AÇIKLAMA YAPMAK İSTEYEN FABRİKA İŞÇİLERİ, SERVİS ENGELİ İLE KARŞILAŞTI

31 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
286 defa okundu.
AÇIKLAMA YAPMAK İSTEYEN FABRİKA İŞÇİLERİ, SERVİS ENGELİ İLE KARŞILAŞTI

KIRŞEHİR'DE LASTİK FABRİKASINDA ÇALIŞAN BİR GRUP İŞÇİ, GEÇEN HAFTA İŞ KAZASINDA ÖLEN İŞÇİ ARKADAŞINI ANMAK VE TOPLU SÖZLEŞMELER İÇİN AÇIKLAMA YAPMAK İSTEDİ. İDDİAYA GÖRE OTOBÜSLER FABRİKA ÖNÜNDEN BOŞ HAREKET EDİNCE, SERVİS KULLANMAYAN İŞÇİLER KARAYOLU ÜZERİNDE YÜRÜDÜ. POLİSİN FABRİKA YÖNETİMİ İLE YAPTIĞI ARABULUCULUK SONRASI İŞÇİLER SERVİS ARAÇLARINA BİNDİRİLEREK EVLERİNE GÖNDERİLDİ. (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kırşehir’de lastik fabrikasında çalışan bir grup işçi, geçen hafta iş kazasında ölen işçi arkadaşını anmak ve toplu sözleşmeler için açıklama yapmak istedi. İddiaya göre otobüsler fabrika önünden boş hareket edince, servis kullanmayan işçiler karayolu üzerinde yürüdü. Polisin fabrika yönetimi ile yaptığı arabuluculuk sonrası işçiler servis araçlarına bindirilerek evlerine gönderildi.
Alınan bilgiye göre sabah, 08.00-16.00 vardiyasında olan lastik fabrikası işçileri, geçtiğimiz hafta iş kazası sonrası hayatını kaybeden Adem Karahan için anma ve toplu sözleşme süreci ile ilgili bilgilendirme yapmak istedi. Fabrika önünde toplanan işçiler açıklama yaparken, iddiaya göre, işçi servisleri boş olarak fabrikadan şehir merkezine gitti. Servis araçlarının boş olarak merkeze gitmesine sinirlenen işçiler, fabrika güzergahından şehir merkezine yürüyüşe geçti. Kırşehir-Ortaköy yol kavşağı üzerinde polis tarafından durdurulan işçiler, yapılan arabuluculuk sonrası fabrika yönetiminden istenilen servis araçlarıyla evlerine kontrollü olarak gönderildi.
Fabrikada yaşanan durum sonrası açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, toplu sözleşme ile ilgili açıklama yaptıklarını fabrika servis araçlarının hareket edince yürümek zorunda kaldıklarını söyledi.

LASTİK FABRİKASI İŞÇİLERİ GREVE GİDECEK
Görüşmelerin tıkandığını anlatan ve fabrika işçilerinin greve gideceğini söyleyen Sefer, “Grev kararı aldık. 22 Haziran’da greve gideceğiz. Ama bu arada işveren ile görüşme talebi de var. Bizler de o duyarlılığı gösteriyoruz. Görüşme ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bunu izah edelim diye alana çıktık. Görüşmeye geçen haftaki iş kazası sonrası ara verdiğimizi beyan ettik. Görüşmeler devam edecek şeklinde kısa açıklama yaptık. Açıklama sonrası işçileri yolun kenarındaki geniş yerde otobüslere bindirecektik. Otobüsler gönderilince orada kaldık yürümek zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN