65 Yaş Üzerindeki Zulüm Kalksın

27 Ocak 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14422 defa okundu.
65 Yaş Üzerindeki Zulüm Kalksın

65 Yaş Üzerindeki Zulüm Kalksın

Kırşehir’de 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceği araştırma konusu oldu. Kırşehir’deki 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanmayı bekliyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan korona virüs önlemlerinden biri de 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasaklarıyla ilgiliydi. Bu yasaklar daha sonrasında seyahat edebilme ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarını sınırlama şeklinde genişletildi.

65 YAŞ ÜSTÜ YASAKLARA DAİR HER ŞEY MERAK KONUSU

Kırşehir dahil tüm illerimiz de; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç),bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

Kırşehir’de vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulandığı günlerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar da dışarı çıkamayacak.

Sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte evin içindeki aktivitelere de düzenlemeler geldi. Peki, vatandaşlar kısıtlamalar hakkında ne düşünüyor, alınan kararlar onları nasıl etkiliyor? 40 Arena Gazetesi olarak vatandaşlarla konuştuk. İşte Kırşehirlilerin görüşleri;

“UYGULAMAYI MANTIKLI BULMUYORUM”

“Aslında biz 65 yaş üstü vatandaşlar için daha farklı bir karar alınabilir. Kısıtlamalar yeterli değil ama bir yandan iyi oldu. 65 yaş üstü vatandaşlar yaştan dolayı kendilerini gençlerden daha iyi koruyabilir. 65 yaşındaki vatandaşlara 2 saat izin verip eve hapsetmenin bir anlamı yok. Bir yıldır bu süreç bu şekilde devam ediyor. Bu alınan karar bizim özgürlüğümüzü fazlasıyla kısıtlayarak zarar verdi. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak bu dönem bizi fazlasıyla yıprattı. Ben 66 yaşındayım benim dışarıda yürümeye hava almaya da ihtiyacım var. Tedbirlerin biraz daha esnetilmesinden yanayım. Gün içerisinde belli bir saatte alışverişimizi yapsak gelsek daha iyi olur diye düşünüyorum.”

‘KENDİNİ DÜŞÜNMEYEN İNSAN KİMSEYE DÜŞÜNMEZ’

“ Birazda bizim millette böyle zorunlu kısıtlamalar gerekiyor. Millet kendini bilmiyor gelişi güzel ağzında sigara ile geziyorlardı. Sigarayı ağzına alıp çarşıda içerek gezemez oldular. Ne olursa olsun birazda kendimizde olmalı insanın. Kendi sağlığına bakıp dikkat etmezsen devlet herkese bir polis veremez.”

‘İŞÇİ SINIFININ ÇALIŞMA SAATİNDA SALGIN RİSKİ AZ MI BU KISITLAMALAR AKŞAM OLUYOR’

Bana göre akşam saat 21:00 kısıtlaması doğru değil. Akşam 9’dan sonra bir şey değişmeyecek, virüs yine dışarıda. Kış günü zaten akşamları millet evinde kimse dışarı çıkmıyor. Olan özel sektör çalışanlarına oluyor. Onlar mesaisini bitiriyor evine gidiyor hop yasak saati başlıyor.  O yüzden akşam 9’dan sonra yasak koymanın bulaşma riskini azaltacağını düşünmüyorum. Getirilen yasağın herkesin dışarıda olduğu bir saatte getirilmesi daha doğru olur.

‘NERDE O ESKİ BAYRAMLAR DERDİK ESKİDEN ŞİMDİ İSE NEREDE O ESKİ GÜNLER DİYORUZ’

“Şu dönemde kısıtlamalar olacak tabi salgın hastalıktan bir an önce kurtulmak için devletimizin aldığı tedbirlere uymamız gerekiyor. Aşılamanın başlaması ile birlikte tablolardaki değişim göz ardı edilemez. Bir yıldır normal hayatımızı yaşayamıyoruz. Sosyal aktivite yapılmıyor. Böyle yaşamaktan gerçekten çok sıkıldık. Bunun bilincinde hareket etmemiz gerekiyor. el birliği ile bu virüs belasında kurtulmak için gerekli özeni göstermemiz gerekiyor. Nerde o eski bayramlar derdik eskiden şimdi ise nerede o eski günler diyoruz. Eski güzel maskesiz hayat dolu günlerimizi özledik”

‘OLAN 20 YAŞ, 65 YAŞ ÜSTÜ VE ESNAFA OLDU’

“İç giyim üzerine çalıştığım için kısıtlamalardan pek etkilenmiyorum. Ancak, kısıtlama ve hastalık korkusu Kırşehir’deki vatandaşı öyle bir sarmış ki siftahsız kepenk kapatır hale geldik. Ticarette hareketlilik yavaşladı. Kıpırtı yok. Oturduğum binada bırakın misafirliği kimse kimsenin yüzünü kolay kolay göremiyor. Ne misafirliğe gidiyor, ne de misafir kabul ediyoruz. Önce tedbir diyerek bekliyoruz. Çocuklar ve yaşlılar bu süreçten çok kötü etkilendiler.  Son gelen kısıtlamalar için çok geç kalındığını ve hatta yeni gelen kısıtlamaların bile çok yetersiz kaldığını düşünüyorum. Özellikle hafta içi akşam saat 21.00’dan itibaren başlayan sokağa çıkma yasağının hiç bir anlamı yok. Çünkü insanlar zaten o saatte işinden gelip evine çekiliyor. Biz de bu süreçte uzmanların söylediklerine uyuyoruz.”

65 YAŞ VE ÜSTÜ OTOBÜSE, MİNİBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

30 Kasım 2020 tarihinde açıklanan yeni korona virüs kısıtlamaları kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasaklarına eklemeler yapıldı. 20 Kasım 2020’de uygulanmaya başlayan yasaklara ek olarak 65 yaş ve üstü vatandaşların şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları kısıtlandı. Yani 65 yaş ve üstü vatandaşlar gün içerisinde sokağa çıkma saatleri olan 10.00-13.00 arasında toplu taşımaya (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) binemeyecek. Yeni kısıtlamalar 1 Aralık Salı gününden itibaren geçerli olacak.

65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN SOSYAL DESTEK BİRİMLERİ

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ NELER?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede “Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İlk uygulama olarak 04.12.2020 Cuma günü saat 21.00’de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama aynı şekilde devam edecektir.” denildi.

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Yeni korona virüs tedbirleri genelgesinde “Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İlk uygulama olarak 01.12.2020 Salı günü saat 21.00’de başlayıp 02.12.2020 Çarşamba günü saat 05.00’de bitecek şekilde tüm vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek olup bundan sonraki haftalarda da Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uygulama yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

65 YAŞ VE ÜZERİ SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı Genelgemiz çerçevesinde ancak Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecek olup her türlü şehirlerarası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Seyahat İzin Belgesi’nin alınmış olması şartı aranacaktır.

65 YAŞ VE ÜZERİ ÇALIŞANLAR VE İŞ SAHİPLERİ İŞE GİDEBİLECEK Mİ?

Genelge ile gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz edenler istisna tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ TL?

Kolluk kuvvetleri önce sokakta bulunan yaşlı vatandaşları evlerine dönmeleri konusunda uyaracak ve ihtiyaç olursa yardım da edecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına göre, güvenlik güçlerinin ikazına rağmen sokakta bulunmaya devam edenlere 3186 TL para cezası kesilecek.

(HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On