AEÜ Akedemisyen sayısını her geçen gün yükseltiyor

31 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
417 defa okundu.

DSC_6456Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam önemli bir konuya değinerek şu yazıları dile getirdi.

Kırşehir açısından önemli olan ve inandığımız Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi bununla ilgili işlemler tamamlanıp 2013 nisan ayında isim değişikliği gerçekleştirilmiştir.

Çok kısa sürede bu Fakültemizle ilgili öğretim üyesi alanında bu yıl içerisinde inşallah yapacağız.

İslami Bilimler Fakültesi ve kabalı uygulamalı bilimler Fakültesi’ni YÖK’e bildirdik ve Yök’ün olumlu görüşü ile Milli Eğitim Bakanlığına ve ordan da bakanlar kuruluna sunulmuştur.

Belli bir neticeyi de bekliyoruz.

Çok değer basın mensupları Akademik Personel sayısı bir ülkenin gelişmesinde.

Üniversite’nin belli bir yerlere gelmesinde önemli bir sayıdır.

2011 Mayıs ayında 149 olan öğretim üyesi yani prof. Doç. ve Yrd. Doç. Ekim ayı itibariyle 243’e ulaşmıştır ve bu %63’lük bir artışa tekavvül etmiştir.

Üniversiteyi önemli bir yerlere getirmek adına önemli gayretler gösteren şu an  itibariyle 20 prof. 41 doç. 182 Yardımcı Doç. üyelerimiz mevcuttur.

Öğretim üyesi dışındaki elemanlarımıza baktığımızda 2011 Mayıs ayında 311 iken şu anda 404’tür ve %39’luk bir artışta burada görüyoruz.

Bunun yanında idari personel tabi Üniversitenin işlerinin yürütülebilmesi açısından önemli 277 iken İdari personel sayımız şu an itibariyle 367 idari personel sayımız var.

Bunların dışında temizlik ve güvenlik hizmetleri, şirket elemanlarımız tarafından yürütülmekte ve yaklaşık 180-190 civarında da şirket elemanımız mevcut.ek yerleştirmeler sonucunda öğrenci sayımız 19.000 ‘nin üzerine çıktı.

Biz şimdiye kadar ki yaptığımız açıklamada da biraz mütevazi davranıp ve ek yerleştirmenin bitmemesinden dolayı belirli bir rakam telaffuz etmiyorduk.

Ama ek yerleştirme sonucunda dün itibariyle 19.026 öğrencimiz var.ek yerleştirmelerimiz hala devam ediyor ve  bu sayı artırabilir.

Şu an Ahi Evran Üniversitesi’nin 19.000’nin üzerinde öğrencisi bulunmaktadır.

Bunun 8084’ü Önlisans 9017’si Lisans ve 1825 Lisansüstü öğrencilerimiz mevcut.

Tabi bu öğrenci sayısına baktığımız zaman Üniversitenin gelişimi açısından önemli bir kriter olduğunu gösteriyor.

Çevremizdeki ya da bizimle birlikte kurulan veya 2006’dan sonra kurulan Üniversitelere baktığımız zaman 54 Devlet Üniversitesi var ve biz bu Üniversiteler içerisinde 3. sıradayız.

Bu demek oluyor ki Üniversitemiz ve sahip olduğu öğrenci sayısının potansiyelinin önemli olduğunun göstergesidir.

Doluluk oranımız %95’i geçti ve diğer 4 yıllık bölümlerdeki doluluk oranımız %100’dür.

Kudret Saylam başka bir konuya da değinerek Kırşehir’in yurt sorunu olmayan veya az olan bir şehir olduğunu da dile getirdi.

Öğrencilerin bu konuda sıkıntı çekmediklerini ve Kırşehir’in belirli konumlarında yurtların geniş çaplı olduğunum söyledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN