150 BİN DEKAR SULANACAK

12 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
625 defa okundu.
150 BİN DEKAR SULANACAK

Tigem-genel-müdürü-ve-hasat-2-copy

Yamula Barajı’yla Malya’da 150 bin dekarlık alan sulanacak.

 

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, geçtiğimiz hafta Boztepe ilçesine bağlı Yenidoğanlı köyündeki Malya Tarım İşletmesi’nde düzenlenen “Hasat Bayramı”nda yaptığı konuşmada, Kayseri’den başlayarak yapımı devam eden Yamula Barajı’nın tamamen bitirilmesi ile Kırşehir’de ve Malya’daki ekili alanları sulanabileceğini, bununla birlikte Kırşehir ve yöresinde tarımsal hububatta daha yüksek ürün elde edileceğini açıkladı.
Tarımda bir yıllık emeğin, sabrın ve umudun karşılığının alındığı, bereketin ve bolluğun simgesi olan, Türkiye’nin öncü tarım kuruluşu olan TİGEM Genel Müdürlüğü’nce çeşitli etkinliklerle geleneksel olarak kutlanan hasat bayramlarının 65.’si, bu yıl Kırşehir’deki Malya Tarım İşletmesinde gerçekleştirildi.
Genel Müdür Mehmet Halis Bilden, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve çalışanların yanı sıra Genel Müdürlüğe bağlı işletmelerin Müdür ve Müdür Yardımcıları ve çalışanlarının bir araya geldiği Hasat Bayramına, her yıl olduğu gibi Kırşehir halkı tarafından  ilgi gösterildi.
İşletmede buğday parselinde dualarla başlayan etkinliğe katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımda geldiği noktayı başarı örnekleri ile anlattı. Bakan Eker, “Buğday unu ihracatında Türkiye, 2005 yılından bu yana ya 1. sırada, ya da 2. sırada oluyor. Son birkaç yıl içerisinde hep 1. sırada oldu. 2014 yılında da makarna ihracatında dünyada ikinciyiz artık” ifadelerini kullandı.
Biçerdövere binerek buğday hasadı yapan Tarım Bakanı Eker, törende yaptığı konuşmasında, bu yıl Türkiye genelinde TÜİK tahminine göre Cumhuriyet tarihinin rekoru beklendiğini söyledi. Eker; “TİGEM, Türkiye’de çiftçilerin ihtiyaç duyduğu yüksek kalitedeki sertifikalı tohumluk üretimi gerçekleştiriyor. Buradaki buğdayların tamamı tohumluk buğdaylardır. Bunlar işlenip çiftçilere tohum olarak satılıyor, mahsul fiyatına veriliyor. Daha önceden çiftçimizi destekleyen bir mekanizma kurmuştuk. Toprak Mahsulleri Ofisi şu ana kadar 2 buçuk milyon ton alım yaptı. 2 milyon ton civarında ekmeklik buğday, 500 bin tona yakın da makarnalık buğday aldı.” dedi.
Eker konuşmasında ayrıca Türkiye’de bu yıl birinci tahminde yaklaşık 38 milyon tonun üzerinde bir ürün rekoltesi beklediklerini, bunun 22 buçuk milyon tonunun buğday, diğerlerinin de arpa, çavdar ve diğer hububat ürünleri olduğunu belirtti. Mehmet Mehdi Eker, “Türkiye’de tarım sektörünün büyümesine bu sezonun önemli bir katkısı olur inşallah. Buğday unu ihracatında Türkiye, 2005 yılından bu yana ya 1. sırada ya da 2. sırada oluyor. Son birkaç yıl içerisinde hep 1. sırada oldu. 2014 yılında da makarna ihracatında dünyada ikinciyiz artık. İşletmelerimizde 3 bin ilave istihdam sağlandı. Bu hem verim artışı sağladı hem de verimlilik artışı sağladı. Böylece Türkiye, gerek sertifikalı tohum anlamında gerekse damızlık hayvan üretiminde önemli bir kuruluş olarak varlığını giderek daha etkin bir şekilde hissettiriyor” ifadesini kullandı.
Genel Müdür Mehmet Halis Bilden ise yaptığı açılış konuşmasında, tarımın sadece maişet amaçlı sosyal yardım alanı olmadığını, iktisadi bir sektör olarak algılanması gerektiğini, bu doğrultuda Bakan Mehmet Mehdi Eker’in öngörüsü ve destekleri sayesinde kuruluşlarında bir yatırım seferberliğinin başlatıldığını dile getirdi.
Malya İşletmesinin 209 bin dekar arazi varlığı ile hububat tohumu üretimi ve koyunculukta önemli hizmetler sunduğunu dile getiren Genel Müdür Mehmet Halis Bilden “Sahip olduğumuz 700 yıllık mirası, modern tarım ile entegre olma sürecinde büyük bir ivme kazanmış, Avrupa’yı geride bırakmış olan ülkemiz tarımının hizmetine sunmak ve bu mirastan beklenen katkıyı en üst seviyede sağlamak için son derece önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Başta sulama olmak üzere, hayvancılık, mekanizasyon ve bilişim teknolojileri alanında yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırım yaptık. İcra ettiğimiz yatırımlar sayesinde üretimlerimizin iklimsel risklere heba edilmesini önledik, sertifikalı hububat tohumu üretim ve dağıtımını sürdürülebilir kıldık. Ülkemizin ihtiyacı hibrit mısır, hibrit ayçiçeği, patates ve sebze tohumlarını gibi diğer tohumlukların üretim alanlarını genişlettik ve özel sektörümüzle birlikte yeni ortak üretim projeleri devreye koyduk” dedi.
Tamamen kuru ziraatın yapıldığı İşletmede 2020 itibariyle tamamlanması planlanan ve Yamula Barajı’ndan beslenecek olan “Seyfe-Kalaba Sulama Projesi” ile 150 bin dekarlık bir alanın sulanmasının öngörüldüğünün altını çizdi.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN