GENÇLER AKIL VE ZEKA OYUNLARI İLE EĞLENİYOR

5 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
63 defa okundu.
GENÇLER AKIL VE ZEKA OYUNLARI İLE EĞLENİYOR

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Cacabey Gençlik Merkezi atölye çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Güzel Sanatlar, El Sanatları, Dini Bilimler gibi birçok alanda atölye çalışmaları yapan Cacabey Gençlik Merkezinde açılan Akıl ve Zeka Oyunları atölyesine gençler büyük ilgi gösteriyor.

Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesinde gençlere; strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme-mantıksal bütünleme, görsel uzamsal düşünme, sıra dışı düşünme, dikkat- konsantrasyon, hafıza ve bellek alanlarında gelişim sağlaması amaçlanıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Yapılan atölye faaliyetleriyle gençlerin dikkat, konsantrasyon, bağlantısal düşünme, geometrik algılama becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor ve İl Müdürlüğümüzce tüm imkanları gençlerin geleceği için sunuyoruz. Projemiz Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından aktif bir şekilde yürütülmektedir. Bu yıl Bakanlığımızın bünyesinde gezerek Akıl ve Zeka Oyunlarıyla Küçük Beyinler Büyük İşler Başaracak Projesi adı altında merkez ortaokullarımızın tamamında öğrencilerimize farklı akıl ve zeka oyunlarında eğitimler veriyoruz. İnşallah bu eğitimler tamamlandıktan sonra nisan ve mayıs ayında ilçe genelinde turnuvalar düzenleyeceğiz. Buradan çıkacak birincileri, yurt genelinde yapılacak yarışmalara götüreceğiz” dedi.

Akıl yürüterek, hızlı düşünerek, yaratıcılık katarak ve ipuçlarından faydalanarak çözülen sorulara akıl ve zeka oyunları adı verilir. Bu oyunlar, “eğlenerek öğrenme” ilkesine dayanır. Zihni açar, öğrenmeyi kolaylaştırır, çabuk öğrenmenin önünü açar ve aklı çalıştırır. Öğrenmeyi kolaylaştırması ve zihni açması sebebiyle özellikle çocukların zeka gelişimi için önemlidir.

Biliyoruz ki insan beyni sınırsız bilgiyi öğrenebilecek yapıda. Öğrenmenin en etkili yollarından biri de oynayarak öğrenme. Bu sebeple gelişmiş ülkelerde sayısal alanlarda başarıların artırılması için zeka oyunlarından faydalanıldığı biliniyor. Ülkemizde ise ezberci eğitim sistemi yeni yeni değişiyor; akıl ve zekayı ön plana çıkaracak eğitimlere geçiliyor. Zeka oyunları 2012 yılından beri müfredatta seçmeli ders olarak yer alıyor. Oyunların sadece çocuklar için olduğu anlamı çıkmasın; her yaştan bireyin akıl ve zeka oyunlarına ihtiyacı var.

Bu ufak girizgâhtan sonra gelelim oyunların neler olduğuna.

Geleceğin öğrenme metodu kabul edilen akıl ve zeka oyunlarını 6 ana kategoriye ayırmak mümkün. Bu kategoriler: Akıl oyunları, işlem oyunları, strateji oyunları, karma zeka oyunları, mantık oyunları ve mekanik oyunlar her bir kategorinin altında farklı oyunlar yer alıyor.

AKIL OYUNLARI: Bu başlık Russel Crowe’un başrolünde oynadığı Akıl Oyunları filmini de hatırlatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olduğunu söyleyip dönelim konumuz olan akıl oyunlarına. Sudoku, Bölgesel Sudoku ve Sihirli Piramit en bilinen akıl oyunları. Peki diğer akıl oyunları neler?

ABC BAĞLAMA: Oyun harfleri çiftleriyle eşleştirmek amacıyla oynanıyor. Noktalar ve harflerden oluşan kare zemin üzerinde oynanan oyunda; A harfi A ile Z harfi Z ile eşleştiriliyor. Harfleri biribirine bağlamanın kuralları bulunuyor. Bu kural yatay ve dikey çizgilerin kullanılması. Düşünmeye teşvik ediyor.

PATİKA: İsminden de anlaşılacağı üzere oyunda patika yol oluşturuluyor. Bu yol oluşturulurken yatay ve dikey çizgilerden yardım alınıyor. Tasarlama, analiz etme ve öngörme gibi zihinsel becerileri geliştiriyor.

Apartmanlar: Oyun “skyscrapers” adıyla da biliniyor. Oyunda her rakam kutulara sadece 1 kez yazılıyor. Rakamlarla apartmanların yüksekliği eşit olmalı. 3 sayısı 3 katlı apartman gibi.

ÇİT ÇİT ZEKA OYUNU: Bulmaca kutularındaki sayılardan faydalanılarak kapalı çit oluşturuluyor. Fences ve slitherlink oyunun diğer isimleri.

İŞLEM OYUNLARI

İşlem oyunları öğrencilerin işlem yeteneklerinin gelişmesi amacıyla hazırlanmıştır.

KENDOKU: Oyunun mimarı matematik öğretmeni Tetsuya Miyamoto. Japon öğretmenin geliştirdiği yun KenKen adıyla da biliniyor. Oyunun kurallarına katkı sağlayan bir diğer isim de Zeka oyunları ve Sudoku alanında dünya şampiyonu olan Thomas Snyder.

İŞLEM KARALAMA: Dört işlemin kullanıldığı bu oyun İkara adıyla da biliniyor. Oyunda sadece 2 rakamı karalama hakkınız bulunuyor. 2 rakamı karalayarak işlem sonucunu bulmanız gerekiyor.

İŞLEM KARESİ: Oyunda 1 ve 9 arasındaki rakamlar (her iki rakam da dahil olmak üzere) kullanıyor. Oyunda matematiksel işlem önceliğine dikkat etmek gerekiyor. Her rakam sadece bir kere yazılabiliyor.

KAKURO: Sayılardan oluşan bulmaca. Sudoku ve çengel bulmaca karışımı bir oyun.

Çarpmaca ve kapsül de işlem oyunları arasında yer alıyor.

STRATEJİ OYUNLARI

Strateji oyunları kategorisinde bulunan oyunlar şöyle: Sayı Bulmaca, Çin Daması, Amerika Daması, Türk Daması, 4 x 4 Dama, Dokuz Taş, Üç Taş, Tic Tac Toe, Mangala türleri, Hex, Nim Nim, Tactix ve Tavşan ve Tazılar oyunu.

TİC TAC TEO: X ve O sembolleriyle oynanan oyun. Oyunculardan biri bir sembolü diğeri diğer sembolü kullanır. Amaç 3 aynı sembolü sıralamaktır. Bunu başaran oyunun kazananıdır. Sıralamada başarı yoksa oyun berabere bitmiş demektir.

MANGALA: Mangalanın farklı türleri vardır. Türkiye’de Mangala Federasyonu bulunur. Lisanslı mangala oyuncusu ve mangala hakemi olmak mümkündür. Ayrıca federasyonun çalışmaları sonunda Türk Mangalası, Dokuz Kumalak ve Köçürme yani mangala oyun türleri UNESCO somut olmayan kültürel miras litesi’ne girmiştir.

KARMA ZEKA OYUNLARI

Şapka Soruları, Kibrit Oyunları, Kap Aktarma Oyunları, Go Problemleri ve Nehir Geçme oyunu da karma zeka oyunları kategorisinde bulunuyor.

GO PROBLEMLERİ: Çin kökenli bir oyundur. İki kişiyle oynanır. Tahta zeminde oynandığı için satranç benzeridir. Oyunda küçük taşlar bulunur, genelde taşlar siyah ve beyaz tercih edilir. Rakibin en çok taşını alan oyunu kazanır. Ezbere dayanmaz, yaratıcılık ve strateji gerektirir.

SÖZCÜK-MANTIK OYUNLARI

Bu oyun kategorisinin en bilinen ve sıklıkla oynanan oyunu Anagramlar. Anagram harflerin yerini değiştirerek yeni anlamlı kelimeler oluşturmaktır. Anagramlar da beyin jimnastiğine katkı sağlayan kelime oyun türlerindendir. Anlama ve kavrama becerilerine katkısı büyüktür. Oyunla ilgili daha fazla bilgiyi “Anagram Nedir? Nasıl Oynanır?” başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Diğer sözcük- mantık oyunları neler? Dört Değişkenli Mantık Oyunları, Kare Bulmacalar, Mantık Karesi, Sözcük Merdiveni, Üç Değişkenli Mantık Oyunları ve Yalancı Doğrucu Mantık Oyunları da sözcük-mantık oyunlarının türleri.

Mekanik Oyunlar

Bu kategoride en sevilen oyun tangram. Oyunda parçalar kullanılarak bütün oluşturulur. Çin menşeili bir oyundur. Oyunda parçalar farklı malzemelerden yapılabilir. Tek kişiyle oynanır ve kuralları oldukça basittir. Özellikle çocukların zihin gelişimi için önemlidir. Diğer oyunlara gelecek olursak: Pentomino, T Puzzle, Tetromino ve Üç Boyutlu Küp Sayma oyunları ve mekanik oyunlardan.

Akıl ve Zeka Oyunları Hangi Becerileri Kazandırır?

Oyunlar hem öğrencilere hem de yetişkinlere pek çok beceri kazandırır. Bu becerileri şöyle sıralamak mümkün:

**Okunanları anlamaya yardımcı olur.

**Okuma hızını artırır.

***Akıl yürütme becerisini geliştirir.

***Ekip çalışmalarına yatkınlığı artırır.

***Problem çözme becerileri gelişir.

**Dikkat dağınıklığını giderir.

**Konsantrasyonu artırır.

**Sorunlarla başa çıkmalaya yardımcı olur.

**Yaratıcılığı geliştirir.

**Eleştirel düşünme yetkililiğine katkı sağlar.

**Planlı hareket etmeye katkı sunar.

**Hızlı düşünmenin önünü açar.

**Karar verme becerilerini geliştirir.

**Girişimcilik konusunda katkı sağlar.

**Araştırmacı yönü geliştirir.

**Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisini doğru kurmanın önünü açar.

**İletişim becerilerini geliştirir.

**Düşünceleri düzgün ifade etmeye katkı sunar.

**Motivasyonu artırır.

**Özgüven kazandırır.

**Empati ve sempati yeteneklerini geliştirir.

Birçok atölyesi bulunan Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi’nde gençler yeteneklerine göre seçim yapıyor.

Birçok atölyesi bulunan Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi’nde gençler yeteneklerine göre seçim yapıyor. Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi’nde Kırşehir Sağlıklı Spor ve Yaşam Merkezi Genç Ofisi’nde  Gençler Akıl ve Zeka Oyunları ile serbest vakitlerini eğlenceli ve verimli bir şekilde geçiriyor.

Kırşehirli Gençlerin ikinci evi Cacabey Gençlik Merkezinde bulunan atölyeler şu şekilde:

DİL EĞİTİMLERİ ATÖLYESİ

Dil eğitimleri atölyesinde ise geleceğin Türkiye’ sini inşa ederken daha donanımlı bireyler olmaları için gençlere, İngilizce ve Arapça’nın yanı sıra onların geçmişimizle bağlarını daha da kuvvetlendirmek için Osmanlıca kursları düzenliyor.

DİNİ İLİMLER ATÖLYESİ

Dini İlimler Atölyesinde ise İslam dininin insanlığa sunduğu güzellikleri gençler, alanında ehil kişilerden öğreniyor. Atölyede, Kur’an-ı Kerim ve Meali, Resulullah’ın (SAS) Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Peygamberler Tarihi, Temel İlmihal Bilgisi eğitimleri veriliyor.

İNOVASYON ATÖLYESİ

Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir neslin yetişmesi için kurulan inovasyon atölyesinde gençlere yepyeni imkânlar sunuluyor; girişimcilik, inovasyon, sosyal medya, medya akademisi çalışmaları yapılıyor. Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir gençlik için inovasyon atölyesinde gençlere yepyeni imkânlar sunuluyor.

SOSYAL BİLİMLER ATÖLYESİ

Hayatın her alanında nitelikli bir gençlik gayesiyle hareket edilen gençlik merkezlerinin sosyal bilimler atölyesinde ise farklı alanlarda ufuk açıcı eğitimler veriliyor. Yakın Tarih, Türk Edebiyatı, Dış Politika, Vatandaşlık Bilinci, Siyasal ve Sosyal Yapı, Gençlik ve Gençlik Katılımı, Şairler ve Yazarlar, Edebiyatımıza Yön Verenler, başlıklarında faaliyetler gerçekleştiriliyor.

KİŞİSEL GELİŞİM ATÖLYESİ

Gençlik merkezlerine gelen gençler, kişisel gelişim atölyesinde kendilerini her alanda yetiştirerek bir adım öne geçiyorlar. Drama, İletişim, Diksiyon, Liderlik, Hitabet, Adab-ı Muaşeret eğitimleri alıyorlar.

GENÇLER SALON PROGRAMLARI İLE SOSYALLEŞİYOR

Gençlik merkezlerinde atölyelerin dışında, salon programları da düzenleniyor. Bu kapsamda ‘’Güncel Okumalar ve Yazar Buluşmaları’’ adı altındaki etkinlikte Yazıları ve kişilikleriyle gençlere örnek olan yazarlar ile gençlerin gençlik merkezlerinde bulunan “Has Odalar” da buluşturulması sağlanıyor. Gençlerin milli ve manevi gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

MODERN VE TEKNOLOJİK BİNA

Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi modern binası ile gençler için daha geniş ve daha ferah bir ortamda hizmet veriyor. Gençlik Merkezi yeni binasında; zemin katta idari binası odaları, seminer salonu, çalışma salonları, konferans ve toplantı odası çok amaçlı spor salonu, kapalı havuz ve derslik; 1. katında ise zeka oyunları salonu, kütüphane, internet evi, müzik odası, el sanatları, plastik sanatlar, resim atölyesi, halk oyunları ve jimnastik salonu bulunuyor.

Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezi yerleşkesi, Güneykent Yolu üzerinde Kuşdili Mahallesi 1385. Sokak’ da Kırşehirli gençlere hizmet veriyor.

TOPLUMA YARARLI BİREYLER İÇİN

Topluma yararlı bireyler için faaliyete geçen Gençlik Merkezi, modern ve teknolojik binası ile birlikte Kırşehirli gençlerin ikinci evi haline geldi.

Kırşehir ‘Gençlik Merkezi’; gençlerin ilgi duyduğu alanlar doğrultusunda onları yönlendirmeyi, ufuklarını genişletmeyi, sosyal ve nitelikli bireyler olarak onları hayata hazırlamayı ilke edinip bu imkanlar doğrultusunda topluma aktif bireyler olarak katılmalarını sağlamayı amaç edinmiş bir sosyal hizmet kurumu.

Kurs başvuruları ve diğer etkinlikler hakkında bilgi almak isteyenlerin (386) 213 50 35 telefon numarasından Kırşehir Cacabey Gençlik Merkezinde ilgili personellere ulaşılabilirler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN