• Dolar Alış / Satış: 4.749 / 4.757
  • Euro Alış / Satış: 5.493 / 5.503
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Uzun Yola Çıkmadan Aracınızın Lastik Bakımını Yaptırın

25 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
181 defa okundu.

Hava Sıcaklıklarının Yüksek Derece de Seyretmesi ve Bayramın da Yaklaşması İle Birlikte Tatil Planları da Hız Kazandı.

Aile ziyaretleri, yazın son zamanlarının tadını çıkarmak vb. nedenlerle yola çıkacaksanız öncelikle aracınızın yolculuk için hazır olduğundan emin olmalısınız diyen Oto Aksesuar İşletmecisi Mahmut Kolukısa; “İster kendiniz kullanacak olun, ister aracınızı bayramda kiraya vererek ek gelir elde etmeyi planlayın aracınızın uzun yol için hazır olduğundan emin olmalısınız. Uzun yola çıkmadan önce aracınızın genel bakımı kadar lastik bakımı da büyük önem taşımaktadır. Aracınızı taşıyan uzun yola hazır olması sürüş güvenliği açısından önem arz etmektedir. Lastikler aracın pek çok özelliğini etkilemektedir. Sürüş, yol tutuş, yakıt tasarrufu gibi pek çok konuda gerekli tedbirlerin alınması için uzun yol öncesi lastiklerin incelenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

UZUN YOLA ÇIKMADAN LASTİKLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? 

Uzun yola çıkmadan önce aracınızın bakımı ile ilgili ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan biri lastiklerdir diye Kolukısa, konuşmasında şunları kaydetti; “Bu nedenle stepne de dahil olmak üzere araçtaki lastiklerin tümünün hava basınçları kontrol edilmelidir. Araçların marka model ve diğer özelliklerine göre farklı basınç değerleri önerilmektedir. Bu sebeple aracınıza uygun olan lastik basınç değerini biliyor olmalısınız ya da bu konuda bir uzman desteğine başvurmalısınız” dedi.

PEKİ BASINÇ DEĞERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

Kolukısa; “Uzun bir yolculuk öncesi lastik bakımının doğru bir şekilde yapılması için gerekli olan basınç değeri aracın belli bölgelerinde yer almaktadır. Bu değerler aracın üreticisi tarafından tavsiye edilen değerlerdir ve araç kapı kenarı, benzin depo kapağı ya da araç kataloğu içerisinde doğru basınç değeri bulunur. Bu basınç değerleri içerisinde iki farklı değer yer almaktadır. Bu değerlerden normal basınç araç boş iken kullanılması gereken değerdir. Eğer araç dolu olacaksa ya da uzun yola çıkılacaksa bu gibi durumlar için ayrı bir basınç değeri belirtilir” diye konuştu.

LASTİK KULLANIM ÖMRÜ NEDİR?

Araçla belli bir kilometre yapıldığında lastiklerin dişlilerinde erime meydana gelir diyen Kolukısa; “Eğer aracınızın lastiklerinin dişlilerimde erime söz konu ise uzun yola çıkmadan önce mutlaka değiştirmeniz gerekir. 1.6 mm olan kullanım sınırını aşan lastikler uzun yola çıkmak için uygun değildir. Eğer söz konusu durumda lastikleri değiştirmez iseniz aracın yol tutuşunda sorun yaşayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

İŞTE YAPMANIZ GEREKENLERİN LİSTESİ

Genel bakımın yanısıra klima filtrelerini değiştirtin diyen Kolukısa; “Aksi halde aracınızda yeterli soğuma sağlayamazsınız ve seyahatinizi sıkıntılı hale sokarsınız. Lastiklerinizin havasını mutlaka kontrol edin… Aracınızın cam suyu, motor ve radyatör sıvısını mutlaka kontrol edin. Gideceğiniz güzergâhtaki yol bakım çalışmalarını önceden tespit edin. Gerekirse alternatif yollar hazırlayın. Yaz geldiği için yol bakım çalışmaları hızlanır. Karayolları yol çalışması yaptığı yerleri önceden duyuruyor.  Seyahate çıkmadan önce karayollarının resmi sitesi kgm.gov.tr adresini ziyaret ederek yol çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bebek ve çocuklarınızı mutlaka otomobil koltuğunda oturtun. Onlar talep etse bile koltuklarının dışında seyahat etmesine izin vermeyin. Emniyet kemerinizi mutlaka takın. Sigorta, kasko bilgilerinizi ve araç muayenesini kontrol edin. Kaskonuz, trafik sigortanız bitmek üzere olabilir ya da araç muayene zamanı gelmiş olabilir. Yolda sorun yaşamamak için bu bilgilerinizi teyit edin. Kaskonuz yoksa uzun yolculuk öncesi riskinizi minimuma indirmek için aracınıza mutlaka kasko yaptırın. Bu konuda en uygun sigorta danışmanları size destek verecektir. Ağır yemekler yiyip yola çıkmayın. Hafif yiyecekler yiyin ve rahat kıyafet tercih edin. Terlik özellikle parmak arası terlikle araç kullanmayın. Ani bir manevrada terlik ayağınızdan çıkabilir ve kazaya sebep olabilir. Rahat bir ayakkabı giymeyi tercih edin. Son yıllarda sayısı giderek artan kaliteli dinlenme tesislerinde 5-10 dakikalık ihtiyaç molaları vermeyi ihmal etmeyin. Bu kısa duraklamalar ve oralarda içeceğiniz çay, kahve gibi uyarıcı içecekler sizin yolculuğunuzu daha rahatlatacaktır. Yol işaret ve tabelalarına çok dikkat edin. Hemzemin geçit, kavşak vs. tehlikeli yerlere girerken uyarı levhalarına önem verin. Cam, ayna ve görüş mesafenize giren yerlere çanta, eşya gibi bir şeyler koymayın” dedi.

 

HABER: SERHAT ERDOĞAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN