ŞEHRİMİZE HOŞ GELDİN ATAM

23 Aralık 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1908 defa okundu.
ŞEHRİMİZE HOŞ GELDİN ATAM

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 103 yıl önce

ilimize gelmiş ve Kırşehir halkı O’nu coşkuyla bağrına basmıştı…

AHİLER VE OZANLAR ŞEHRİNİZE HOŞ GELDİNİZ ATAM.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk’ün Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından Kırşehir’e gelişinin 103. yıldönümü kutlanıyor.

Büyük Önder Atatürk’ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara’ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e gelişinin 103. yıldönümü kutlama programı yarın saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Ardından saat 10.15’te Kılıçlı Köprüsü-Basın Anıtı-Atatürk Caddesi-Gazi Parkı güzergahında kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek ve ardından saat 10.30’da Gazi Parkı’nda anma programı başlayacak.

Bir asır önce Kırşehir’e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahallesi’nde boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, “Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin” dediği yer olan Gazi Parkı’ndaki anma programı Kale’den üç pare top atışıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak törende halk oyunları gösterisi sunulacak. Büyük Önder Atatürk’ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk’e cevabı okunacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize gelişlerinin 103. Yıldönümü nedeniyle Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş Salonu’nda saat 11.00’de “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi” nedeniyle bir program düzenlenecek.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak törende Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Vali H. Mete Buhara günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yapacaklar.

Sinevizyon gösterisi, şiirlerin okunması ile devam edecek program Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Atatürk’ün Kırşehir’e gelişi ve Kırşehir’in Milli Mücadeleye Katkısı” konulu konferansa  ile program sona erecek.(HABER MERKEZİ)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN