60 Öğrenciye Burs

20 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
298 defa okundu.
60 Öğrenciye Burs

nurten-buyuksaracoglu-copyYardım Sevenler Derneği 60 Öğrenciye Burs Verecek

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 88 yıl önce kurulan ve 1965 yılından bu yana Kırşehir Şubesi aracılığı ile fakir ve yardıma muhtaç insanlara ve öğrencilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Yardım Sevenler Derneği, Kırşehir’de daha çok öğrenciye burs verebilmek için hayırseverlerin destek ve yardımını bekliyor.
Geçen yıl Kırşehir’de 60 öğrenciye aylık 75 liralık öğrenim bursu veren Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’nin Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, bu sayının artması ve mevcut öğrencilere burslarını zamanında verebilmek için dernek üyeleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.
G            eçen yıl burs alan öğrencilerin kayıt yenilemeleri gerektiğini de isteyen Başkan Nurten Büyüksaraçoğlu, derneğin Ulu Önder Atatürk tarafından 88 yıl önce kurulduğunu ve Kırşehir’deki şubesinin ise 1965’te faaliyete geçtiğini belirterek derneği faaliyetleri hakkında: “Bugüne kadar binlerce öğrenciye karşılıksız burs verdik. Gelirimiz fazla olduğu için geçmiş yıllarda ilk, orta ve lise öğrencilerine de burs veriyoruz. Artık, 4 yıllık üniversite okuyanlara burs veriyoruz. İki yıl önce 100’e yakın öğrenci burs alıyordu. Dediğim gibi, gelirimizde azalma olduğu için bu sayısı 60’lara indirmek zorunda kaldık. Geçen yıl burs alan öğrencilerimiz kayıtlarını yeniletmek zorundalar. İstenilen evraklar hazırlanmadığı takdirde burs vermemiz mümkün olamıyor. Bu ay, ya da gelecek ay içerisinde bursları dağıtacağız” dedi.
Kırşehir ve Kırşehir dışındaki hayırseverlerin yardımları ile her yıl 100’e yakın öğrenciye aylık burs verdiklerini, ancak zaman zaman burs verirken maddi sıkıntı yaşadıklarını, bunu çözümlemek için de Kadın Emek Pazarı’nda ürettikleri ürünleri satarak derneğe gelir sağlamaya çalıştıklarını belirten
Başkan Nurten Büyüksaraçoğlu, “1965 yılından bu yana Kırşehir’de öğrencilerimize ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz. Tabi bizim gönlümüz daha çok öğrenciye burs vererek onların eğitimine katkı sağlamak. Hayırsever hemşehrilerimizin yaptıkları yardımların yetersiz kaldığı zamanlarda Kadın Emek Pazarı’ndaki yerde ürettiğimiz ürünleri de satarak gelirimizi arttırmaya çalışıyoruz. Çeşitli etkinliklerle sesimizi duyuruyoruz. Yardım severlerin destekleriyle öğrencilere burs verdiğimiz gibi, ihtiyaç sahiplerine de yardım elimizi uzatıyoruz. Kırşehir’deki varlıklı vatandaşlarımızın desteğiyle yardımlarımızı sürdüreceğiz. Öğrencilere burs verdiğimiz gibi, fakir ve yardıma muhtaç öğrencilere ve ailelere de yardıma devam edeceğiz.” ifadeleri kullandı.
Yazın çalışarak kazandıklarını kışın öğrencilere burs olarak vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Büyüksaraçoğlu, ömürleri yettiğince bu işi devam edeceklerini vurguladı.
Sırayla çalışarak, gözlemeleri hem yaptıklarını hem de servis ettiklerini anlatan Büyüksaraçoğlu,sözlerine: “Yazın Kadın Emek Pazarı’nda arkadaşlarla beraber çalışıyoruz. Dernekte yönetim kurulu üyesi olarak 9 kişi bu işi yapıyoruz. Çoğumuz emekli öğretmeniz. Sırayla çalışarak bu işleri yürütüyoruz. Gözlemenin yanı sıra börek, çeşitli gıdalar, yöresel yemekler de var. Bunların geliri ile de üniversite öğrencilerine burs veriyoruz. Öğrencilerin 8 ay boyunca hesaplarına her ay bankadan paralarını düzenli yatırmak için çaba harcıyoruz. Bu konuda maddi durumu iyi olan hayırsever hemşehrilerimizi derneğimize maddi ve manevi destek vermeye davet ediyorum.” ifadeleriyle son verdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN