AEÜ öğrenci sayısı 18 bin 500’e ulaştı

14 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
362 defa okundu.

DSC_6340Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci kayıt yaptırırken, ek yerleştirmelerle birlikte 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ahi Evran’a katılan öğrenci sayısının 5 bine yaklaşması beklenirken, ek yerleştirme tercihleri de bugünden itibaren 25 Eylül Perşembe gününe kadar alınacak.
Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam:
“Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir’de bir bölge üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”
Ahİ Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci daha eklendi.
2014 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 yeni öğrenci yerleştirilirken, yeni akademik yılda öğrenci sayısı 18 bin 500’e ulaştı.
Ahi Evran Üniversitesi’ne 2014-2015 akademik yılında 4 bin 700 öğrenci yerleşti.
1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan üniversite kayıtları ile 5 bin kontenjanı bulunan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne 4 bin 700 öğrenci kayıt yaptırdı.
Kontenjanlarının büyük bölümünü dolduran Ahi Evran Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından lisans ve önlisans programlarına 4 bin 700 öğrenci yerleştirilirken, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, ek yerleştirmelerle de kontenjanın dolacağını söyledi.
Kayıtların tamamlanmasıyla birlikte kontenjan durumuna ilişkin haber ekibimize bilgiler veren Rektör Kudret Saylam, her geçen yıl öğrenci sayısının arttığı Ahi Evran Üniversitesi’nin kendi ölçeğindeki üniversitelere göre bu yıl da kayıtta yine beklenenin olduğunu dile getirdi.
Öğretim üyesi ve öğrenci sayısı artan, fiziki olarak da büyümeye devam eden Ahi Evran Üniversitesi’nin Kırşehir’de bir bölge üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Rektör Saylam, şöyle konuştu:
“Bizim 5 bin civarında kontenjanımız vardı.
Ve yaklaşık olarak bunun 4 bin 700 civarında bir tercih söz konusu idi bu kontenjanlarımıza.
4 bin 700 öğrenci yerleştirilmişti. Kayıtlar 5 Eylül itibariyle tamamlandı.
4 binin üzerinde öğrenci kayıt yaptırdı. Eksik kalan kontenjanlarımız için de ek yerleştirmeler yapılacak.
Biz ayın 8-9’u itibariyle Yükseköğretim Kurumu’na eksik kalan kontenjanlarımızı bildirdik.
Ek yerleştirme kılavuzu yayınlanacak.
Bu kılavuzda öğrenciler aynen birinci yerleştirmede olduğu gibi tercihlerini yapıp, yerleşecekler. Yaklaşık bu birinci yerleştirmeden 3 hafta sonra gerçekleşen bir durumdur.
Bizim ek yerleştirmeler yapıldıktan sonra kontenjanlarımızın büyük bir kısmının dolacağını tahmin ediyoruz, öyle bir gelişme söz konusu.
Ek yerleştirmeler de bittikten sonra yaklaşık 5 bine yakın, yani 4 bin 800 veya 5 bin civarındaki bir yeni öğrenci de 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kırşehir’de öğretime başlamış olacaklar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN