“5. AHİ SOFRASI” YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI

31 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
408 defa okundu.
“5. AHİ SOFRASI” YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI

branda 3x1 (1024x343)

Yarışmaya son müracaat tarihi 13 Mayıs Cuma günü

 

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl beşincisi düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacıları bu yılda önemli hediyeler bekliyor.

Esnaf  ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Ahilik Haftası Kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürünü sahip çıkmak amacıyla geçen yıl yemek yarışması düzenlediklerini, özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiklerini, 3 Kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Türk mutfağının ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecektir. 25 Mayıs’ ta düzenlenecek yarışma Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacaktır.

Yarışmaya son müracaat  tarihi 13 Mayıs Cuma günü

Her dalda dereceye girenlerin birincilere Tam Altın, ikincilere Yarım Altın ve üçüncülere Büyük Çeyrek Altının verilecek “ 5. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Durdu-Muzaffer Marşap Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesine, Kırşehir Lokantacılar ve Pastacılar Odasına ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneğine başvuruda bulunabilecek. Yarışmaya son müracaat tarihi 13 Mayıs 2016 Cuma günüdür.

Öztürk, “Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması” nı her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirmek, böylelikle Anadolumuzun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini, bu yıl yapılacak olan yarışmanın Kırşehir için çok önemli olduğunu, özellikle ev hanımlarının ve usta aşçılardan yarışmaya ilgili olmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını beklediklerini dile getirdi.

Öztürk, önemli bir aksilik olmaması halinde bu yıl yapılacak Ahilik Haftası  etkinliklerine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın katılacağını belirterek, Kırşehir’ de ikamet eden herkesin yapılacak olan etkinliklere mutlaka katılması ve Ahiliğe sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

5.AHİ SOFRASI YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI PROGRAMI

YARIŞMA KOŞULLARI

Yemek Yarışması 29. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında 25.05.2016 tarihinde 10.00-13.00 saatleri arasında Ağalar Konağı’nda yapılacaktır. Ön hazırlıkları olan yarışmacılar saat 09.00’dan itibaren yarışmanın yapılacağı yere gelebileceklerdir.

Her yarışmacı sadece 1 yemek çeşidi ile yarışmaya katılma hakkına sahiptir.

Yemek yarışması 3 kategoride gerçekleştirilecektir.

Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri

Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar

Ahi Sofrası Yemekleri(Kırşehir yöresine ve ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi; Ahi pilavı, Ahi helvası, Ahi çorbası, Ahi kebabı, Ahi dürümü, Ahi böreği gibi…)

Her kategori, 3 jüri üyesinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Üç kategoride toplam 9 jüri üyesi yer alacaktır.

Değerlendirme Kriterleri; Sunum-Yöresellik ve Özgünlük-Görünüm, Renk ve Koku-Lezzet şeklinde belirlenmiştir.

Toplam 100 puan üzerinden değerlendirilen yarışmada, her bir kritere aşağıdaki şekilde puan verilecektir.

Sunum: 1-10 puan

Yöresellik ve Özgünlük: 1-30 puan

Görünüm, Renk ve Koku: 1-30 puan

Lezzet: 1-30 puan

Yemeklerin ısıtılması için yarışma alanında, ocak, mikrodalga fırın organizasyon tarafından temin edilecektir.

Yarışmacılar kendileri için gerekli olan servis kaplarını, servis kaşığı, kepçesi vs. malzemeleri kendileri getireceklerdir.

Organizasyon tarafından gerekli görüldüğü takdirde ön eleme yapılacaktır. Bu durum yarışmacılarımıza başvuru formunda tarafımıza verilmiş olan iletişim bilgileri aracılığıyla bildirilecektir.

Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması, 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımlarına açıktır.

Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. derece yakınları katılamaz.

Yarışmaya katılacak yemek en az 12 (on iki) porsiyon olacaktır.

Yarışmaya katılmak isteyen başvuru sahiplerinin, en geç 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Yardım Sevenler Derneği’ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME AŞAMALARI

Tüm yarışmacıların yemekleri jüri tarafından servisten önce görülecek şekilde stanttaki yerlerini alacaklardır.

Yarışmacı, yemeğini kendi getirdiği servis kabında sunuma hazırlayarak, her jüri üyesinin tabağına servis yapacaktır. (Jüri üyelerinin servis tabağı, çatalı, bıçağı, kaşığı, bardağı organizasyon tarafından temin edilecektir. Yarışmacı sadece jüri masasına yemeğini servis edeceği özel tabağını, servis kaşığını, kepçesini, maşasını, kevgirini vs. getirecektir.)

Bu aşamalar devam ederken jüri yemeği Sunum-Yöresellik ve Özgünlük- Görünüm, Renk ve Koku-Lezzet açısından değerlendirerek ayrı ayrı puan verecektir.

Tüm yarışmacıların puanlaması bitince jüri heyeti dereceye girenleri yazarak kapalı zarfla sunucuya teslim edecektir.

Yarışma sonuçları aynı gün yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül törenine geçilecektir.

Yarışmaya katılmak için yarışma başvuru formunu, yemek reçetesini (Örn: 2 su bardağı un, 2 kaşık tuz …) ve yemeğin yapılış tarifini aşağıda belirtilen adreslere iletmeniz gerekmektedir.

 

Başvuru Adresleri: Kırşehir Esnaf Odaları Birliği

Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Kırşehir Yardım Sevenler Derneği

Yarışma Yeri: Ağalar Konağı

ÖDÜL

Yemek yarışmasında jüri üyeleri tarafından her bir kategori için birinci, ikinci ve üçüncü seçilecektir.

-Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

-Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

-Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi üçüncülük ödülü: Çeyrek Altın

-Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

-Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

-Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi üçüncülük ödülü: Çeyrek Altın

-Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

-Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

-Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi üçüncülük ödülü: Çeyrek Altın

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN