27. Ahilik haftası kutlamaları pazartesi günü başlıyor

18 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
565 defa okundu.

ahi

Başkan Yaşar Bahçeci; her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan Ahilik Haftası Kutlamalarına bütün vatandaşlarımızı davet ediyor

27. Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’de 22-28 Eylül tarihleri arasında kutlanacak.  Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılan kutlamalar 22 Eylül Pazartesi günü Anıt Meydan’ında saat 10.00’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak.

Ahilik Kutlamaları ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Bahçeci; “Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken;  dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir.

Bu anlamda Ahililik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir.

Kırşehir’de büyük bir alimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız.

Yedi gün boyunca misafirlerimize Ahiliği anlatmaya çalışarak bu eşsiz felsefenin ruhunu birlikte özümsemek için bir araya geleceğiz.

Ahi Evran-ı Veli Allahın lütuflarını görmüş, hakka ulamış zat olarak; dünya’da harama bulaşmamış, kazancında hırsa düşmemiş, 93 yıl ömrümde Allah sevgisinden başka bir sevgiye yer vermeyen ulu bir zattır. Dünya heveslerin gönlünden atmış, Allah’ın ahrette vaat ettiği güzellikleri hedef edinmiştir. Kırşehir’de binlerce müridini irşad ederek onları meslek sahibi kılmış büyük insan Ahi Evran-ı Veli’ye göre yiğit; dünyada ölümsüz işler yaparak ismini ölümsüzleştirendir.

İyilikle ad yapılır, adı olmaya yok sayılır. Kimse Ahi Evran’dan daha iyi bir ad kazanmadı.

Onun bütün halleri doğruluk üzerineydi.

Çünkü o insanın içinden geçen endişeyi anlar buna göre ihtiyaçları giderirdi.

Gönüllerin sırrını bilir, kimselere demezdi.

Ahilik nizamı bütün Türk dünyasına yayılmış, fazilet tohumları 800 yıldır her tarafta yeşermiştir.

Ahi; yediren, içeren, hilelerden kaçınan, ruhen çökmüş olanlardan hayır gelmeyeceğini bilendir.

Bunun için halka iyilik eden bunun için yüce Mevla’ya şükredendir.

Ahilik; Ahi Evran’dan bu yana hayata ve sanata hâkim olan, disiplinli bir esnaf teşkilatıdır.

Osmanlı İmparatorluğunun her tarafına hâkim olan Ahiliğin merkezi Kırşehir’dir.

Her yıl şehrimizde büyük bir coşku ile kutladığımız

Ahilik Haftası bu yılda büyük bir coşku ile kutlanacak.

Halk oyunları gösterileri, konserler, söyleşiler, Ahi pilavı ve helvası ikramları, paneller ve tiyatroların yer alacağı kutlamaların son günü Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile son bulacak.

Ayrıca 25 Eylül 2014 Perşembe günü Cacabey Meydanı’nda saat 19:30’da Mersin Devlet Opera ve Balesi Senfoni Orkestrası ‘Senfonik Neşet Ertaş Türküleri’  konseri verecek.

Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyor, Ahilik Haftasının bu yılda büyük bir coşkuyla geçmesini temenni ediyorum” dedi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN