2018 YILI GAYRIMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN KISA BİR DEĞERLENDİRME

1 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1045 defa okundu.
2018 YILI GAYRIMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN KISA BİR DEĞERLENDİRME

2017’de Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan gayrimenkul sektörü, 2018 yılında da lokomotifi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Sektörün bu yıl % 6 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor. Ekonominin inişli çıkışlı olduğu dönemlerde gözler inşaat sektörüne dönüyor. Satış rakamları mercek altına alınıyor.

 

Gayrimenkul sektöründe 2017 yılı teşviklerin yanı sıra yerli ve yabancıya rekor satışlarla sona ererken, sektör temsilcileri 2018 yılı konut kredi faiz oranlarında istikrar sağlanması ve kentsel dönüşümün sürmesi durumunda satış trendinin artarak devam edeceğini öngörüyor.

Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşümün sektöre canlılık katması bekleniyor. Çünkü önümüzde dönüştürülmesi gereken yaklaşık 7 milyon konut mevcut ve bu da  sektörde en az 15 yıla yakın canlılığın devam etmesi anlamına geliyor.

Yine 2017 yılında Kredi Garanti Fonunun devreye girmesinin finansal açıdan sektöre bir rahatlık getirdiği bir gerçek ve yurt dışı yatırımcılara getirilen teşvikler yine sektöre 2017 için canlılık kazandırdığı biliniyor. 1 milyon dolar ve üzeri konut alanlara vatandaşlık verilmesi, gurbetçi vatandaşların bu kapsamda Türkiye’den alacakları mülklere sıfır KDV uygulaması gibi teşvikler sektörü besliyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas,

KGF, menkul kıymetleştirme ve gayrimenkul sertifikaları gibi alternatif finansman modellerinin daha etkin kullanılmasının sektöre fayda sağlayacağını vurgulayan Elmas, “Ayrıca sektörün bir ihtisas bankasına ihtiyacı vardır.

Konut sektörünü takip eden, sektörün sorunlarıyla dertlenen bir banka, proje finansmanlarını daha verimli çözebilir. Tüm bu gelişmeler ise sektörü tamamen bankalara bağımlılıktan kurtarır, geniş hareket kabiliyeti kazandırır.” yorumunu yaptı.
Özellikle yabancıya satışları teşvik eden düzenlemelerin esas meyvesinin 2018’in ilerleyen aylarında  görülmeye başlanacağını söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sürdürdüğü kentsel dönüşüm sürecinin 2018’in önemli gündem maddeleri arasında yer alacağını vurgulamak gerekiyor;  bu kapsamda özellikle İstanbul’da büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinin geliştirilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere ülkenin her kentinde büyük çaplı kentsel dönüşüm hamleleri planlanıyor. Yeni imar yasasıyla site bazında yenileme çalışmalarının da hız kazanacağı 2018’de konut satışları azalmayacağı ve hatta kredi faiz oranlarında istikrar sağlaması ve aylık bazda yüzde 1’in altına gerilemesi durumunda satış trendi artarak devam edeceği vurgulanıyor. Gayrimenkul, yatırım ve tasarrufların değerlenmesi açısından en güvenilir limanlardan biri olduğu biliniyor.

Kredi faiz oranlarının makul seviyelere getirilmesinin konut sektöründe istikrarın sürdürülmesi adına önemli bir gelişme olacağını da vurgulayalım.

Ülkemizde artan güven ortamıyla konut ediniminde yabancılara sağlanan teşvikler sayesinde 2018’in yabancı konut satışları açısından önemli bir yıl olacağına inanılıyor. 2017’de ihalesini yapılan ve ruhsat alım işlemleri sonlanan projelerin lansmanlarının 2018 yılı içerisinde gerçekleşmesi ile birlikte sektörde canlılık sürmesi bekleniyor.

Hükümetin verdiği KDV muafiyeti ve vatandaşlık teşviklerinin desteğiyle, şirketlerin yabancı yatırımcıya yönelik yaptığı çalışmaların neticesinde artışın süreceğini düşünülüyor.

Sektörün darbe girişimi sonrası dahi tüm sıkıntılara rağmen hükümetin yerinde aldığı tedbirlerle yara almadan kurtulduğu dile getiriliyor

Son olarak; 2018 yılının tüm sektörler adına oldukça olumlu geçmesi için bu süreçte firmaların içeriden ve dışarıdan gelen ekonomik ve siyasi dalgalardan bağımsız olarak yatırımlarını sürdürmelidirler.
Not olarak hatırlatalım;
İnşaat sektörü ülke ekonomisi için büyük fırsatlar yaratmaktadır:

  • Ekonomik istikrar ve gelişmede sürdürü­lebilirliğin sağlanması.
  • Yatırım ortamının yerli ve yabancı sermaye için daha cazip hale gelecek olması nedeniyle yatırımların artacak olması yatırımların yaratacağı yeni iş olanakları
  • Yurtiçinde yapı ve yapı malzemelerinin kalitesinin artacak olması
  • AB uyum süreci çerçevesinde hayata sektördeki kayıt dışılığın azalacak olması,
  • Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının temin edilmesi ve Kamuya iş yapan yüklenicilerin haklarını koruyacak sistemlerin hayata geçirilmesi
  • Artan konut, altyapı, üstyapı ihtiyaçları ile birlikte Gelişen uluslararası potansiyel sonucu Petrol ihraç eden ülkelerde yeni ve büyük iş olanaklarının gelişmekte olması
  • Genç işgücü ve Teknik müşavirlik sektörünün desteklenmesi halinde Türk müteahhitlik ve inşaat malzemeleri sektörüne yeni pazarlar yaratılmasına öncülük etmesi. Bölgesel ülkelerin genel olarak inşaat yatırımı ihtiyacı
  • Mal ihracatına yönelik desteklerin hizmet ihracatını kapsayacak şekilde genişletilmesi sektöre büyük bir ivme kazandırmıştır ve kazandıracaktır

KAYNAKLAR : TÜİK VERİLERİ – BLOOMBERG HT TÜRKİYE EKONOMİSİ HABERLERİNDEN ÖZETLER

FATMA ACAR ÜNLÜ 31.01.18 ANKARA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On