100 Dereceyi Aşan Sıcaklığın Karşısında Emek Teri Dökülüyor

14 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
258 defa okundu.
100 Dereceyi Aşan Sıcaklığın Karşısında Emek Teri Dökülüyor

Günden güne sıcak havanın etkisini artırdığı şu günlerde, Ateş Önünde Çalışan Esnafların Sıcakla imtihanı bir hayli zor.

100 Dereceyi Aşan Sıcaklığın Karşısında Emek Teri Dökülüyor

Fırıncı, demirci, dönerci ve tatlıcılar, yaklaşık 100 ile 360 dereceye aşan sıcakların karşısında ter döküyor. Yurt geneli ve İlimizde oldukça etkili olan aşırı sıcaklar döner ustalarına zor anlar yaşatıyor. “Alın teri ile para kazanmak” deyiminin hakkını veren Fırıncı, Dönerci, Demirci ve ateş önünde çalışan birçok esnaf, ev ekonomisine katkı sunabilmek için soğuk sıcak demeden alın teri döküyor.

DÖNER USTALARININ SICAKLA İMTİHANI

Döner ustaları bunaltıcı sıcağa rağmen yüksek ısıda döner pişirmeye devam ediyor. Sıcak havada ateşle kızaran dönerin başında duran esnaf, gün boyu sıcakta çalışmanın zor olduğunu ifade ediyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden Ağustos ayı sıcaklıkları hem vatandaşı hem de esnafı bunaltmaya devam ediyor. Bunaltıcı sıcağa rağmen ekmek parası için döner pişiren ustaların alın teri ne kadar zor anlar yaşadığını gözler önüne seriyor.

“ÇALIŞMAYINCA EKMEK YOK”

Aşırı sıcak havaya rağmen çalışmak zorunda olduğunu belirten döner ustaları, döner ocağının başında sıcaklığın iki katı arttığını aktararak, “Vatandaş bu sıcakta dışarıda dolaşamazken biz burada ocağın başında işimizi yapmak zorundayız. Şikâyetçi değiliz bizler alışkınız. Evimize ekmek parası götürüyoruz. Çalışmayınca ekmek yok. Kapı ve pencereye yakın olduğumuz için kış aylarında da zorluk çekiyoruz” dedi.

ATEŞ KARŞISINDA DÖNER GİBİ PİŞİYORLAR

Dışarıda sıcaklık 30 dereceyi geçerken, dönerciler ocak başında 50 derece ulaşan ateş karşısında adeta döner gibi pişiyorlar. Bölge genelinde son günlerde sabah erken saatlerden itibaren etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar sokağa çıkamaz duruma gelirken dönerci ustaları kavurucu sıcaklıkta ailesini geçindirmek için sıcağa karşı direniyorlar.

“EKMEK ASLANIN AĞZINDA VE BİZ İŞİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ”

“Yazın işimiz çok daha da zor oluyor” diyen Dörenci Ustaları, “Yeri geliyor sıcaklıklara bile dayanamıyoruz. Çünkü ocak başında sıcaklık derecesi 50-55 dereceyi buluyor. Dönerle birlikte kendimiz de pişiyoruz. Sıcaklar nedeniyle günde 4-5 kilo su tüketiyoruz. Serinlemek için de arada bir dışarıya çıkıyorum ama yine ocak başına geldiğimizde kavruluyorum. En çok öğle aralarında iş yoğunluğu nedeniyle hem de sıcaklar nedeniyle kavruluyoruz. Ekmek aslanın ağzında ve biz işimizi severek yapıyoruz”

“NORMAL SICAKLIĞIN 30 İLE 35 DERECE ÜSTÜNDE ÇALIŞMA ORTAMIMIZ DEVAM EDİYOR”

Dönerci Ustaları, “En çok ramazan ayında zorlanıyorduk. Hayırlısı ile bitirdik Ramazan ayını ve bu kavurucu sıcaklarda işimizi yapmaya devam ediyoruz. Normal sıcaklığın 30 ile 35 derece üstünde çalışma ortamımız devam ediyor. İşimiz zorda olsa yeni ekmek paramızı kazanıyoruz” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN