4 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
520 defa okundu.

Kırşehir sokaklarında Neşet Ertaş Türküleri yankılanıyor.

Zabıtalardan Sokak Sanatçılarına,“Sazını Alırım, Ceza Yazarım”

Büyük Usta Neşet Ertaş’ın memleketinde saz çalmayan türkü söylemeyen yok denilecek kadar az. Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’tan esinlenen Kırşehirliler, Müziğe büyük bir ilgi duyuyor. Okan Gencer’de onlardan bir tanesi… Kırşehir sokaklarını Büyük Ustan’nın ‘Neredesin Sen’  türküsü ile yankılandıran Gencer, Büyük Usta’nın sevilen parçalarını seslendiriyor.

“SOKAK SANATI DA MI ZABITALARIN GAZABINA UĞRUYOR?”

Kırşehir’de görmeye pek alışkın olmadığımız Sokak Sanatçılığı Kültürünün gazabına uğradığını söyleyen, çok Küçük yaşta müzikle iç içe olan Okan Gencer, Zabıtaların sokakta şarkı söyleyip, saz çalmasına izin vermediklerini dile getiriyor.

“KIRŞEHİR’DE DOĞUP BÜYÜYÜP HALK MÜZİĞİNE İLGİ GÖSTERMEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Türkülerin Ustası Neşet Ertaş’tan esinlenen Gencer,

“Mucur’da büyüm. Yaklaşık 7-8 aydır Kırşehir merkezde oturuyoruz. Kırşehir’de doğup büyüyüp Halk müziğine ilgi göstermemek mümkün değil. Yöremizin getirdiği gelenek görenekle, küçük yaşta türküleri dinlemeye başlıyoruz. Ben saz çalmaya başladığımda lise 1 veya 2. Sınıfa gidiyordum. Şuan 21 yaşındayım 5 yıldır kendi çapımda saz çalıyorum. Ailemde sadece dayım saza meraklı”

“CEZA YAZARIM, SAZINI ALIRIM”

Kırşehir’de Sokak müziği yapmanın çok büyük zorluğunu yaşadığını dile getiren Gencer,

“Zabıtalar bizi gördüğünde ceza yazarım, sazını alırım gibi söylemlerde bulunuyor. Biz Kırşehir’de Sokak sanatını getirmeye çalışıyoruz. Kötü bir iş yapmıyoruz. Hemen hemen birçok ilde var ve sıkıntı çıkmıyor. Herkeste büyük bir hevesle dinlerken neden bizim ilimizde bize bu şekilde zorluklar çıkarılıyor. Ben bunu anlamış değilim.”

“KIRŞEHİR SOKAK SANATINI SEVİYOR”

“Başka illerde izin dahi alınmazken biz Kırşehir’de sokakta şarkı söyleyeceğiz diye izin almak için gitmediğimiz yer kalmıyor. Kırşehir’de Sokak sanatı çok fazla olmadığı için herkes güzel karşılıyor. Zaten şöylede bir durum var. Kim neden müzikten rahatsız olur ki. Yoldan geçerken bizden istek isteyen çok fazla. Kimseyi kırmıyorum”

SOKAK SANATÇILIĞINDAN KAZANDIĞI PARAYI İSE BİRİKTİRİYOR

“Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinin sınavlarına girdim. Sınavı geçemedim ama bu alanda ilerlemeyi çok isterim. Ocak ayında askere gideceğim. Askere gideceğim için kimse işe almak istemiyor. O nedenle şarkı söylerken verilen parayı da askere gideceğim için biriktiriyorum” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On