatılan bazı efsanelere göre; Aflak Baba Türbesinin uçarak Mucur’un Gümüşkümbet Köyü’ne konduğunu, ondan sonra da köyün isminin Gümüşkümbet olduğu rivayet edilmektedir.

Yine bir efsaneye göre Ankara’da yaşayan, dizleri tutmayan, yürümeyen bir kadının 2000 yıllarında Altınyazı Köyü’ne geldiği ,türbenin alt tarafında bulunan çeşmeden su doldurup, türbenin yanında okuyarak, dua ederek, çeşmeden getirdiği suyla dizlerini ovduğunu ve düzelerek yürüyerek gittiğini anlatmaktadırlar. Türbenin içerisinde bir mezar taşında

(Saff süresi 13. ayet) yazılmıştır. Okunuşu: Ve uhra tuhıbbuneha nasrun minallahi ve fethun garibun ve beşşiril’mu’minine.

Anlamı: “Seveceğiniz başka bir kazanç daha var: Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih (Mekke’nin fethi) (Ey Muhammed) Mü’minleri müjdele!”

Çevre köylerden ve ilçelerden çocuğu olmayanların, hasta çocuklarını şifa bulması nedeniyle gelip Aflak Baba Türbesine gelip dualar okumaları, kestikleri kurbanları fakir fukaraya dağıtmaları gelenek haline geldiği söylenmektedir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN