2 Çocuk Annesinin Çalışma Azmi

11 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
195 defa okundu.

41 Yıllık Hayatının 25 Yılını Başkalarının Yanında Çalışarak Geçiren ve Kendi İş Yerini Kurma Kararı Veren 2 Çocuk Annesi Nilüfer Layık, 2 Yıldır Kendi İşinin Patronu

2 Çocuk Annesinin Çalışma Azmi

25 yıllık çalışma hayatında 9 yılını Bitkisel ürünleri satışı yaparak geçiren 41 yaşında ki 2 çocuk annesi Nilüfer Layık, son iki yıldır da KOSGEB desteği ile açtığı iş yerinde çalışarak evinin geçimini sağlıyor. 14 yaşında nişanlanan 15 yaşında da evlilik hayatına adım atan Layık, şimdi 2 kızıyla birlikte azmiyle ve cesaretiyle ayakta durarak bütün kadınlara adeta örnek oluyor.

“NEDEN KENDİ İŞİMİ KENDİM YAPMAYIM DİYE DÜŞÜNDÜM”

KOSGEB desteği ile kendi iş yerini kurduğunu söyleyen Layık, “15 yaşında evlendim. 16 yaşından bu yaşıma kadar çalışıyorum. 41 yıllık hayatımın 25 yılını çalışarak geçirdim. 9 yıldır bu işi yapıyordum. Daha sonra başkanının yanında çalışmaktan ve belli bir yaş sonrasında emir almaktan sıkılıp, zoruma gittiği için kendi iş yerimi açma kararı aldım. Neden kendi işimi kendim yapmayım diye düşündüm ve KOSGEB desteği ile kendi iş yerimi kurdum. Bu yıl 2. Yılım. Hep az olsun ama benim olsun diye düşünürdüm. KOSGEB desteği de olunca bana bir cesaret geldi ve yapacağım dedim. Biraz zor oldu benim için ama başardım. Ben sadece iş yerimin içerisinde ki ürünlerimi aldım, malzemeleri de KOSGEB karşıladı. Kira desteği sağladı, eleman çalışırsa ona destek oluyorlar ama ben eleman çalıştırmadan yapıyorum. Bitkisel doğal ürünleri üzerine ürünlerimin satışını yapıyorum”

“KAYNAKÇILIK BİLE YAPTIM”

Tek başıma mücadele ediyorum diyen Layık, “25 yıllık çalışma hayatımda kaynakçılık dahi yaptım. 2 çocuğumun geçimi için yıllarca çalıştım. Kızımın biri Üniversite bitirdi, diğeri de bu yıl üniversiteye başlayacak. Eşim yok tek başıma mücadele ediyorum. 2 yıldır Ünal Çarşısında ki iş yerimde satışımı yapıyorum, aynı zamanda İnternet üzerinden de ürün satışı yapıyorum. İşlerimde iyi gidiyor. Ürünlerimiz hep doğal olduğu için vatandaşlar geliyorlar sedef, egzama var geçmiyor ne iyi gelir dediklerinde onlara iyi gelebilecek yağları, sabunları öneriyorum ve veriyorum. Memnun kalan müşterilerim var. Bir kullanan bir daha geliyor alıyor. Arkadaşlarına da öneriyorlar derken işlerimiz daha da çok açılıyor”

“BİR KADIN BİR ERKEĞE MAHKÛM OLMAMALI”

Ben çalışmayan kadınlara cesaretli olmalarını ve korkmamalarını öneriyorum diyen Layık, “Bir kadın bir erkeğe mahkûm olmamalı. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmeli. Kadının kendi özgürlüğü kadar güzel bir şey yok. Kendin kazanıyorsun, kendin harcıyorsun bunun özgürlüğü kadar güzel bir şey yok. Bir erkeğin eline bakmak var birde kendi paranı yemek var. Kendi kazandığımız daha zevkli bir şey. Kimse sana hesap soramıyor. Kadınlara tavsiyem kendi kafalarına koyduklarını yapsınlar, onu sadece düşünmekle kalmasınlar. İcraata geçirsinler ki başarabildiklerini görsünler. İnsan bir şeyler yaptığı zaman karşılığını aldıkları zaman bundan daha iyi bir şey olmuyor. Ben buradan eve giderken mutlu oluyorum. Yaptığım işten zevk alarak yapıyorum. Bir insan işini sevip işini takip ederse yapamayacağı iş yoktur. Aynı zamanda boş durmuyorum yine el işi de yapıyorum ve satıyorum. Yani dükkânımın işiyle başa baş gidiyor demek yanlış olmaz. Kendi evimin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. Dükkân kendi kendini döndürebiliyor”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN