• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Toplum Destekli Polislerden Broşürlü Uyarı

13 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
202 defa okundu.

Kırşehir’de Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Ekipleri Dolandırıcılığa Karşı Broşür Dağıttı

Kırşehir Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Ekipleri, sık sık gündeme gelen ‘dolandırıcılık, hırsızlık ve boğulma’ olaylarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla broşür dağıttı. Hırsızlık, dolandırıcılık ve boğulma olaylarına karşı vatandaşları bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve tedbir almalarını sağlamak amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu, Cacabey meydanı, Terme caddesi ve Ankara caddesi gibi kalabalık yerler tercih edilerek halk bilgilendiriliyor.

Boğulmalarda genel belirtiler

Suya atlama sonucu, boğulma riskinin yanı sıra genel vücut travması ya da omurga kırıkları da akla gelmelidir. Bu nedenle suda, başın çok fazla arkaya itilmemesi gereklidir. Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle hasta yaralının hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir. Nefes almada güçlük, gürültülü hızlı ve derin soluma, ağızda balgam toplanması, köpüklenme, yüzde, dudaklarda dudaklar da ve tırnaklarda morluk, cevaplarda isabetsizlik, kararsızlık ve bayılma soluktan kesilme.

Boğulmalarda genel ilkyardım

Boğulma nedeni ortadan kaldırılır, bilinç kontrolü yapılır, hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir, hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir, temel yaşam desteği sağlanır, derhal tıbbi yardım istenir (112), suda boğulma tehlikesi geçirmiş bir kişiyi karaya çıkartıp sırt üstü yatırılır, yakası ve kemeri gevşetilir, varsa takma dişi çıkarılır, ağzının içindeki yabancı cisimleri temizlenir, ağızdan ağza yapay solunum yapılır, soluk verdiği zaman kişini başı yana çevrilir, bu hareketi 5-6 kez tekrarlanır. Böylece fazla su köpürerek dışarı çıktığı gibi kişiye yeterli solunumu da yaptırılmış olunur. Islak giysileri çıkarıp kişiyi battaniyeye sarılır, yutulan suyu çıkarmak için elinizle karnı altından tutularak hasta yukarı kaldırılır. Bu suretle hava yolunda ki suların boşalmasına yardım etmiş olursunuz. Boğulmalara karşı alınacak tedbirler ise şu şekilde; Can kurtaranı ve tıbbi müdahale ekibi bulunmayan plajlarda ve özellikle ıssız terlere denize girilmemelidir, yüzülen plajın emniyet şamandırasıyla çevrili olmalıdır ve belirtilen yüzme alanlarının dışına çıkılmamalıdır, su sporları maksadıyla kullanılan deniz araçlarına can teleksiz binilmemelidir, alkollü ve yasaklı madde kullanarak denize girilmemelidir, olumsuz hava ve deniz şartlarında denize gerilmemelidir.

BOĞULMAMAK İÇİN UYULMASI GEREKEN ALTIN KURALLAR

Tanımadığınız bir suda tek başınıza yüzmeyin, zeminin bilmediğiniz suya tepe üstü atlamayın. İyi bir yüzücü olduğunuzu ispatlamaya çalışmayın. Tehlikeli numaralar yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçının. Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmeyin, kendinizi denizin kucağına bırakmayın, çünkü farkında olmadan rüzgâr ve akıntı plastik yatağı ve botu açığa sürükleyebilir. Tek başına yüzerken sürat motorlarına dikkat edin. Tekne kullanıyorsanız. Tekne kullanıyorsanız Can kurtaran yeleği giyin. Şaka niyetiyle de olsa hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Su ile vücudunuz arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmanıza ve boğulmanıza neden olabileceği için suya birden dalmayın. Yüzerken küçük çapta da olsa fenalık hissettiğiniz an sudan çıkın. Sulama kanalarında barajlarda veya göletlerde yüzmeyin. Boğulmak üzere olan çırpınan birini gördüğünüz zaman bu konuda tecrübeniz yoksa kurtarmak için gitmeyin. Zira boğulmak üzere olan kazazede can havliyle size tutunmaya çalışacak ve sizin de kendisiyle birlikte boğulmanıza sebep olabilecektir.

HIRSIZLIK

Apartman giriş kapısından zile basıldığında zile basan kişiyi tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayın. Evinizden ayrılırken kapınızı mutlaka kilitleyin. Kapınızın göbeğinin kırılmasını veya levyeyle açılmasını engelleyici önlemleyici aletleri çok ucuza taktırabilirsiniz. Kapı pencere kilitlerinizin sağlam olmasına dikkat edin.  Evinizde kıymetli mücevherat ve çok büyük miktarda para bulundurmayın varsa kasaya koyun.

SİZ KOMŞUNUZA SAHİP ÇIKIN Kİ KOMŞUNUZ DA SİZE SAHİP ÇIKSIN

Bahçe ve balkon kapılarını kilitli bulundurun. Kapı anahtarlarınızı pas pas altı, ayakkabı içi, su saati yanı gibi yerlere saklamayın. Hırsızlar güvenlik önlemleri alınmamış veya daha az alınmış yerleri tercih ederler. İş yerinize alarm, sensörlü aydınlatma ile entegre edilmiş güvenlik kamerası taktırın. İş yeri kapısı ve camlarının kepenk veya demir parmaklık ile korunmasına dikkat edin. Vitrin camlarının darbelere dayanıklı uygun standartlarda olmasına özen gösterin. Çok miktarda para veya değerli eşyayı iş yerinizde ki kasa içerisinde bulundurmayın. Mümkünse, banka kasaların da muhafaza edin. İş yeri çalışanları işten ayrılması halinde iş yerinize ait kapıların kilit göbeklerini değiştirin. İş yerinizin çatı katı ve balkon kapılarını kapalı tutun.

DOLANDIRICILIK

Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Sizi telefonla arayan 1 yıl önce sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay ile kabul ettiğinizi belli bir miktar borcunuz olduğunu, ödenmezse hakkınızda yasal işlem yapılacağını kesinlikle inanmayın. Tanımadığınız kişilerin bankamatiklerde yardım teklifini kabul etmeyin. Metro ve otobüs duraklarında, pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde yoğun, insan kalabalığının olduğu yerlerde dikkat edin.

CEBİNİZİ VE ÇANTANIZI SIK SIK KONTROL EDİN

Yan kesicilerin özellikle yaşlı insanları tercih ettiğini ve emeklilerin maaş günlerini takip ettiğini unutmayın. Yan kesicilik kap kaç ve dolandırıcılık gibi olaylar ile karşılaştığınızda suçluların eşkâli ile kullanılmışsa otonun plaka, model ve renk bilgilerini vakit geçirmeden polise bildirin. Kap kaç mağduru olmamak için çantanızı yol kenarında taşımayın ve kaldırımların yola yakın tarafından yürümeyin. Basit bir tedbir alın ve çantanızı sizde kalsın. Üzerinizde büyük miktarda para taşımayın. Gerekirse birkaç parça halinde emniyetli yerlerde taşıyın. Adres sormak, para bozdurmak vb. bahanelerle size yaklaşan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olun. Küçük çocuklarınıza takmış oldukları bilezik, küpe veya kolye gibi süslü eşyaları ile dışarı göndermeyin. İle başlayan numaralardan sizi arayan ve geçmişe yönelik kredi kartı aidatı ve kredi masraflarınızı geri alalım diyerek banka hesap bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi isteyenlere kesinlikle inanmayın.

NE YAPILMALI

Tanımadığınız numaralardan gelen çağrılara dikkat edin. Emin olmuyorsanız kişisel bilgilerinizi kesinlikle karşı taraf ile paylaşmayın. Telefonda işlem yapmak için kurumların numaralarını siz arayıp işleminizi gerçekleştirin. Kart bilgilerinizin yasa dışı şekilde birilerinin eline geçtiğini düşünüyorsanız bankanız ile irtibata geçin. Şüpheli işlemlerden kurtulmak için kartınızın iptal edilmesini sağlayın. Kendisini kamu personeli, olarak tanıtıp hattınızın teröristlerce kullanıldığını terör örgütlerine yardımda bulunduğunuzu söyleyen kişiler dolandırıcıdır. Size operasyon yaptıklarınızı söyleyecek ve bu operasyonda kullanmak için para ve altın isteyeceklerdir. Savcı yada polis sizden operasyon için yardım istemez. Kamu görelileri sizden hesap numarası, para veya altın istemez. İtibar etmeyin, inanmayın, aldanmayın.

HABER: FİLİZ İSLİM

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN