Tatlar Konuşuldu

20 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
386 defa okundu.
Tatlar Konuşuldu

Kırşehir Ağalar Konağı’nda, Ahilik Haftası kapsamında düzenlenen Ahilik Sofrası yarışmasında yöresel yemekler sergilendi.

Ahilik haftası kapsamında Ağalar Konağında düzenlenen Ahilik Sofrası Yemek yarışmasında, bayanlar 3 kategoride yarıştı. Puanlama sonucu dereceye girenlere ödülleri verildi.  Yöresel Yemek Yarışması, Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası Yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb) dallarında yapıldı. Her dalda dereceye girenlerin birincilere 4 küçük çeyrek altın, ikinciye 2 küçük çeyrek altın ve üçüncüye de 2 küçük çeyrek altın verildi. Düzenlenen Yöresel Yemek Yarışmasında 1. Olan Sibel yıldız, Gazetemiz 40 Arena’ya yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; “Bu tür yarışmaya ilk defa katılmıyorum. İçime ilham geldi. Ben o yarışmada olmalıyım diye düşündüm. Çok istiyordum ama çocuklardan ve misafir yoğunluğundan bi denk gelmiyordu. Yemeklerimi severek yapıyorum kendimden belli olmasa da işimden de memnunum severek yapıyorum. Yemek yapmayı da seviyorum. Bu senede birinci oldum. İlerleyen süreçte yine bu tür yarışmalara katılmayı düşünüyorum. Yarışmaları çok seviyorum aslında ama bu tür yarışma her zaman denk gelmiyor. Nasip olursa yine katılmak isterim” dedi.  Daha öncede bu yarışmaya katılan ve 3. Olan bu sene ise 1.liğe layık görülen Bilge Uslu, ise konuşmasında şunları kaydetti; “Geçtiğimiz senelerde bir kere daha katılmıştım. Onda da Kürt pilavı yapmıştım üçüncü olmuştum. Şimdiki yemek yarışmasında ise kuru domates, bamya yaptım. Nevşehir yöresine ait. Birinci oldum. Kazandığım ödüllü de, kızım bu sene üniversiteye başladı mezun olunca ona takacağım. Aşçılığım iyidir. Her sene katılmak istiyorum. Önümüzdeki sene yine katılacağım yine Nevşehir yöresine ait bir yemek yapacağım” diye konuştu.

Yemek yarışmasında 2. Olan ve 12 yaşında ki engelli torunu için 3 altın hediye edilen Gülseren Şahin, şunları söyledi; “Daha öncede katıldım, bu dördüncü katılışım. Daha öncekilerde dereceye girememiştim. Bu sene ikinci oldum. 2 altın aldım ve 12 yaşında engelli torunum var onun için Vali bey bana üç tane daha altın verdi. 68 yaşındayım bu programlar olduğu sürece katılmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Kırşehir Yöresine ait yemek ile Yarışmaya katıldım dereceye giremedim ama hayırlısı böyleymiş diyen Rukiye Özdemir; “ilk defa katılıyorum. Daha öncesinde çok istiyordum ama katılamıyordum. Bu sene buradayız. Pasta yemek hepsini yapabiliyorum.  Daha öncesinde facebook üzerinden yemek yarışmalarına başvuru yapmıştım ama çağırmamışlardı bu sene buraya nasipmiş. Dereceye giremedim ama olsun. Etli düğün çorbası, köfte yaptım. Bir daha ki senelerde yine yarışmalara katılmayı düşünüyorum” dedi.

Ağalar Konağında düzenlenen yarışmada 1. olanlara ödüllerini veren Vali Necati Şentürk, ödül töreninden sonra yaptığı konuşmada, “Kültürümüzün parçalarından biri de zengin yemek kültürümüzdür. Çoğu yemeğin anavatanı Kırşehir’dir. Bu kültürü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmak çok önemlidir. Yarışmaya katılarak sevgiyle, muhabbetle yemek yapan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise yaptığın konuşmasında şunları söyledi; “Kırşehir yemek kültürü açısından son derece zengin olan bir şehir. Bu yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum Ahilik Haftanız kutlu olsun diyorum”

Yöresel Yemek Yarışmasında tatlı kategorisinde Üzümleme ile Aysun Yıldız, Ahi Sofrası kategorisinde Karışık Ahi Dolması ile Sibel Yıldız, Et ve Sebze Yemekleri kategorisinde ise Kuru Domatesli Etli Bamya ile Bilge Yavuz birinci oldular.

 

Haber Serhat Erdoğan

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On