8 MİLYON ÖNCESİ KAZILARDA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

6 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1013 defa okundu.
8 MİLYON ÖNCESİ KAZILARDA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

DSC_0076

Anadolu’nun Doğa Tarihi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kırşehir Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Cem Erkman başkanlığındaki kazı ile aydınlatılacak.

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kırşehir Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Cem Erkman’ın başkanlığında Kurutlu Köyü’nde gerçekleştirilen kazıların 2015 yılını kapsayan bölümü tamamlandı.

Yaklaşık 8 milyon yıl önce yaşamış gergedan, fil, zürafa, maymun ve antilop kemiklerinin bulunduğu Hirfanlı Baraj Gölü kıyısında yer alan Kurutlu Köyü’ndeki alan, Bakanlar Kurulu kararıyla kazı alanına dönüştürülmüştü. Kurutlu Lokalitesi Kurtarma Kazısı’nın sistematik kazı çalışmalarına dönüşmesi ile birlikte öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Erkman başkanlığında,öğretim üyesi Doç. Dr. Şakir Önder Özkurt ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cesur Pehlevan ile birlikte kazı çalışmaları devam etti.

Kazı çalışmalarında çıkarılan fosillerin bilimsel yayınlara katkıda bulunması amacıyla Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Tim White, Zürih Üniversitesi’nden Prof. Marcia Ponce de Leon ve Prof. Christoph Zollikofer Kırşehir Ahi Evan Üniversitesi’ni ziyaret etti. 5 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen ziyarette Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Laboratuarındaki çalışmalara katılarak incelemelerde bulunan Prof. Tim White, Prof. Marcia Ponce de Leon ve Prof. Christoph Zollikofer, Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Adem Taşdemir’in de katıldığı ziyarette, konuk öğretim elemanları yürütülen ortak çalışmalar hakkında Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya bilgi verdi.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN