2630 ÇİFTÇİYİ RAHATLATAN AÇIKLAMA

20 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
270 defa okundu.
2630 ÇİFTÇİYİ RAHATLATAN AÇIKLAMA

FullSizeRender

Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya Çiftçiye Müjdeyi Verdi

 

                2016 yılı içerisinde yaşanmış olan ve yaşanması muhtemel doğal afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları %3 faiz ile bir yıl ertelenecek.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın ayrıntılarını Kırşehir kamuoyu ile paylaşan Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

ZARAR ORANININ %30’UN ÜZERİNDE OLMASI GEREKİYOR

2016 yılı içerisinde meydana gelen aşırı sıcak, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, dolu, don, fırtına, güneş yanıklığı, heyelan, hortum, kırağı, kuraklık, kurt saldırısı, sel, sel-su baskını, şiddetli rüzgâr, yangın, yıldırım düşmesi gibi afetler nedeniyle Kırşehir’de ve tüm Türkiye’de birçok çiftçi hemşerimiz zarara uğradı.

Bu üreticilerimizin bu sene yaşanan şoktan zarar görmeden üretime devam etmeleri için çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde hasar oranı %30’un üzerinde olan çiftçilerimizin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan “Düşük Faizli Kredi” Kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine karar verildi. Bu sayede %3 gibi çok cüz’i bir faiz oranıyla çiftçilerimiz borçlarını 1 yıl erteleyebilecek.

ERTELEME HAKKI 2016 YILININ TÜMÜNDEKİ ZARARLARI KAPSAYACAK

Erteleme hakkı sadece 1 Ocak 2016 tarihinden bu güne kadar geçen sürede zarara uğrayan çiftçilerimiz ile sınırlı olmayacak. 2016 yıl sonuna kadar önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında da çiftçilerimiz zarara uğramaları durumunda kredi erteleme hakkından faydalanabilecekler.

Kırşehir’de yaklaşık 210 Bin Dekar Alan 2630 Çiftçi Faydalanacak

Kredi ertelemesi konusunda Kırşehir’de yapılan çalışma neticesinde Kırşehir Merkez’in 31 köy ve 3 mahallesinin yanında Boztepe’nin 2 ve Mucur’un 26 köyünde yaklaşık 210 Bin dekarlık bir alanda %30’ün üzerinde zarar tespit edilmiştir. Bu alanlarda üretim yapan yaklaşık 2630 çiftçimizin gerçekleşen doğal afetleri en az zarar ile atlatabilmeleri için kredi borçları 1 yıl süre ile ertelenecektir.

ÇİFTÇİYE RAHAT BİR NEFES

                Alınan bu karar ile afet dolayısıyla zarara uğrayan çiftçilerimizin bir yıl boyunca rahatlayacaklarının altını çizen Milletvekilleri ARSLAN ve ÇETİNKAYA, “Kırşehir’de tarım konusunda yapılacak çok iş var. Hükümet olarak, bu işleri başaracak olan çiftçilerimize böyle zor zamanlarda destek çıkarak tarımın ve çiftçinin yanında olduğumuzu bir kez daha göstermiş olduk.” diyerek sözlerini tamamladılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN