20 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

EVİNDE KAL KIRŞEHİR!

Türkiye’de 191 vakanın görülmesi ve çok sayıda insanın karantina altına alınmasının ardından sokaklar boşalmaya başladı. Normal günlerde büyük yoğunluğun yaşandığı Kırşehir trafiğinde yoğunluk yüzde 32’ye kadar düştü.

Tüm dünyada etkisini gösteren korona virüsü ülkemizde de yayılmaya başladı. Korona virüsünün yayılmasıyla devlet tarafından alınan önlemlere Kırşehir’deki vatandaşlar da tam destek vermeye başladı. Türkiye’de virüsün 191 kişide tespit edilmesinin ardından Kırşehir’de trafiğinde yoğunluk seviyesi düştü. Düşüş ile birlikte normal zamanlarda kırmızı olan trafik yoğunluğu yeşile büründü. Toplu taşıma araçlarını kullanan Kırşehirli sayısının azlığı dikkatlerden kaçmadı.

SOKAKLAR BOŞ KALDI

Okulların tatil edilmesi ile birlikte Kırşehir hiç alışık olunmayan bir haftaya uyandı tedbir amaçlı kimsenin sokağa çıkmadığı Kırşehir’de meydanların yanı sıra cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Mesai günü olmasına rağmen okullar kapalı olduğu için öğrenciler dışarı çıkmayınca şehir meydanları, cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Sair günlerde iğne atsan yere düşmez görüntülerin yaşandığı Kırşehir’de zorunlu olarak dışarı çıkanlar ve müşteri bekleyen taksicilerden başka kimsenin olmaması objektiflere bu şekilde yansıdı.

ESNAF SIKINTILI

Öte yandan vatandaşların evlerinde kalıp dışarı çıkmaması sonrası en sıkıntılı kesim esnaflar oldu. Kırşehir’in alış ve yaşam merkezleri de bu tedbirlerden nasibini almış durumda. Öyle ki Kırşehir’in en çok uğrak yerlerinden olan büyük Cacabey Meydanı bom boş kalırken, Kırşehir’in Cadde ve sokakları belki de en sessiz-sakin günlerini yaşıyor. Kırşehir’in bom boş olması esnafı sıkıntıya soktu. Normal günlerde insan yoğunluğundan adeta iğne atsan yere düşmeyen Hal’de şimdi esnaf ne olacak sorusunu sormaya başladı. Zararlarının büyük olduğunu ve iş yapmakta zorlandıklarını belirten esnaf devletin kendilerine yardım elini uzatmasını istiyor.

DIŞARI ÇIKMIYORUM

         Görüşlerini aldığımız Ali Beyazıt şunları söyledi, “Devletimizin aldığı önlemleri yerinde ve olumlu buluyorum. Bizlerde vatandaşlar olarak devletimize her türlü yardımı ve desteği vermek zorundayız. Çünkü bu birlikte aşılacak ve üstesinden gelinecek bur durum. Hal böyle olunca marketten günlük alışıverişimi yapıyorum ve evime geliyorum. Karaborsacılık yapıp stok yapmıyorum sadece ihtiyacım olanı almam yeterli oluyor. Mümkün olduğunca evden çıkmamaya çalışıyorum. Dinlenip istirahat edip gerekli önlemleri alıyorum. Bütün vatandaşlarımız devletimize güvensin ve gerekli kullara uymaları halinde sıkıntının ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu virüs bütün dünyanın sorunu ve bizimde ülkemizde maalesef görülmeye başlandı ve yayılmaması için bizler vatandaş olarak devletimize yardımcı olmak zorundayız. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için uzmanların tavsiyelerini dinleyip uygulayarak bu beladan kurtulmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

DİKKATLİ OLALIM YETER

Görüşlerini belirten bir diğer vatandaşımız Yeliz Barışık da şöyle dedi, “Koronavirüs ülkemizde de kendini fazlasıyla hissettirdi. Devletimiz gerekli tedbirleri zamanında aldı; ancak vatandaşlar halen hazırlıksız ve panik halinde. Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanımızın açıklamalarını dinliyor, yakından takip ediyoruz. Alınan tedbirler olayın yayılmasını önlemek için. Şimdiden birçok işyeri önlem amaçlı kapatıldı. Toplu mekanlar, ibadethaneler bile bu önlemlerden etkilendi. Kamuda çalışan insanlar için izinler ve önlemler alınıyor. Özel sektör çalışanları ne yapacak? Korku salgını Koronadan önce insanımızı haklı olarak esir aldı. Tüm işyerleri evden çalışabilecek yapıyı derhal hayata geçirmeli. Devlet bu kadar titiz davranırken işverenler kendi çalışanlarına duyarsız kalmamalıdır. Bu illetten en az hasarla kurtulmanın yolu toplumca aynı noktada buluşmaktan, insan hayatını öncelemekten geçer. Evden çalışmalar yaygınlaşmalı, sokakla irtibat mecburi haller dışında kesilmelidir. Başka türlü virüsün yayılmasına engel olmak zor olacak. Önümüzdeki bir ay tedbirlerin uygulanması açısından hayatidir” diyerek duygularını dile getirdi.

(HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com