29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

29 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
296 defa okundu.

thumbnail_29ekimcumhuriyet-3

Cumhuriyetimizin 93. Yılı, Ülke Genelinde Olduğu Gibi Kırşehir’de de Düzenlenen Törenlerle Kutlandı

28 Ekim Cuma günü Anıt Meydanı Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Cumartesi günü saat 09:30’da Vali Necati Şentürk’ün tebrikleri makamında kabulü ile devam etti.

Ardından, Ahi Stadyumunda saat 10:00’da Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin halkı selamlamasıyla başlayan törenlere Milletvekili Salih Çetinkaya, Garnizon Komutanı J. Alb. Hüseyin Altuntaş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Kırşehir protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Törende konuşan Vali Necati Şentürk, ülkemizde ve coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kurtuluş Savaşı yıllarındakiyle aynı mücadele ruhuyla ülkemizi savunmaya, Cumhuriyetimizi yüceltmeye ve çağdaşlık uygarlık seviyesine ulaşma gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğimizi söyledi.

Türk milletinin daha nice nice destanlar yazmaya devam edeceğini belirten Vali Necati Şentürk, “Siz gençlere olan inancımız tamdır. Çanakkale’de yazdığımız destanda 250 bin vatan evladını şehit verdik. Bu asil millet çelikten iradesiyle, azmiyle, inancıyla büyük bir zafere imza attı. Günümüzde de bu inanç devam etmektedir. Bizim Misak-i Millimiz, gönül coğrafyamızın gittiği yere kadar gider. Onun için yeryüzündeki bütün mazlum milletler Türk milletine dua etmektedirler. Milli mücadele yıllarında kadını erkeği, yaşlısı genciyle düşmana karşı inancıyla mücadele veren milletimiz, 15 Temmuz gecesi de aynı ruhla vatanı, milleti, bayrağı, demokrasisi ve geleceği için meydanlara çıkmış ve başka milletlerin piyonu haline gelmiş bir avuç haine ve ülkemiz üzerinden nemalanmak isteyen güçlere karşı gerekli cevabı vermiştir. O gece, milletimiz dost bilinen düşmanlarımıza fırsat vermediler. O gün haince bir darbe girişiminde bulundular. Devletimize, vatanımıza, onurumuza, ezanımıza kast ettiler. O kanlı gecede, ölüm kusan tanklara, uçaklara karşı direndiniz. Ölümün korkusunu korkuttunuz, darbecilere darbe vurdunuz. Devletinize sahip çıkarak, kahraman millet olduğumuzu bütün dünyaya gösterdiniz. Sevgili çocuklar, cumhuriyetimizin gelecekteki sahipleri sizler olacaksınız. Sizler milli ve manevi değerlerle ne kadar donatılırsanız, ne kadar iyi yetiştirilirseniz ve çağdaş bilgiyi, çağdaş teknolojiyi ne kadar iyi kullanırsanız bu devlet kıyamete kadar yaşar. Hepiniz birer kahraman olacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen bütün şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, Kırşehirli hemşerilerimizin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramını yürekten kutluyorum.” şeklinde konuştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği, ardından öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okuduğu tören, Mehtaran Bölüğü konserinin ardından tören geçişi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, akşam saat 19:30’da Ramada Otel’de Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk tarafından verilen Cumhuriyet Resepsiyonu ile sona erdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN