• Dolar Alış / Satış: 4.715 / 4.724
  • Euro Alış / Satış: 5.467 / 5.477
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Ucuzdur Vardır İlleti, Pahalıdır Vardır Hikmeti

28 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
247 defa okundu.

Kurban Bayramı’na Sayılı Günler Kala En Fazla Yoğunluğun Yaşandığı Pastanelerde Tatlı Siparişleri Nedeniyle Yoğunluk Artarken, Ucuz Tatlılara Karşı Vatandaşlar Uyarıldı.

Fırsatçıların fıstık yerine bezelye, fındık yerine nohut, ceviz yerine de kavrulmuş hamur kırıntıları kullanarak ucuz baklavaları piyasaya sürdüğü belirtiliyor. Sağlıklı tatlılarda bulunması gerekenler hakkında bilgi veren tatlı ustaları, insan sağlığıyla oynayan ve sayıları bayramın yaklaşmasıyla artışa geçen hilecilere karşı da önemli uyarılarda bulundu. Kilogram fiyatı 7-8 liraya kadar düşen bayram tatlıların halk sağlığını tehdit ettiğini ve bu tatlılardan uzak durulması gerektiğini vurgulayan Pastane İşletmecileri, sağlığı tehdit eden tatlıların hilelerini paylaştı. “Antep fıstığı yerine bezelye, fındık yerine nohut, en ucuz un, sağlık bozucu çeşitli tatlandırıcı, tereyağı yerine defalarca kullanılmış yağ içine eklenen tereyağı tadında özel tablet ve patates eklenerek hazırlanan tatlıların birçok kişinin sağlığını bozduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Kurban Bayramı ayında ete olan ilgi kadar tatlıya da olan ilginin artması ile bu durumu fırsat bilen gıda sahtekârları, Antep fıstığı yerine bezelye, ceviz yerine leblebi tozu, tereyağı yerine margarin, atık yağ, patates, boya kullanarak baklava yapıyor ve kilosunu 8-10 liradan satışa sunuyor. Bahsettiğim gibi sektör her yıl farklı bir hile ile karşılaşıyor. Mesela bunlardan biri de hamur kırıntılarını kavurarak ceviz görüntüsünün verilmesi oldu. Tüketici kesinlikle bilinçli olmalı. Kilosu 7-8, tepsisi 30-40 liradan satılan baklava sağlıksızdır. Hijyensiz ve hile ile hazırlanan tatlılara karşı sektörün yanı sıra vatandaş ve denetleyici kurumların dikkatli olması gerekiyor. Bugünkü şartlarda sağlıklı ve gerçek ürünlerin kullanıldığı cevizli ve fıstıklı baklavanın kilosunun 25 ile 50 lira arasında değiştiğini ifade ederken, bir tepsi Antep fıstıklı baklavanın tepsisinin ise 80 liranın altına düşmeyeceğini sözlerine ekledi”.

“12 LİRAYA BİLE BAKLAVA SATAN VAR”
Merdiven altı tabir edilen üretimlerde kilosu 12 liraya bile baklava satanlar var diyen baklava ustaları, Biz, 30 liraya bile baklava sattıkları zaman hayret ediyoruz. Müşterilerimize uzak durun diye tembih ediyoruz. Bunlarda şeker yerine glikoz şurubu kullanılıyor. Bu da ileriki zamanlarda diyabet hastalığı yapıyor” dedi.

FISTIK YERİNE MERCİMEK VE BEZELYE
Ucuza satanlar yeşil renginden dolayı mercimek ya da bezelyeyi kıyıp üzerine fıstık aroması katıp satıyorlar” diyerek vatandaşları gerçek baklava konusunda uyaran Tatlıcı esnafı; “Baklavanın üzerindeki parlaklık doğal iştah açan bir renk olacak. Glikoz şurubu kullandıkları zaman sahte aşırı bir parlaklık oluyor. Üzerinde plastik bir tabaka varmış gibi oluyor. Klasik baklavalar 60 liradan başlıyor. Bugün biz 50 liradan aşağı satılan baklavaların yenmesini tavsiye etmiyoruz. 1 kilo fıstıktan 100 gram fıstık içi çıktığını düşürseniz her şeyin maliyeti ortaya çıkıyor” diye konuştu.

 

HABER: NURTEN CEYLAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN