6 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
708 defa okundu.

Bir şehir düşünün içinde Bozlak Ustaları, Ozanlar, Ahi Evran-ı Veliler’in ve Ahilerin yetiştiği.

Bu resmen saygısızlık!

Büyük usta Neşet Ertaş, Ozanlar Diyarışirin Kırşehir” diyor. Öyle bir şehir ki Kırşehir, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Ahi Evran-ı Velilerin, Ahilerin ve daha ismini sayamadığımız gelmiş geçmiş birçok değerlerin yetiştiği. Türkiye’ye nam salan, isimlerinin geçtiği yerde büyük bir övgüyle bahsedilen değerlerdir. Öyle bir şehir ki Kırşehir bu kadar önemli değerlere sahip. Fakat değeri ne kadar biliniyor diye soracak olursak, orası biraz muamma. Ahilik deyince Akla ilk gelen şehirlerden olan Ahi Evran-ı Velilerin yetiştiği İlimizde Ahilik Kutlamalarını organize etmeyi dahi beceremezken, bu değerlerimize sahip çıkmayı da beceremiyoruz. Kültür etkinliklerinde de yetersizliği ile sınıfta kalınan İlimizde Büyük Ustalarımıza sahip çıkamazken, diğer illerin bizim değerlerimize daha çok sahip çıktığı ortada. Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün giriş kapısında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür’ sözünün yer aldığı mermerde, Atatürk’ün imzasının silinmiş olması Kırşehir olarak Kültür etkinliklerinde neden sınıfta kaldığımızın göstergesi adeta.

ULU ÖNDERE SAYGI YOK!

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün giriş kapısında doğru düzgün bir tabela dahi bulunmazken, giriş kapısı üzerinde yer alan Mermerde Ulu Önderimizin sözünün ve imzasının uzun süredir silik olması ve buna hiçbir çözüm bulunmaması hiç yakışı kalmadı.

TÜRKİYE’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER’İN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILMIYOR

 “Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür. Bu sözü burada ayrıca izaha lüzum görmüyorum. Çünkü bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin okullarında birçok vesilelerle eser halinde tespit edilmiştir. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mâna çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekâyı terbiye etmektir. Yine insan enerjisiyle ve fakat tabiatın ona iltifat edildikçe tükenmez yardımıyla, yükselen, genişleyen insan zekâsı, hudutsuz kavrayış anlamında “insanım” diyen bir özel nitelik kazanır. İnsan, hareket ve faaliyetin, yani dinamizmin ifadesidir. Bu böyle olunca kültür, yukarıda işaret ettiğimiz insanlık niteliğinde insan olabilmek için bir temel unsurdur. Bunu kısaca izah edelim: Kültür, tabiatın yüksek verimleriyle mesut olmaktır. Bu ifade içinde çok şey saklıdır. Temizlik, saflık, yükseklik, insanlık vb. Bunların hepsi insanlık niteliklerindendir. İşte kültür kelimesini mastar şekline soktuğumuz zaman, tabiatın insanlara verdiği yüksek nitelikleri kendi çocuklarına, torunlarına ve geleceğine vermesi demektir. Buraya kadar anlatmak istediğimiz, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti çocukları kültürel insanlardır. Yani, hem kendileri kültür sahibidirler, hem de bu özelliği muhitlerine ve bütün Türk milletine yaymakta olduklarına kanidirler.” diyen Mustafa Kemal Atatürk, Kültür’den bu kadar bahsederken Günümüzde hiçbir değerlerimize sahip çıkmadığımız gibi Ulu Önderimize de sahip çıkılmaması içler acısı bir durum. Öyle bir önder ki Türkiye Cumhuriyetini kurmuş, Türkiye Cumhuriyeti, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ve “Yurtta barış cihanda barış” temelleri üzerinde yükselmeye başlatmış. Bizim bugünlere gelmemize vesile olan Ulu Önderimizin değeri ne yazık ki bilinmiyor.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com