• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Yönüm Belli… 

24 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
108 defa okundu.
Yönüm Belli… 

Bu hafta sizlerle çok sevdiğim bir kıssayı paylaşmak istiyorum. Nemrut, ona karşı gelen Hz İbrahim’in ateşte yakılması emrini vermiş. Meydanda odunlardan büyük bir yığın yapıp odunları tutuşmuşlar. O kadar büyük bir alevmiş ki bulutlara kadar yükselmiş. Bütün hayvanlar ateşten korkmuş kaçmış. Nemrut, ne güçlü bir kral olduğunu herkes anlasın, görsün istemiş. Nemrut’un askerleri İbrahim Peygamber’i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış. Bu sırada göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile telaşla gidiyormuş. Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş:

– Acele ile nereye gidiyorsun?

Telaşla yetişmeye çalışan karınca cevap vermiş:

– Haberin yok mu? Nemrut, İbrahim Peygamber’i ateşe atacakmış. Meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum. Diğer karınca kahkahalarla gülerek demiş ki

: – Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki? Bir damla su taşıyan karınca:

– Taşıdığım su ile ateş sönmez belki ama yönüm belli olur. Tasavvuf edebiyatındaki hikâyeler için genel geçer bir kural vardır. Gerçekliğine bakılmaz, verilen öğüde dikkat edilir, hisse çıkarılır. İnsan olarak bizler de bütün haksızlıkları, yanlışları düzeltemeyiz belki ama yönümüzü belli edecek doğrular yapabiliriz. Pek çok konuda fikir sahibi olup, fikrimizi destekleyen davranışlarda bulunmuyorsak bu işte bir gariplik var demektir. Hayata bakışımızı davranışlarımızla desteklemek adına temiz çevreyi savunup çöpümüze sahip çıkmıyorsak, demokrasi deyip oy kullanmıyorsak, yetim hakkı deyip vergi kaçırıyorsak, özgürlük savunup kişisel tercihlere saygı duymuyorsak fikrimiz olmasın daha iyi.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN