22 Aralık Paramedikler Günü Mesajı

21 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1364 defa okundu.
22 Aralık Paramedikler Günü Mesajı

tebrik” Hastane Öncesi Acil Bakımın Bir Parçası Olan Paramedikler, Kritik Durumdaki Hasta Yada Yaralıya İlk Anda Müdahale Eden Profesyonel Kişilerdir “Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Selçuk Büyüker Paramedikler Günü mesajı yayınladı.Dr. Büyüker yayınladığı mesajda: ” Hastane öncesi acil bakımın bir parçası olan paramedikler, kritik durumdaki hasta yada yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel kişilerdir. Paramedik hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir, gerekli olan acil bakımı verir, Bu bakım acil olay ile başlar, transport sırasında devam eder ve tıbbi olanaklara sahip bir yere hasta nakledildikten sonra biter. Bunları yaparken de hem kendisinin hem de hastanın güvenliğini sağlar.

2004 yılında Sağlık Bakanlığı 112 Ambulans Servisi’nde görev almaya başlayan ve ülkemizde yüklenmiş oldukları misyonlarını başarı ile gerçekleştirip acil sağlık sisteminde vazgeçilmez bir unsur olan paramedikler, acil sağlık hizmetlerinde acil tıbbi yardım ve bakım ile sınırlı kalmak kaydıyla, Bakanlıkça belirlenen sertifikalı eğitim programlarını tamamlamak suretiyle hastaya müdahale ve bu hususta lazım gelen iş ve eylemleri yapabilmektedirler.

Paramedikler, acil yardım ve hasta nakil ambulanslarında sağlık personeli, komuta kontrol merkezlerinde çağrı karşılama personeli olarak ve hastane acil servislerinde sağlık personeli olarak çalışırlar. Bu personel gerektiğinde ambulans aracının sürücüsü olarak görev yapar.

Ülkemizde ilk defa 2005 yılında kutlanan 22 Aralık Paramedikler Günü, 2007 yılında Paramedik Derneği Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği ülke genelinde kutlanmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda ilimizde görev yapan tüm paramedik personelimizin Sağlık Müdürlüğü olarak bu özel gününü kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN