29. YILINDA HOCALI KATLİAMI (2)

23 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
332 defa okundu.
29. YILINDA HOCALI KATLİAMI (2)

   2020 yılının son aylarında 30 yıla yakın Ermeni işgalinde olan Azerbaycan’ın toprağı olan Karabağ, Türkiye’nin yardımı ile kurtarıldı. Ancak burada kurtarılmayan tek yer Hocalı kasabasıydı.  Hocalıda yaşayan Türkleri 26 Şubat 1992 tarihinde  Ermeniler Ruslardan da destek alarak    çoluk-çocuk, yaşlı-kadın gözetmeksizin  binlerce Türk’ü topyekun imha ettiler Bilinen kadarı ile 613 Türk katledildi. Dün bir kısmını yayınladığımız Hocalı Katliamına devam ediyoruz.

HOCALI Kasabasındaki Ermenilerin Türklere karşı yaptığı katliamı daha iyi anlamanız için aşağıya aldığım Yeniçağ gazetesinde yayınlanan  Selcan Taşçı’nın  “Soykırım”  makalesini okumanızı tavsiye ediyorum.

Geçen yıl bugün sormuştum:

Siz hiç diri diri derisi soyulan insan gördünüz mü?

Görmediniz mi?

Yok yok gördünüz.

Gördünüz de, görmezden geldiniz; o yüzden hatırlamıyorsunuz.

Yüzlerce Azerbaycan Türkü, bu işkence yöntemiyle katledildi Hocalı’da!

***

Siz hiç diri diri yakılan insan gördünüz mü?

Diri diri yakılan çocuk?

Hiç öyle ilk defa duyuyormuş pozuna bürünerek bakmayın sağa sola…

Gördünüz…

Onlarca Azerbaycanlı çocuk böyle öldürüldü Hocalı’da.

***

Siz hiç gözleri oyulmuş insan gördünüz mü?

Tecavüz edildikten sonra, öyle fantezi olsun diye gözleri çıkarılmış bir kadın?..

Onu da gördünüz.

Tam da gözlerinizin önünde çığlıklar atıyordu; önce gözlerinizi kapattınız, sonra kulaklarınızı…

***

Siz hiç kafası koparılmış insan gördünüz mü?

Kafası kesilmiş insana tecavüz edebilecek noktaya varmış bir sapkınlık peki? Gördünüz;

Gözlerinizi kaçırınca görmemiş olmuyorsunuz…

Kadın-erkek, yaşlı-çocuk ayırt edilmeksizin yüzlerce soydaşımız bu zulme uğradı Hocalı’da!

Ölmüş bedenleri tekrar tekrar saldırıya uğradı, parçalandı, ormandaki hayvanlara atıldı!

Siz hiç yüzü gözü hayvanlar tarafından yenmiş bir insan gördünüz mü mesela?

Dönemin Hocalı Valisi Elman Memedov, annesinin cesedini bulduğunda buydu gördüğü!

***

Siz hiç hamile bir kadının karnının hançerlendiğini, karnındaki bebeğin çıkarılıp futbol topu olarak kullanıldığını gördünüz mü?

Gördünüz; görmemiş gibi yaptınız.

Görmemiş gibi yaşadınız.

***

Minicik bir kız çocuğu… Yüzünü kapatan kömür rengi saçları kaskatı kesilmiş; kanla yıkalı! Tam karnında bir delik; kurşun yarası… Avuç içi kadar ayaklarında kırmızı çorapları; ya ayakkabı? Belli ki korkuyla kaçmaya çalışırken giymeye fırsat bulamadı…

Bir erkek çocuğu; o da minicik daha… Alnından başlayarak kafa derisi soyulmuş halde; can verdiği dakika “kurtulmuş” sanki, öyle ağır işkenceye uğramış tazecik bedeni…

Hamile bir kadın… Ayakları çorapla bağlanmış. Karnı deşilmiş, göğüsleri kesik. Yanında ıstırapla dudağını ısıran bir adam. Belki karısıydı yanında yatan…

Bir kız çocuğu daha; üç bilemediniz dört yaşında… Belden aşağısı soyulmuş; bacağında kocaman bir yara… Oyuklar açılmış bedeninde acımasızca…

Üst üste, yığınlar halinde insanlar, kömür olmuş suratları, yanmış yakılmışlar.

Bir kundak bebeği… Dizlerini içine çekmiş, iki elini yumruk yapmış sımsıkı… Yüzü paramparça, o acıya kim bilir nasıl dayandı?

Başında kalpağı, beyaz sakallarıyla bir dede; 70-80lerinde… Doğduğu büyüdüğü şehre son kez bakarken mi bilmem, gözü açık vermiş son nefesini.

***

Hocalı 613 ölü, 1275 rehin, 150 kayıp, 487 sakat diye uzayan ve andıktan bir dakika sonra kimsenin hatırlamadığı o sayılar değil -ki zaten Rus subay Yuriy Girçenko’nun dediği gibi “Hocalı’dan sonrasının bilançosunu biliyoruz biz sadece… Hocalı’da kime ne oldu sorusu cevapsız hâlâ-  Hocalı bu işte;

Kafa derisi yüzülmüş Telinan Enveroğlu Orucov…

Tecavüze uğramış gözleri çıkarılmış Fitat Ehed kızı Hasanov…

Gözleri oyulup göğüsleri kesilen Dilara Oruçgızı Nuraliyeva…

Elleri telle bağlanarak kafası kesilen Hafiz Yusufoğlu Nuriyev…

Cinsel uzuvları kesildikten sonra yakılmış İkbal Kuluoğlu Aslanov…

Diri diri yakılan Agyar Salmanoğlu İmam…

Yüz yıl sonra, Karabağ’da topraktan kemikler fışkırmaya ve soykırıma uğrayan Türklerin toplu mezarları gün yüzüne çıkmaya başladığında, bizim adımız emin olun torunlarımızın hiç de gururlanmayacağı sıfatlarla geçecek tarihe.

Meselenin milletler arası zemine taşınması bunun için de insanlık âleminin alakasını Karabağ, Hocalı ve Ermeni zulmüne çekebilmeyi başarabilmesi lazımdır. 

Bir Filistin meselesi 56 yıldan beri dünya kamuoyunda konuşulmakta, asılsız Ermeni soykırımı iddiaları 103 yıldır dünya kamuoyunu meşgul etmektedir.

Elbette Türkiye üzerine düşeni yapmalıdır ama öncelikle her halk kendi öz gücüne güvenerek işgal altındaki topraklarını kurtarmayı başarabilmeli kendi öz gücüyle bağımsızlığını savunabilmelidir. 

Meselenin dünya kamuoyuna duyurulması ve insanlığın hafızasında derin izler bırakması gerekmektedir. 

Azerbaycan yönetimi insanlığın dikkatini bu meselelerin üzerine teksif edebilmek için çok yoğun tanıtım faaliyetleri yapmalı uluslararası üne sahip sinema filmi yapımcılarına hiçbir masraftan kaçınmadan yaptırılacak filmlerle ve dünyanın değişik yerlerinde ve dillerinde basılmış kitap, broşür ve yayınlarla bıkmadan usanmadan haklı davasını anlatmalıdır.

Batı’nın yüksek teknolojisine müracaat edildiği gibi gelişmiş sinema endüstrisinden de istifade edilmelidir.

Hocalı Soykırımı’nı yapanların kimler olduğunun bilinmesine rağmen bu katiller serbest dolaşmakta hatta cezalandırılmak yerine tam tersi cumhurbaşkanı ya da savunma bakanı yapılarak ödüllendirilmektedir.

Robert Koçaryan 1992’de Hocalı Soykırımı’nı gerçekleştiren kuvvetlerin çete reislerinden biriyken sonrasında Ermenistan Cumhurbaşkanı olmuştur.

1999 yılında Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği, Birleşmiş Milletlere Hocalı katliamının ‘soykırım’ olarak kabulü için dilekçe vermiştir. 

Birleşmiş Milletler yetkilileri bu dilekçeyi “eşleştirin, eksikleri tamamlayın” diyerek iade etmiştir. Aynı dernek 2002 yılında eksikleri tamamlayıp dilekçeyi yeniden verdiği halde bugüne kadar  bu konuda bir netice alınamamıştır. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On