24 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
408 defa okundu.

Kırşehir’in Minikleri Teknoloji Bağımlılığına “HAYIR” dedi

Kırşehir’de aileler ve minikler Pazar günü İl Kültür Müdürlüğü Tiyatro Salonunda gerçekleşen “Müzikal Çocuk Tiyatrosu” Sihirli Dünya oyununa yoğun ilgi gösterdi.

Miniklerin Teknoloji Bağımlılığı ile ilgili yakınan büyükler çocuklarını büyük bir heyecanla Kırşehir İl Kültür Müdürlüğü Tiyatro Salonuna “Müzikal Çocuk Tiyatrosu” Sihirli Dünya müzikalini izlemesi için getirdi.

Tiyatro Eğitmeni Yavuz Tekin, Teknoloji Bağımlılığının artması üzerine bu konuda farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çekti ve eğlenerek çocukların bu durumdan uzaklaştırılması gerektiğini anlamalarına bu oyunun destek olabileceğini belirtti.

Çocuklar bazı şeyleri eğlenerek öğrenirse akıllarında daha kalıcı bir yer alır diyen Kırşehir Belediyesi Tiyatro Eğitmeni Yavuz Tekin, müzikal ile ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti; “Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanır.

Biz bugün burada Kırşehir’deki miniklerin durum hakkında fikir sahibi olmaları, teknoloji ile ilgili neler yapmaları ve neler yapmamaları gerekir hususunda kendileri net karar versin diye böyle bir müzikal ile ailelere destek olmak istedik.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ

Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcamak.

Çevrenizdekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylemek.

Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikâyet etmek.

Anonim bir kişiliğe bürünmek, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmek.

İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da randevulardan ödün vermek.

Bilgisayarınızın başında çok fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk almak ve bu iki duygular arasında gidip gelmek.

Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek.

Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak.

Teknoloji bağımlılığının neden olduğu sorunlar

FİZİKSEL ŞİKÂYETLER

Gözlerde yanma

Boyun kaslarında ağrı ve sertleşme

Beden duruşunda bozukluk

Elde uyuşukluk

Halsizlik

SOSYAL ALANDA GÖRÜLEN ŞİKÂYETLER

Akademik başarıda düşüş

Kişisel, aile ve okul sorunları

Zamanı idare etmede başarısızlık

Uyku bozuklukları

Yemek yememe

Aktivitelerde azalma

İnternet arkadaşları dışında izolasyon

BAĞIMLILIĞI KONTROL ALTINA ALMA YÖNTEMLERİ

Günlük internet kullanım saatlerini değiştirin.

Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayıp, uyulmasını sağlayın.

Destek grupları ya da aile terapisi gibi yöntemleri hayata geçirin.

Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazmasını sağlayın, internet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini yapmasını isteyin.

Bunları yaparak çocuklarımızı topluma güçlü bir şekilde kazandırmış oluruz. Biz bugün Kırşehir’in minikleri ile birlikte teknoloji bağımlılığına “HAYIR” dedik. Devamı gelecek ve uygulamaya geçecek inşallah. Bugün ki müzikal de bize eşlik eden ekip arkadaşlarıma ve katılan kıymetli seyircilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kırşehir İl Kültür Müdürlüğü’nde gerçekleşen program Kırşehir’in tiyatro sever miniklerinin alkışlar eşliğinde dans etmesi ve hatıra fotoğrafları çektirmesi ile son buldu. (Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN