• Dolar Alış / Satış: 4.715 / 4.724
  • Euro Alış / Satış: 5.467 / 5.477
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
267 defa okundu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci Yıldönümü, Cacabey Meydanına Taşınan Atatürk Heykelinin Yeni Yerinde Tören İle Kutlandı

İlimiz de 30 Ağustos Zafer Bayramının 95. Yıl dönümü kutlamaları, Cacabey meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törenin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Valilik önündeki Atatürk Caddesi’nde düzenlenen törenlerle devam etti. Valilik önündeki program İstiklal Marşımızın okunması, Tarih Öğretmeni Recai Yağmur tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, şiirlerin okunması, tören geçişi sırasında gazilerinde katılımıyla gazilerin asker selamı vermesi ile sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Polis evinde verilen resepsiyon ile sona erdi.

AĞUSTOS AYI ZAFER AYIDIR

Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Kırşehir Valisi Necati Şentürk; “Türk Milletinin her 30 Ağustoslarda kazanmış olduğu zaferlerden bir tanesini kutluyoruz. 30 Ağustos İstikrar savaşının en mühim dönüm noktası ve gerçekten çok büyük bir zafer. Bu zafer ile istikrar mücadelesi taçlanmıştır. Çünkü, o savaşın en büyük zaferi budur. Savaşta yaklaşık 15 bin düşman askeri esir alınmış. 30 Ağustos ile başlayan zafer ve 4 Eylül’de İzmir’de düşmanın denize dökülmesi ile son bulmuş. Arkasından da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son devletimiz son kalemiz kurulmuştur. Bugün bizim için son derece önemli. Ağustos ayı zaferler ayıdır. Tarihte birçok zaferi de Ağustos ayı içerisinde kazanmışız. 30 Ağustos Zafer Bayramı, başkomutanlık zaferi kadar kıymetlidir. Çünkü o zafer ile birlikte Anadolu kapıları ardına kadar Türk’e açılmış. Türkmenler akın akın, boy boy, aşiret aşiret bu topraklara yerleşmişler. Bizim Kırşehir’e gelip yerleşmemiz de 1071’in akabinde olmuştur. Bu nedenle 26 Ağustos Malazgirt Savaşını da kutladık. Bence ihmal edilmiş bir bayramdı. Onu da kendi manasına ehemmiyetine ve görkemine uygun kutlamak gerekiyordu. Öğleden sonra başlayıp akşama biten savaşla, 40 bin kişilik bir ordu 200 bin kişilik çok güçlü bir orduyu yerle bir ediyordu. Orada da büyük komutan Alparslan’ı hatırlamak gerekiyor. Ordusunun başına geçiyor. Bizzat ordunun başında savaşıyor. O bakımdan önemli bir gündü o günde” şeklinde konuştu.

ATATÜRK ANITININ YENİ YERİNDE İLK KUTLAMA PROGRAMI

Mustafa Kemal Atatürk 30 Ağustos’un büyük komutanı, muzaffer komutanı diyen Şentürk; “Aynı zamanda Cumhuriyetimizin  de kurucusu. Onun adına yapılmış olan çok güzel bir heykel. Dört yolun ortasındaydı. Toz toprak, her tarafından toz geliyordu ve tören yapmaya da müsait değildi o alan. Oraya çelenk koymak mümkün değildi. Bu nedenle yer değişikliği bence isabetli oldu. Çok doğru bir yere yapıldı. Görkemli güzel bir tören, güzel bir heykel buraya dikildi. Bugünde ilk defa açılışımızı yaptık. Törenimizin bir kısmını da burada yapmış bulunduk. Ben herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Kutlama programına Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Garnizon Komutan vekili Jandarma Albay Ayhan Özkan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Erdem, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, STK Temsilcileri ve 7’den 77’ye birçok vatandaş Türk bayraklarıyla katıldı.

HABER: ASLIHAN BUYRUK

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN