“Abdal’da Türkü, Türkü’de Abdal’ söyleşisi 29 Eylül’de

12 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
619 defa okundu.

93601_neset_ertas_kimdir_hayati_8

Kırşehir kent-kültür çalışmaları, eserleri ve yazılarıyla yakından tanınan Araştırmacı Yazar Adnan Yılmaz Moderatörlüğünde, Anadolu Abdal Ozan Geleneğinin En Büyük Ustası, Bozkırın Tezenesi, Neşet Ertaş’; Ölümünün 2. Yılında, “Türkü’de Abdal, Abdal’da Türkü” Adlı Müzikli Söyleşi ile 29 Eylül’de saat 19.30’da, Kültür Müdürlüğü Salonunda anılacak.

Adnan Yılmaz Ve Eylül Türkü Katkılarıyla.

“ABDAL’DA TÜRKÜ, TÜRKÜ’DE ABDAL” MÜZİKLİ SÖYLEŞİSİ…

Kırşehir’de Eylül Türkü Kafe’nin geleneksel hale getirdiği ve 16.gerçekleşecek olan  “Eylül Günleri” çerçevesinde bir ciddi bir etkinlik olarak da, Neşet Ertaş’ın ölümünün 2. Yıl dönümünde adına bir söyleşi programı oldu.

Kırşehir kent-kültür çalışmaları, eserleri ve yazılarıyla yakından tanınan Araştırmacı-Yazar Adnan Yılmaz Moderatörlüğünde, Anadolu Abdal Ozan Geleneğinin En Büyük Ustası, Bozkırın Tezenesi, Neşet Ertaş’; Ölümünün 2. Yılında, “Türkü’de Abdal, Abdal’da Türkü” Adlı Müzikli Söyleşi ile 29 Eylül’de saat 19.30’da, Kültür Müdürlüğü Salonunda anılacak.

Nazım KÖKSAL:

“HER TÜRLÜ KÜLTÜR VE YAŞAM YOZLAŞMASININ AKSİNE….”

Bu konuda Eylül Türkü Kafe adına açıklamalarda bulunan Nazım Köksal, ”Kırşehir gençliği ile öteden beri her türlü kültür ve yaşam yozlaşmasının aksine işletmemiz vesilesiyle kurduğumuz derin bağlar tüm hemşerilerimizin malumudur. Gençlerin anne ve babalarıyla bile göğsünü gererek güvenle geldiği mekânımızda işletmecilik kafe sınırların aşarak dostluklara ve yoğun kültür paylaşımlarına da yönelmiştir. Bu gün 16 yıl önce eylül türkü kafenin müdavimi olan gençlerimizin çoğu güzel yurdumuzun değişik köşelerine doktor, hâkim, öğretmen ve değişik mesleklerden güzel yerler işgal etmiş bulunuyorlar. Bunların tümü memlekete geldiklerinde Eylül’e mutlak uğrar. Bu bizlerin 20 yıla yakın bir zamandır samimi, koruyucu ve geliştirici çabalarımızın bir sonucudur. Şimdi bu 16.Eylül etkinleri çerçevesinde Büyük Ozanımız Neşet Ertaş’ı bu yıl Alanında kendini kabul ettiren ve çalışmalarıyla ülke çapında yaygın ve doğru bir kaynakça olan Kırşehirli Yazarımız Sayın Adnan Yılmaz’a bu etkinliğe katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz ”dedi.

Bu söyleşi ile ilgili olarak bilgiler veren Yılmaz, “Abdalların Kültür tarihimizde oynadığı taşımacılık son derece önemli bir faktör olup Abdal Ozanları diğer ses ve saz sanatçılarından kalın çizgiyle ayırır ve onları farklı yapar. ”dedi.

Yılmaz şu açıklamalarda bulundu:

“ Bu nedenle Arap milliyetçiliğinin dayattığı katı sofuluğun ve şeriatın çalmayı, çığırmayı yasakladığı ve günah saydığı zaman dilimlerinde, Türk kültürü Arap’ın ilkel değer ölçülerine feda edilirken, Kırşehir Abdalları bu şeriatçı kuşatmanın yarılmasında, zulmün yerilmesinde, aşkın ve sevginin yüceltilmesinde yıllar yılı horlanmalarına rağmen yaşamları, sosyal ilişkileri ve icra ettikleri saz ve söz sanatıyla eşsiz katkılar sağlamışlardır. Nitekim Osmanlı açısından Tarihsel sürecin önemli dönemeçlerinde şeriat yönüyle katı bir yol tutan Arap kültür yayılmasının uzantıları ile bizim “tasavvufçular” arasındaki çekişmede, Osmanlı idarecilerine sırtını dayayan kadı zadelerin sözü geçer olduğu dönemlerde, tasavvufçuların aslında yadsımadığı musiki ve Semah’ın, günah ve sapkınlık olduğunu söyleyen kadı zade ve bazı İslam alimlerinin, dini de kullanarak yaptığı menfi propaganda müzik kültüründen toplumu oldukça uzak tutmuş bu propagandaların etkisiyle de  Anadolu halkında çeşitli sebeplerle oluşan; “Sünnî taassup” adeta çalgıyı, türküyü Abdallara havale etmiştir. Abdallar da doğal olarak kendilerine terk edilen Türk Halk Müziği’nin ve oyun kültürünün doğal taşıyıcıları olmuşlardır. İşte Kırşehir Abdallarının ve bu kültürün üzerinde sıçrama yapan Neşet Ertaş’ı bil cümle ses ve saz sanatçılarından farklı kılan büyük ve ayrıştırıcı özellik budur.

Bu gelenek Babadan oğla birlik olup taşıdı  yüzyılların deyişlerini.

Düğünlerde, muhabbet sofralarında yaşattılar.  İşte bu geleneğin “sevgi”, ”aşk” donundaki bir tezene, Yaşar Kemal’in nitelemesiyle ”bozkırın tezenesi” uçtu Anadolu’ya. Hem geleneğinin hem de yaşadıklarının avazıyla.

Yüzyılların bakir kültüründen geldi. Yüzyıllara kazıttı çabalarıyla

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN