171. Yıl Kutlandı

12 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
219 defa okundu.

 

 

zrt4Ahi Evran Üniversitesi’nde “Türkiye’de Tarımsal Öğretimin Başlamasının 171. Yılı” Kutlandı

Ülkemizde Tarımsal Öğretimin Başlamasının 171. Yılı, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı. Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen kutlama programına,Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Kurt, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Yöneticileri, Ziraat Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmalarını Ziraat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Hüseyin Hayat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı.

Ülkemizde Tarımsal Öğretimin Başlamasının 171. Yılı kutlama programında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, modern tarım dönüşümünün Türkiye’nin bugünü ve geleceği için ivedilikle gerçekleştirilmesi gereken öncelikli konu olduğunun altını çizdi. Tarımın evrensel anlamda tüm insanlığın ortak değeri olduğunu dile getiren Rektör Karakaya, tarımın sadece Ziraat Fakültelerinin çalışma alanlarıyla sınırlandırılamayacak kadar geniş ve herkesi ilgilendiren ortak bir mesele olduğunu ifade etti.

“BİR ÇİFTÇİ ÇOCUĞU OLARAK BEN DE İNFORMEL TARIMIN İÇİNDEN GELİYORUM”

Ülkemizde zirai üretimle ilgili olumsuz bir algı olduğuna değinen Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, toprakla uğraşmanın modernizmle uyuşmadığı yönündeki yanlış düşünce nedeniyle tarımdaki dönüşümün gerçekleştirilemediğini belirtti. Kendisinin de bir çiftçi çocuğu olarak tarımsal üretimin içinde büyüdüğünü aktaran Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, modern tarım uygulamalarının halkın benimseyeceği bir anlayışla ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Tarımın, bir ülkenin temel ve ortak değeri olduğunu anlatan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Tarım ve Jeotermal” alanında pilot üniversite olarak seçilmelerinin üzerlerindeki sorumluluğu bir kat daha artırdığını aktardı.

“AHİLİĞİN TEMELİ ZİRAATTİR”

Hedeflerinin, Türkiye’nin tarım alanındaki önemli araştırma merkezlerinden biri haline gelmek olduğunu dile getiren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, geçmişi neredeyse bin senelik bir birikime sahip olan “Ahiliğin” de temelinin ziraat olduğunu sözlerine ekledi. Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu topraklarda kurulmuş ve tüm Anadolu’yu yüzlerce yıl etkisi altına almış olan Ahiliğin mirasını yaşatmaya çalıştıklarını, önümüzdeki günlerde de taşıdıkları pilot üniversite olma sorumluluğunun bilinciyle önemli tarımsal projelere imza atacaklarını dile getirdi. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen insan modelinin önemine değinen Rektör Karakaya, sadece para kazanmak değil aynı zamanda tüm insanlığa hizmet etmek gayesiyle çalışmak gerektiğini söyledi.

“YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR REEL ANLAMDA PİYASA DEĞERİ TAŞIMALI”

Üniversitelerin en önemli misyonunun bilgi üretmek olduğunu ve Ziraat Fakültelerinin bilimsel tarım öğretimini piyasa değeri taşıyan bir ürüne dönüştürmelerini gerektiğini vurgulayan         Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türkiye’de ve dünyada yapılan tarımsal iyileştirmelerin tamamını literatürümüze eklememiz gerektiğini belirtti Prof. Dr. Vatan Karakaya, Hollanda gibi modern tarımda önemli işler başarmış ülkeleri örnek göstererek Türkiye ekonomisinin yüzde 27’sinin tarıma dayalı olduğunu ancak bu oranın yukarılara taşınarak katma değeri yüksek bir ziraat üretimini yakalamamız gerektiğini dile getirdi. Topraktan geldiğimizi ve bu nedenle ondan en iyi verimi nasıl elde edeceğimizi özümüzde çok iyi bildiğimizi aktaran Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu bilgiyi hayata geçirmek için hiçbir engelimizin olmadığını ifade etti. Sadece ülke içinde değil uluslararası sahada da öne geçmek için kendimize duyduğumuz güvenin tam olması gerektiğini anlatarak sözlerini tamamlayan Rektör Karakaya, Ülkemizde Tarımsal Öğretimin Başlamasının 171. Yılı ve Ziraat Fakültemizin TAGEM tarafından onaylanan projesinin tanıtımı vesilesiyle tüm ziraatçilere çalışmalarında başarılar diledi.

Programa açılış konuşmalarının ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya tarafından “Tarımın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu bir konferans ile devam edildi. Kazankaya, ülkemizdeki tarımsal üretimin istatistiki verilerle bugünkü durumunun tespitini yaptı. Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, ilerleyen yıllardaki tarımla ilgili değerlendirmelerini aktararak çözüm önerilerini dinleyicilerle paylaştı.

Konferansın ardından Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Sözen, programa katılanlara TAGEM-16/AR-GE/55 Destek Programı Projesinin tanıtımını yaparak proje hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Kutlama programı proje tanıtımının ardından verilen kokteylle sona erdi.

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On