65. HASAT BAYRAMI KUTLANDI

6 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
400 defa okundu.
65. HASAT BAYRAMI KUTLANDI

mehdi-eker-006(1)

Kırşehir’de Hasat Bayramı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla açıldı.

 

Geleneksel Hasat Bayramı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla gerçekleşti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in Malya Tarım İşletmesinde biçerdöverle hasadı başlatmasının ardından düzenlenen törene Bakan Eker’in yanı sıra Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Halis Bilden, Kırşehir Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, bakanlık ve ilçe bürokratları ile vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Anadolu topraklarının yeryüzünde ilk tarım yapılmaya başlanan topraklar olduğunu ve bu topraklarda 12 bin yıldır tarım yapıldığını söyledi.

Üretici ve çiftçinin ektiklerinin meyvesini şenlik havası içerisinde aldığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker; “Tüm ülkemizde ve Kırşehir’de bu sene yağışların da iyi olmasıyla beraber bereketli bir mahsul dönemi yaşıyoruz. TİGEM’de gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, uyguladığımız mekanizasyon projeleri, yeni aldığımız makineler, geliştirdiğimiz tohumluk çeşitleri, sertifikalı tohumluklar ve kaliteli çalışanlarımızla emeğin güzel bir mahsulünü ortaya çıkardık. Malya’da hektar başına 4 ton civarında buğday alınması çok önemlidir. Yamula Barajının kanalları da sulama için devreye girdiğinde Malya Tarım İşletmemizin, 156 bin dönüm civarındaki kültür arazisinin tamamı sulanacak. Tarım sektörünü servet alanı olarak gördük. Tarımı, ülkemizi zenginleştirmenin, refahını arttırmanın, ülke istihdamını arttırmanın ve yatırımını arttırmanın bir alanı olarak değerlendirdik. Hububat üretiminde bu sene, 22 milyon 500 bin tonluk buğday üretimiyle Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırıyoruz. Makarna, buğdaydan elde edilen bir sanayi ürünüdür. Bu konuda dünya ikincisiyiz. Türkiye’nin tarım hasılasını 61 Milyar dolara çıkardık. Avrupa’nın birinci büyük tarımsal ekonomisine sahip ülkesi haline geldik. Devletimiz, gerek hibe destekleriyle gerekse diğer altyapıyla ilgili yatırımlarıyla çiftçimizin ve üreticinin her zaman yanındadır. Ülkemizin çalışkan çiftçilerine, üreticilerine inancımız tamdır. Onun için bütün projelerimizi hayata geçirmek için çalışacağız. Bunları engellemeye çalışanlara pabuç bırakmayacağız. 65. Hasat Bayramının bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmasında Kırşehir tarımının durumunu değerlendiren Vali Necati Şentürk de konuşmasında; “Kırşehir’in sulanabilir 454 bin 720 hektar tarım alanından sadece 42 bin hektarlık bölümü sulanmaktadır. Yamula barajı sulamasının tamamlanmasıyla çoğunluğu Boztepe bölgesinde olmak üzere 650 bin dekar alan daha sulu tarıma açılacaktır.” dedi.

Kırşehir’in hayvan varlığı açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, Kırsal Kalkınma Destek Programından faydalanan ilimizin İPARD Projesi kapsamına alınmasını talep etti.

Kırşehir’in Boztepe İlçesi Malya Tarım İşletmesinde gerçekleşen açılış programına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldı. Hasat Bayramı Kutlama programının açılış konuşmasını yapan TİGEM İşletmeleri Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, TİGEM’in iktisadi bir sektör olarak algılanması gerekliğinin önemini dile getirdi. Bilden konuşmasında önlerine konulan vizyon gereği bir yatırım atağının başladığını belirtti. Bilden, “Modern dünya ile entegre olmak sureti ile büyük bir ivme kazanarak Avrupa’yı geride bırakarak halkın hizmetine sunmak için önemli yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Sulama başta olmak üzere hayvancılık, mekanizasyon ve bilişim teknoloji alanında 1 milyarlık yatırım gerçekleştirdik. Yapılan yatırımlar sayesinde üretimlerin iklimsel risklere heba edilmesini önledik.” ifadelerini kullandı.

65. Hasat Festivali programına katılan ve ilk hasatı gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise tarım arazisinde yaptığı açıklamasında; “Buğday hasadını birlikte gerçekleştiriyoruz. Türkiye genelinde bu yıl Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen önemli bir ürün elde edilmesi bekleniyor. Malya Tarım İşletmesinde yaklaşık 50 bin dönüm buğday alanı var bu yıl, verimde oldukça yüksek TİGEM Genel Müdürlüğümüz Türkiye’de çiftçilerin ihtiyaç duyduğu yüksek kalite de sertifikalı tohumluk üretimi gerçekleştiriyor. Burada malzemeler işlenip çiftçilerimize tohum olarak veriliyor. Çiftçiyi de düşünen bir uygulama yapılıyor. Bereketli bir mahsul dönemi geçiriyoruz. İnşallah hasat sonuna kadar Türkiye geneli için de böyle olur.
Buğday unu ihracatında Türkiye 2005 yılından bu yana dünyada ya birinci sırada yada ikinci sırada oluyor. Son birkaç yıl içerisinde hep birinci sırada yer aldı. 2014 yılı içerisinde de makarna ihracatında dünyada ikinci oldu. Biz artık buğday unu ihracatında da dünyada birinci sıradayız. Bu sene de bu mahsul ile inşallah sanayicilerimiz bu ürünleri değerlendirir ve pazarlara buğday ununu taşırız.” dedi.

Program, arazinin gezilmesi ve ikramla sona erdi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN