3 MART 1924;“DİN DEVLETİ” DÜZENİNDEN “LAİK CUMHURİYET” DÜZENİNE GEÇİŞİN TARİHİDİR.

5 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3 MART 1924;“DİN DEVLETİ” DÜZENİNDEN “LAİK CUMHURİYET” DÜZENİNE GEÇİŞİN TARİHİDİR.

Eğer 3 Mart 1924’te Gerçek Devrim Niteliğindeki Yasalar Kabul Edilmeseydi, 29 Ekim 1923’te Kurulan Cumhuriyet Sadece Biçimden Öteye Gidemezdi.

3 MART 1924;“DİN DEVLETİ” DÜZENİNDEN “LAİK CUMHURİYET” DÜZENİNE GEÇİŞİN TARİHİDİR.

Samsun’dan başlatılan milli mücadele sırasında Kırşehir’in verdiği destekle Anadolu’yu yeniden birleştiren “milli ruh” sonucundaki zaferle, Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te ilan edildiğinde “Cumhuriyet” in  “nitelikleri” ve “karakteri” henüz açık ve net olarak ortaya çıkmamıştı.
Bu “Cumhuriyet”, bir “İslam Cumhuriyeti” de olabilirdi.
Adı “Cumhuriyet” olup da niteliği “gerici” olan bir “model” de olabilirdi.
Aynı bugünkü Bangladeş İslam Cumhuriyeti ya da İran İslam Cumhuriyeti gibi…
Nitekim 3 Mart’ta kabul edilen “3 önemli “devrim yasası”, Türkiye Cumhuriyeti’nin “karakter”, “nitelik” ve yapısını ortaya koymuştur.
Eğer 3 Mart 1924’te “gerçek devrim” niteliğindeki yasalar kabul edilmeseydi, 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet, sadece “biçim”den öteye gidemezdi.
Evet, “Halife”liği kaldıran yasa,
“Şeriye ve Evkaf Bakanlığı”nı kaldıran yasa,

“Eğitim ve öğretimi birleştiren” “Tevhid-i Tedrisat” yasası.

Bu anlamda, 3 Mart 1924 Türk toplumunun “din devleti” düzeninden “Laik Cumhuriyet” düzenine geçişinin tarihidir.
Atatürk, 1 Mart 1924’te Meclis’i açış konuşmasında bu durumu şöyle açıklar:
“İslam dinini, asırlardan beri alışılageldiği şekilde, bir politika aracı konumundan uzaklaştırmak ve yüceltmek gereğini görüyoruz. Kutsal ve dini inançlarımızı ve vicdani değerlerimizi, karanlık ve kararsız olan ve her türlü çıkar ve ihtiraslara giriş sahnesi olan politikalar ve politikanın bütün kısımlarından bir an önce kesin biçimde kurtarmak, milletin dünyevi (dünya ile ilgili) ve uhrevi (ahiret ile ilgili) mutluluğunun emrettiği bir zorunluluktur. Ancak bu suretle İslam dininin yüksekliği belirir.” (TBMM Tutanak, Devre II, Cilt VII, S. 3-6)
Şeriye ve Evkaf Bakanlığı” kaldırılmasaydı benzer “fetva”ların yürürlüğü olurdu.
“Şeriye ve Evkaf Vekâleti”nin (Bakanlığı) kaldırılması ile “laiklik” ilkesinin son derece önemli bir temeli oluşturuldu.
Bu bakanlık, Osmanlı Devleti’nde,adına kısaca “şeriat” denilen   son derece önemli bir makamdı.
Toplum yaşamına yön veren kurallar, “şeriata dayalı kurallar” olduğu için hükümleri içeren yargılar, yani “fetva”lar bu bakanlıkça hazırlanıyordu.
Şeriatın; devlet ve toplum yaşamında “son sözü” söylemesi nedeniyle de “Şeriye Bakanlığı” adeta “bütün bakanlıkların üzerinde” bir “onay” ve “otorite”ye sahipti.
Oysa bu yasayla devlette, topluma ait işlerle, din işleri birbirinden ayrıldı.

 

   MEZHEP FARKLILIKLARIYLA DİDİŞMENİN, SONUÇLARINI BÖLGEMİZDE İBRETLE İZLİYORUZ.

Günlük yaşama ait tüm işlemlerin “şeriatın süzgecinden geçirilmesine” de “son verildi.”
Bugün, din üzerinden siyaset yapmanın, halkı din ve mezhep farklılıklarıyla kışkırtmanın, sonuçlarını bölgemizde ibretle izliyoruz.

Cumhuriyet Devrimlerinden uzaklaşmanın ortaya çıkarttığı kötü bir siyasal iklimin yaratmış olduğu ortamda başından beri bir CİA organizasyonu olduğu buğun tümüyle açığa çıkan ve dini kullanarak siyasal üst yapıya kadar sızan bu cüretle de ordumuza kumpaslar kuran sonuç da “darbe Kalkışması”ında bulunan hain  “Fettullah Gülen Cemaati”nin hala temizlenemeyen ağır zarar boyutu ortada..
  Ortadoğu’daki “din ve mezhep cilalı cellâtlığın” ülkemize şıçrayamış olmasının tek engeli; Türk toplumunun “laik yaşam tarzını içsel olarak sindirmiş olmasıyla” direkt alakalıdır.
Feto ve benzer cemaatlerin; Çürütmeye ve yok etmeye çalıştığı Cumhuriyetimiz üzerine Leşe koşuşan kargalara göç yollarının açmamalıyız

Nitekim bölgemizde yürütülen “vekalet savaşının” yegane argümanları, “mezhepsel ve etnik farklılıkların çatıştırılması” üzerinde yürütülmektedir..
Büyük Önder Mustafa Kemal’in “Cumhuriyet aydınlanmasını” can siperhane koruyup geliştiremezsek ülkemizi olağanüstü zor günler bekliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com