20 GÜNDE BİN 245 ÜNİTE KAN TOPLANDI

15 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
762 defa okundu.
20 GÜNDE BİN 245 ÜNİTE KAN TOPLANDI

emniyet 059

Terme Caddesi üzerine konuşlandırılan Kan Bağış Tır’ı bağışçılarından yine destek görerek bin 245 ünite kan topladı.

 

Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi’nin Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamak amacıyla 25 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdiği kan kampanyasına bağışçılar büyük ilgi gösterdi.

25 Ağustos 2015 Salı günü Terme Caddesi’nde konuşlandırılan Kan Bağış Tırı’nda 13 Eylül 2015 Pazar gününe kadar kan alındı. Yaklaşık 20 gün süren kan bağış kampanyasında Kırşehir’de yine rekor kırıldı. 20 günde Kırşehir Kızılay Şubesi toplam bin 245 ünite kan topladı. Böylece iki haftada bin 500 ünite kan alma hedefine yaklaşılmış oldu.

Kızılay Kırşehir Şubesi 2012 yılında 7 bin 178, 2013 yılında 6 bin 405 ünite kan toplayarak şifa bekleyen hastalara umut oldu.

Kampanyalarına destek olan Kırşehir halkına teşekkür eden Kızılay Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Zikri Gürel, “Hedefimize yaklaştık diyelim. Biz aslında daha fazla kan bağışı bekliyorduk. Fakat üniversitelerin açılmamış olması, üniversite öğrencilerinin çok az sayıda bulunması sayıyı biraz düşürdü. Çünkü bizim kan bağışçılarımızı bu tır ekiplerinde özellikle yüzde 50 civarında üniversite öğrencileri oluşturuyordu. Beklentinin altında oldu, ama yine iyi rakamımız. Bugüne kadar bin 245 ünite kan topladık. Mevsim şartlarına, aşırı sıcaklara bakacak olursak sonuç iyi.
İhtiyaç duyulan kan sayısına ulaşma noktasında kampanyalarımız ve ekip çalışmalarımız devam edecek.

Tır kampanyalarımız senede 2-3 defa oluyor. Bundan sonraki organizasyonun ne zaman olacağı henüz belli değil. Bunu Genel Merkez Bölge Müdürlüğümüz planlıyor. Biz uyguluyoruz. Bunun dışında meydanda çadır ekiplerimiz olur. Bazen kapalı mekanlarda ekiplerimiz oluyor. Bunlarla da kan bağışı sayımızı artırıyoruz. Çünkü merkeze gelip de düzenli kan veren insan sayısı ne yazık ki düşük. Bu kampanyalarla, organizasyonlarla durumu toparlamaya çalışıyoruz. Kan ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Büyük ölçüde de muvaffak oluyoruz.” dedi.
İç Anadolu Bölgesi’nde kan bağışı konusunda en büyük duyarlılığın Kırşehir’de olduğunu belirten Zikri Gürel, kan bağışı sırasında bağışçılara yönelik yapılan testlere ilişkin, “18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından henüz gün almamış, ağırlığı en az 50 kilo olan, kendisini sağlıklı hisseden kan bağışı yapabiliyorlar. Burada kan bağışı sorgulama formumuzda 41 sorumuz var. O soruları cevaplandırıyoruz. Kan bağışını engelleyen ya da hiçbir engeli olmayan durumları değerlendiriyoruz. Tansiyon ölçümü, ateş ölçümü yapılıyor. Nabza bakıyoruz. Ayrıca hemoglobin seviyesini, kandaki demir oranını ölçüyoruz. Bu kriterlere göre karar veriyoruz. Açlık, aşırı yorgunluk olmamalı. Uykusuzluk olmamalı. Bu kriterlere göre bağışçımızdan kan alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN