AFAD’TAN 5 MİLYON KİŞİYE EĞİTİM

9 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1646 defa okundu.
AFAD’TAN 5 MİLYON KİŞİYE EĞİTİM

9123   Kırşehir İl Afet ve Acil Müdürlüğü(AFAD), afete hazır Türkiye ile 5 milyon kişiye afet bilinci eğitimi verileceğini belirtti.

AFAD’ın başlattığı Afete Hazır Türkiye Kampanyası ile ülke genelinde yaklaşık 5 milyon kişiye afet farkındalığı ve bilinci eğitimi verildi. 5 bin 500 afet eğitmeni yetiştirilen kampanyanın, toplumda afete hazırlık kültürünü geliştirmesi amaçlanıyor. Aile, okul, işyeri ve gençleri içine alan 4 alt kampanyadan oluşan Afete Hazır Türkiye ile afete hazırlıkta zihniyet dönüşümü hedefleniyor.
Bu kapsamda Kırşehir merkez ve ilçelerde eğitimler verildi.
Kırşehir İl Afet ve Acil Müdürlüğü, resmi sitesinde yaptığı açıklamada :
“9 Aralık 2015, Ankara/ Afet yönetiminin uygulanması, bireylerin afet risklerinin farkına vararak hazırlık yapmaları ile mümkün oluyor. ‘Afete dirençli toplum oluşturma’ misyonu için çalışan AFAD, eğitim ve bilinçlendirme kampanyası ‘Afete Hazır Türkiye’yi, bireyleri afetlere hazırlamak amacıyla hayata geçirdi. Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri, Afete Hazır Gençler fazlarından oluşan kampanya, 2013 yılı ile birlikte başlatıldı. Afete Hazır Türkiye ile 5 bin 500 eğitmen yetiştirildi, yaklaşık 5 milyon ev hanımı, öğrenci, öğretmen ve çalışan afet eğitimi aldı. Kampanya, işyeri ve ardından gençler fazlarının devreye alınmasıyla devam edecek. Kampanya kapsamında eğitim almak isteyenler, çağrı merkezi ve AFAD kurumsal internet sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor.
Afete hazır aile
Afete Hazır Aile alt kampanyası kapsamında ülke genelinde AFAD İl Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, İŞKUR, Belediye ve STK çalışanlarından 2 bin 759 eğitmen yetiştirildi. 2013 yılının Ocak ayında başlatılan Afete Hazır Aile dâhilinde, Kırşehir dahilinde 81 ilde 1 milyon 210 binden fazla kişiye afet bilinci eğitimi verildi. Ev hanımlarından oluşan katılımcılar, ailelerini afete nasıl hazırlayacağını öğrendi.
Afete hazır okul
AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2013 yılı sonunda imzalanan protokol ile başlayan Afete Hazır Okul’da 2 bin 348 öğretmen, afet eğitmeni oldu. Bugüne kadar, 3 milyon 512 bin 386 öğrenci afet bilinci eğitimi aldı. Kırşehir dahil 81 il, 950 ilçeden gelen bin 250 Milli Eğitim Müdürlüğü Personeli’ne Okul Afet ve Acil Durum Planları Hazırlama Eğitimi verildi. Okul afet ve acil durum planlarının yapılması için PLANSİS yazılımı hazırlandı, pilot iller Ankara ve İstanbul’da 5 bin 44 okul planlarını sistem üzerinden yapmaya başladı.
 Afete hazır işyeri
Afete Hazır İşyeri, henüz lansmanı yapılmamasına rağmen Kocaeli pilot ilinde başlatılarak toplam 4 ilde büyük endüstriler için hayata geçirildi. Yaklaşık 300 büyük sanayi tesisi çalışanı kişi başı maliyeti yüksek olan 10 günlük eğitimleri aldı. Eğitimi programı bugüne kadar yoğun sanayi bölgelerine sahip Kocaeli, İstanbul, Ankara ve Bursa illerinde gerçekleştirildi. ‘Büyük Endüstriyel Kazalar Eğitimi’, sanayi yoğun 4 bölgede daha verilecek.
Afete hazır gençler
Henüz devreye alınmayan bir diğer alt kampanya ‘Afete Hazır Gönüllü Gençler’ eğitim programı kapsamında bugüne kadar 9 üniversiteden 314 eğitmen yetiştirildi. Üniversiteler için verilen eğitmen eğitimleri devam ediyor.” ifadelerini kullandı

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN