AEÜ’den, İsrail Katliamına Ortak Tepki

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
230 defa okundu.
AEÜ’den, İsrail Katliamına Ortak Tepki

AEÜ’den, İsrail Katliamına Ortak Tepki

ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyor haberinin gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Gazze’deki protestolarda 52 Filistinli İsrail güçleri tarafından vurularak şehit edilmesi ve 1700 Filistinli’nin gerçek mermiyle yaralanmasına tepkiler Kırşehir’de çığ gibi büyüyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile İsrail ve gerçekleştirdikleri katliam konusunda ortak tepkilerini dile getirdi. Ahi Evran Üniversitesi tarafından yayınlanan açıklamada şunlar kaydedildi: “ABD uluslararası hukuk, BM kararlan ve tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma karan almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket Gününün 70. yıldönümüne denk getirilmesi, olayın ne kadar planlı yapıldığını, büyük tahrik ve boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir.

  1. Yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarım lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel haklarından mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın gür bir sesle ve topyekün biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü uygulamaktadırlar. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza re davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak gereğini yapmalarını bekliyoruz.

Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı ve Allah’tan rahmet dilerken, sadece vatanlarım ve namuslarım savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil hukukun da hiçe sayıldığını tüm dünyanın er geç ‘ ayacağım düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarım haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira “Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN