18 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
48 defa okundu.

Didem CEYLAN

Nankör’de Hatır Aranmaz!

Nankörlük sevgi, saygı ve sadakatin tabutudur. Her Şey Ol Ama Nankör Olma! Yaşınızın değil, yaşanmışlığınızın devreye girdiği zamanlar olur hayatınızda. Sizi daha çok düşünmeye iter.

Nankörlük herkes tarafından herkesin kendine göre bir tanımı vardır. Bence nankörlük iyilik bilmemek, yapılanların veya verilenlerin değerini bilmemek ve teşekkür ve şükür edememektir. Nankörlük her toplumda olduğu gibi Kırşehir’de de tiksinilen ve nefret edilen bir davranış biçimi olarak kabul ediliyor.

Herkesin karşısındaki insanı anlamadığı ve ters düştüğü zamanlar vardır. Dost isen hem iyi günde hem de kötü günde o dört harfin altını doldurman gerekir.

Düşmansan ona göre davranman gerekir. Menfaat örtüşmesinde iyi menfaat çakışmasında “NANKÖRLÜK” etmemek gerekir.

Bir bakmışsınız, aynı sofrada yemek yediğiniz insan karnı doyunca size düşman olur. Çünkü nankördür.  Sizi siz olarak kabul edip nankörlük yapmayanların yanında olun.

İnsanız eksiklerimiz çok ama akıl-fikir sahibiyiz. Bunu doğru yerde kullanmalıyız. Sadece adam olmamızı, sadece aklı başında insanlar olmamızı, sadece gönlü tok, gözü pek, kanaatkar, ileriyi gören ve düşünen, haddini bilen, taşkınlık yapmayan, kendisine ve çevresine faydalı olup zarar düşünmeyen ve zarar vermeyen, hırs, tamah ve bencillikten kendini koruyan, tarihten ders çıkaran, insanlığa daha ölmeden güzel ve iyi katkılar sağlayan, ölünce de gerisinde güzel nam ve eser bırakan, zalim olmayan, zulme el vermeyen, zulümle savaşan, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün ve asude bir hayatın inşasına çalışan, en önemlisi yüce yaratıcıya karşı terbiyesini muhafaza eden ve saygısızlık yapmayan insanlar olmamızı istiyor.

Çok dostunuz olmasına gerek yok. Merhum Neşet Ertaş’ın da dediği gibi “Yalandan Yüzüme Gülen Dünya’dan” göçüp giderken tabutunuzu taşıyacak 4 kişi olsun yeter.

Çünkü hepimiz de biliyoruz ki gün ayırt etmeksizin dost da düşman da iyi günde kötü günde yanımızda. Biri gerçekten hislerimize ortak olmak için yanımızdayken diğeri “NANKÖRLÜK” edip seyretmek için yanımıza gelmiştir.

Hep konuşuyoruz ya. Nankör insan.  Adı üzerinde, kendine yapılan iyiliklere karşı hep gözlerini kapatıp görmeyen “kör” gibidir. Nankör insana ne yaparsan yap, yaranamazsınız.

Her şeyi anlayabilirim. Yani sağlam bir karakteriniz olmaz, hayatta çok kazık yemiş olabilirsiniz, megaloman olabilirsiniz, hümanist olmayabilirsiniz çeşitli vasıflarla donanımlı olsanız bile, bir ilişki, bir iletişim, bir alışveriş içinde olduğunuz insana karşı öyle ya da böyle bir borcunuz vardır.

Bu borç bazen sadece bir merhaba olabilir, ilişkinin gerektirdiği biçimde. Ancak bazen de bundan çok daha fazlasını gerektirir.

Anlamadığım şey kimi zaman insanların olabileceği en yakın ilişki içinde olup zaman içersinde birbirlerine kabul edilemeyecek biçimde duyarsız, aşağılık, insanlık dışı duygu ve davranış içerisine girebilmeleridir.

Artık biliyorum ki nankörlük Kırşehir’de her yerde var.

Nankörlük bazen bir eski dostun kötü günde yanınızda olmaması bazen de eski sevgilinin yeni birisi uğruna sizi rezil etmesidir. Uğruna kendinizden birçok şey verdiğiniz gönülden kucak açtığınız güvendiğiniz birinin değerinizi bilmez ve nankör insana ne yapsanız, ne etseniz ona kul köle de olsanız, yaranamazsınız. Çünkü o, hiçbir zaman azıyla yetinmeyecek ve hep daha fazlasını isteyecektir.

Birileri, size nankörlük yapmak zorunda kalacakları kadar büyük iyiliklerde bulunmayınız.

Çünkü ondan kurtulamazsınız. Nankör insanı memnun edemezsin ama atıp satamazsın. Her ne olursa olsun yanında olursun, unutursun, unutmuş gibi yaparsın. O kadar unutursun ki hadi bir şeyler yapalım, onun için bir şeyler yapayım dersin, ama yine de yaranamazsın.

YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKESLE BİR GÜN BİR YERLERDE BULUŞMAK ÜMİDİYLE. KENDİNİZE VE YAŞADIĞINIZ KENTİNİZ KIRŞEHİR’E İYİ BAKIN. HOŞÇA KALIN.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN