6 Ayda 20 Kez Zam Yedi!

1 Kasım 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4592 defa okundu.
6 Ayda 20 Kez Zam Yedi!

Ülke genelinde yaşanan zamlar nedeniyle vatandaşlar zor günler geçiriyor. Gıda, kira ve ev fiyatlarında yaşanan zamlar yakacakta da kendini gösterdi. Kışın kendini iyice hissettirdiği bugünlerde  odun ve kömür almak için oduncular pazarına yönelen vatandaşlar yaşanan artışları görünce adeta şok yaşıyor. Kömür fiyatının ikiye katlandığı Kırşehir’de vatandaşlar kömür yerine oduna yöneldi.

Türkiye’de soğuk ve yağışlar hava yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Türkiye’nin farklı kentlerinde kar ve yağmur etkinliği olurken, kışlık hazırlıklarını yapan vatandaşlar da odun ve kömür alma telaşına düştü. Ancak son 6 ay içinde kömürün ton fiyatına gelen zamlar vatandaşın kara kara düşünmesine neden oldu. Kömür fiyatına son 6 ay içinde yaklaşık 20 kez zam yapıldı. Hal böyle olunca vatandaşlar ya kömür almaktan vazgeçti ya da önceki yıllarda aldığı kömürden daha az kömür almaya başladı.

KÖMÜR HALA KIŞLIK YAKACAK
Türkiye’nin belli kentlerinde vatandaşlar doğal gazla ısınırken, hala birçok kentte de kömür ve odun kışlık yakacak olarak kullanılıyor. Ancak son dönemde döviz kurundaki artış nedeniyle birçok ürüne zam gelirken bu artış kömür fiyatlarına da yansıdı. Fiyatların sürekli değiştiği kömürün ton fiyatı 3 bin liraya kadar çıktı. Kalitesine göre ton fiyatı değişen kömürün en düşük fiyatı ise 2 bin 200 liradan başlıyor.

SATIŞLARIMIZ YARI YARIYA DÜŞTÜ
Odun satan Esnaf , döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle kömür fiyatı ikiye katlandı. Geçen yıl torbasını 35 liradan sattığımız kömür bu yıl 70 liraya yükseldi. Artık vatandaşımız kömür almaya korkar oldu. Daha önce vatandaşlar 1 ton yada daha fazla alırken bugün gelenler daha çok odun alıyor. Kömür alanlar ise 5-6 çuval alarak gidiyor. Esnaf olarak bizimde işimiz bu anlamda çok düştü. Kirasını ödemeyen esnaflarımız bile oluyor” dedi.

ODUN FİYATLARI DA YÜKSELDİ
Geçen seneye oranla odun fiyatlarında da bir artış olduğunu söyleyen Çiçek, şunları kaydetti, “Geçen sene 900 liraya verdiğimiz meşe odunu bu sene bin 100 liraya yükseldi. Kömüre kıyasla artışın makul seviyede diyebilirim. Bu sene yakacak alan vatandaşlar daha çok odun alıyor. Kömür sormaya korkuyorlar. Bu sene fiyatı daha uygun olan kayısı pek gelmiyor. Geçen sene 650 lira iken bu sene 900 lira civarında satılıyor. Kayısı meşeye göre daha az yandığı için esnaf tercih etmiyor. Kömürün yüksek olduğu bu durumda meşe odunu almak daha mantıklı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ İŞLERİMİZİ DÜŞTÜ
Doğalgaz kullanımının merkezde yaygınlaşması nedeniyle işlerinin büyük bir oranda düştüğünü belirten esnaf Çiçek, “İlimizin genelinde her yıl doğalgaz kullanımı artıyor. Doğalgaz alanı arttıkça bizim de işimiz düşüyor. Birkaç yıl içerisinde işlerimiz yarı yarıya düştü diyebilirim. Allah’tan bizim için hayırlısı neyse o olsun. Umarım dövizde bir dengelenme olurda fiyatlarda sabit kalır.Odun ve kömür alacak vatandaşlarımız acele etsin. Yağmurlar geldi. Yağmur ve çamurda odun alıp taşımak hem zordur hem de yağmur altında ıslanabilirler. Odununu kuru almak isteyen vatandaşımız acele etmeleri onların yararına olacaktır” dedi.

Haber Cemre Bayram

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN