“45’LİK KIRŞEHİR KABA ZURNASI”

5 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
696 defa okundu.
“45’LİK KIRŞEHİR KABA ZURNASI”

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi Sürecinde Boş Durmayarak, Ankara’da Tanıştığı Bir Zurna Ustasından Esinlendi ve Bu Enstrümanı Üretmeyi Başardı;

 “45’LİK KIRŞEHİR KABA ZURNASI”

Kırşehir’de emekli öğretmen Özcan Ekinci, 2 yıl önce geçirdiği beyin kanaması sonrası “terapi merkezi” olarak gördüğü evinin alt katındaki atölyesinde, kent kültürüne özgü “45’lik Kırşehir kaba zurnası” adını verdiği enstrümanı üretiyor.

Öğretmenliğe 1978’de Şırnak’ın Silopi ilçesinde Irak sınırına yakın bir köyde başlayan iki çocuk babası Ekinci, burada beş yıl çalıştıktan sonra Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Kamışlı beldesine tayin oldu. Kamışlı’da kendisine ek gelir elde etmek için marangoz dükkanı açan Ekinci, Ankara’da tanıştığı bir zurna ustasından esinlenerek, bu enstrümanı üretmeyi denedi.

Daha sonra Kırşehir’e tayini çıkan Ekici, kiraladığı müstakil evin alt katını atölyeye dönüştürerek, zurna üretimini burada sürdürdü.

YENİ BİR ZURNA ÇEŞİDİ

Ekinci,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırşehir’de kullanılan müzik aletlerini incelediğini, yeni bir zurna çeşidi ürettiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Kırşehir dendiğinde akla Neşet Ertaş’ın geldiği gibi zurna ve bağlama yapımı konusunda da kentin ön plana çıkmasını önerdiğini aktaran Ekici, “Türkiye’de farklı yörelere ait zurnaları inceledim. 45 santimetrelik zurna geliştirdim. Bu, 15 seneyi kapsayan bir süreçti. Müşterilere, bunun adını ’45’lik Kırşehir kaba zurnası’ olduğunu söyledim ve onlara aynı ismi telaffuz etmelerini rica ettim. Ürettiğim zurna civar illerde ve Aydın Germencik’te bu isimle anılır oldu.”

“ATÖLYEM TERAPİ MERKEZİM OLDU”

Geçirdiği beyin kanamasından sonra bir süre çalışmalarına ara verdiğini ve atölyesinden uzaklaşmak zorunda kaldığını belirten Ekinci, “Beyin kanaması sonrası unutkanlık başladı. Bazen konuşurken konudan uzaklaşıyordum. Bunu fark ettiğimde tekrar atölyede çalışmalarıma başladım. Beyin kanaması sonrası tedavi sürecinde atölyede yaptığım çalışmalar çok fayda sağladı. Burası benim için bir terapi merkezi oldu. Bence bu tür hastalıklarda en güzel tedavi şekli, sevdiğin bir işle meşgul olmak.” diye konuştu.

Zurna üretimi konusunda çırak yetiştirmek istediğini vurgulayan Ekinci, “Türkiye’de bu mesleği yapan kişi sayısı oldukça az. Birikimimi aktarabileceğim kişi bulamıyorum. Zurna ustalığının unutulup yitecek olması beni çok üzüyor.” dedi.

Haber AA

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On