18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ÇANAKKALE ZAFERİ ADINA ŞEHİTLİK’TE TÖREN DÜZENLENDİ.

18 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
241 defa okundu.
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ÇANAKKALE ZAFERİ ADINA ŞEHİTLİK’TE TÖREN DÜZENLENDİ.

DSC_526418 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle, Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’nde tören düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle, Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törene Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Vekili Yrb. Muzaffer Canbal, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il yöneticileri, sivil toplum kuruluşu başkanları, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Valimiz Sayın Necati Şentürk, Şehitlik Şeref Defteri’ne yazdığı yazısında “Sizlerin vatan sevgisi imandandır inancıyla şahadete giden yolda gösterdiğiniz azim ve cesaretiniz yeni nesillerin yüreğinin her zerresine nakşedilmiş, fikir olup akıllarına kazınmış, iman olup kalplerimize dolmuştur.

Bugün, milletimizin birliği ve vatanımızın bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz, kahraman bir milletin evlatları olarak gönüllerimizdeki mutena yerlerini almışlardır.

Bu şanlı tarihin mirasçıları olarak da aynı yüce duygulara sahip, aynı manevi hislerle yoğrulmuş Çanakkale ruhunu taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman evlatları ve Emniyet Teşkilatımızın kahraman mensupları ülkemizin güneydoğu bölgesinde hainlere karşı şehit olma pahasına destansı bir mücadeleyi başarı ile yürütmektedirler.

Ey ölümsüz kahramanlar, ey göğsünü vatana siper eden cengâverler, ey kanlarıyla vatan toprağının her zerresini aziz kılanlar, bu vatan sizlere minnettardır.” cümlelerine yer verdi.

Yüzbaşı Murat Atar ise günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Bugün, dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren bayrağımızı yeryüzünün her noktasında taşıyanların, üç kıtayı Türk Yurdu haline getirenlerin, Türklük uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür. Bugün yurdumuzun semalarında, denizlerinde, Malazgirt’te, Niğbolu’da, Kosova’da, Kafkasya, Çanakkale, Sarıkamış, Kocatepe, Kore’de, Kıbrıs’ta, Cizre’de, Sur’da, İdil’de dağbaşında, bir sokakta ya da bir köyde şehit olanların günüdür. Bugün, ölümsüzlük şerbetini içenlerin Allah’a kavuştuğu gündür. Mukaddes Vatan toprakları için canlarını seve seve feda ederek bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi sarsılmaz imanlarına ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmışlardır.” şeklinde konuştu.

Buradaki tören, şehitlerimizin ruhuna dua okunması ve şehit mezarlarının ziyaret edilmesi ile sona erdi.

Şehitlikteki törenin ardından, Vali Necati Şentürk ve il protokolü Cacabey Meydanında “Şehit Aileler ve Gönüllü Gençler” projesi kapsamında düzenlenen “Şehitlerimize Minnet” sergisini gezdiler.

Sergide vali Necati Şentürk “İslam dünyasının iki büyük savaşlarından biri bedir savaşı diğeri  Çanakkale savaşıdır. Türk dünyasının iki büyük savaşlarından biri Malazgirt savaşı diğeri Çanakkale savaşıdır. 1 metrelik alana 6 bin mermi düşmüştür bu savaşta. Çanakkale  binlerce askere ev sahipliği yapmıştır. Şehitler bizim için yerin altında değil, göklerdedir. Şimdi birçok ilde hain saldırılar düzenleniyor. Bugün tarihin ibretlik olayı şimdiki patlamalara örnek olsun. Biz binlerce askerimizi şehit verdik ama hala ayaktayız. Tüm şehitlerimize ve ailelerine Allahtan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hayırlı cumalar olsun.” gibi sözleri ile şehitlerimize minnet adlı sergi ziyaretine son verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN